Ľudia pri strete so žralokom spanikária a prídu o život. Odborník radí, ako sa zachrániť
- Len pred niekoľkými dňami pripravil žralok o život mladého muža
- Turisti sa tak začali zaujímať o to, ako sa stretu so žralokom vyhnúť, prípadne ho prežiť
- Len pred niekoľkými dňami pripravil žralok o život mladého muža
- Turisti sa tak začali zaujímať o to, ako sa stretu so žralokom vyhnúť, prípadne ho prežiť
9. júna informovala agentúra TASR o to, že v blízkosti hotelovej pláže v egyptskom letovisku Hurgada na pobreží Červeného mora prišiel o život ruský občan, na ktorého zaútočil žralok. Obeť sa narodila v roku 1999 a nešlo o turistu, muž v Egypte žil dlhodobo.
Na muža zaútočil žralok tigrí a odchytiť sa ho podarilo ešte 9. júna. Podľa egyptského envirorezortu javil žralok abnormálne správanie.
Podobný incident sa v letovisku stal aj v júli minulého roka, keď po útoku zahynuli 2 ženy. V roku 2018 sa obeťou žraloka stal český turista, v roku 2015 bol obeťou turista z Nemecka.
V roku 2010 sa počas piatich dní odohralo päť útokov, ktoré si vyžiadali život nemeckého občana a zranili sa pri nich štyria zahraniční turisti.
Čo (ne)robiť
Stretnutie so žralokom v súčasnosti straší mnohých turistov. Cestovateľ Richard Jaroněk však pre TN.cz uviedol, že stretnúť žraloka je ako vyhrať v lotérii.
Pravdepodobnosť je síce malá, no aj tak táto predstava mnohých desí. Rozmýšľajú tak, ako by sa správali a čo by robili. Podľa odborníka je však dôležité myslieť aj na to, ako šancu stretnutia znížiť.
Vysvetľuje, že v tomto prípade platí pravidlo, že by sme sa nemali kúpať počas súmraku a svitania, vtedy totiž žraloky chodia loviť. Pri kúpaní v mori takmer nemáš istotu, že žralok pri tebe nie je. Môže byť od teba vzdialený 20 metrov a ty o tom nemusíš vôbec vedieť.
Ak sa však dostane do takej blízkosti, že sa ho dokážeš dotknúť, Jaroněk odporúča upokojiť sa. Prvý obranný reflex je totiž takmer vo všetkých prípadoch rovnaký – začneš kričať, snažíš sa odplávať preč alebo špliechaš vodou. Je to práve to, čo by si robiť nemal, pretože odplávať pred žralokom je takmer nemožné.
Panický záchvat ti môže len uškodiť. Žralok totiž cíti vibrácie tvorov v tiesni a tvoja panika ho nabudzuje. Myslí si totiž, že umieraš, topíš sa. Odborník odporúča v pokoji sledovať tieň pod vodou a pomaly sa presúvať k brehu, mólu alebo lodi.
Ďalej vysvetľuje, že útok žraloka neprebieha tak, že pripláva k obeti a zahryzne do nej. Spočiatku ju skúma neinvazívnou cestou, napríklad sa jej dotkne plutvou.
Skúsení plavci a cestovatelia sa však bránia iným spôsobom, ktorý ti je zrejme známy z rôznych videí. Profesionáli totiž žraloka jednoducho odstrčia preč chytením jeho nosa, kedy sa žralok dostáva do zvláštneho „tranzového“ stavu.
V máji vyčíňal žralok v Austrálii
Približne v polovici mája sa pri južnom pobreží Austrálie stratil surfer. Polícia krátko po tom informovala, že je pravdepodobne mŕtvy. Počas pátrania sa totiž našli kusy materiálu podobného neoprénovému obleku, uviedla tlačová agentúra TASR.
Podľa miestnych médií išlo o 46-ročného učiteľa Simona Baccanellowa, ktorého žralok napadol na pláži Walkers Rock v štáte Južná Austrália.
Tímom, ktoré po ňom pátrali, sa podarilo nájsť kus materiálu z neoprénového obleku a ďalšie kúsky bieleho polystyrénu, materiálu zo surfu.
Zdroje: TASR, TN.cz