Ľudia s ADHD čelia vyššiemu riziku demencie. Vedci odhalili kľúčový rizikový faktor
- ADHD súvisí s vyšším rizikom demencie
- Medzinárodný tím našiel príčinu
- Rozloženie železa v mozgu je kľúčové
- MRI odhalilo rozdielne vzorce

- ADHD súvisí s vyšším rizikom demencie
- Medzinárodný tím našiel príčinu
- Rozloženie železa v mozgu je kľúčové
- MRI odhalilo rozdielne vzorce
Ak patríš k ľuďom s ADHD, mal by si vedieť, že v staršom veku môžeš čeliť zvýšenému riziku demencie podobnej Alzheimerovej chorobe. Medzinárodný tím neurológov práve odhalil dôležitú stopu. Tá by mohla vysvetliť, prečo k tomuto prepojeniu dochádza.
Tím pod vedením lekárskej fyzičky Jatty Berberatovej z Univerzity v Ženeve zistil niečo zásadné. Železo sa v mozgu ľudí s týmito prepojenými poruchami distribuuje podobne. Tento objav môže pomôcť objasniť ich súvislosť. Informuje o tom web ScienceAlert, štúdia bola publikovaná v Psychiatry and Clinical Neurosciences.
Ako starnutie mozgu súvisí so železom
Existujú presvedčivé dôkazy o neustálom hromadení železa v ľudskom mozgu počas starnutia. Tento proces prebieha v neokortexe. Ten tvorí približne 90 percent našej mozgovej kôry. Železo sa hromadí aj v štvrtine nášho mozgu pod kôrou. K týmto oblastiam patrí hipokampus, mozoček, amygdala a bazálne gangliá.
„V neurodegeneratívnych ochoreniach často nachádzame nadbytok železa v určitých oblastiach mozgu,“ vysvetľuje psychiater Paul Unschuld zo Ženevskej univerzitnej nemocnice. „Tento nadbytok zvyšuje oxidačný stres. Ten následne podporuje degeneráciu neurónov.“
Nahromadenie železa v týchto oblastiach spôsobuje pokles kognitívneho výkonu. Mnohé štúdie odhalili nápadne vysoké hladiny železa v mozgu ľudí s neurodegeneratívnymi ochoreniami. Patria medzi ne Huntingtonova choroba, Parkinsonova choroba a Alzheimerova choroba. Prístroje MRI dokážu tieto nahromadenia vďaka magnetickým vlastnostiam železa pomerne ľahko zachytiť.
Štúdia odhaľujúca spojitosť s ADHD
Tím aplikoval túto techniku na 32 dospelých s ADHD a 29 osôb bez tejto poruchy. Pomocou nej zmapovali rozloženie nahromadeného železa v ich mozgoch.
Výskumníci zároveň odobrali krvné vzorky. V nich merali hladiny neurofilamentového ľahkého reťazcového proteínu (NfL). Tento proteín sa uvoľňuje pri poškodení alebo degenerácii axónov. Vysoké hladiny NfL v krvi signalizujú poškodenie neurónových axónov. Tieto axóny prenášajú informácie do susedných nervov. NfL môže slúžiť ako potenciálny biomarker demencie.
Účastníci štúdie zároveň odpovedali na otázky o symptómoch ADHD a svojom životnom štýle.
Vedci navrhli každý aspekt tejto malej štúdie s konkrétnym zámerom. Chceli zachytiť vzorce odlišujúce mozog s ADHD podľa obsahu železa. Hľadali tiež spojitosť s poškodením neurónových axónov. Toto poškodenie naznačuje neurodegeneráciu. Skúmali, či má zmysel tento smer výskumu ďalej rozvíjať.
Významné rozdiely v rozložení železa
Mapy vytvorené pomocou MRI naznačujú, že táto výskumná cesta má zmysel. Účastníci s ADHD mali v mozgu odlišné rozloženie železa, s obzvlášť zvýšenými hladinami v precentrálnej kôre a niekoľkých ďalších oblastiach. Rozloženie železa v mozgoch ľudí s ADHD sa od skupiny bez ADHD líšilo dostatočne na to, aby sa dalo považovať za významné.
Výskumníci tiež zistili významný súvis medzi zvýšenými hladinami železa v precentrálnej kôre účastníkov s ADHD a hladinami NfL v ich krvi. To by mohlo znamenať, že hromadenie železa v mozgu vytvára komunikačné poruchy v tej oblasti mozgu, ktorá je zodpovedná za ovládanie zvyšku tela.
Z účastníkov štúdie s ADHD 19 pravidelne užívalo lieky na tento stav, buď metylfenidát (Ritalin) alebo dexamfetamín.
Otázka vplyvu liekov na ADHD
Niektorí vedci sa domnievajú, že dlhodobé užívanie psychostimulačných liekov, ako sú tieto, by mohlo byť príčinou spojitosti medzi ADHD a demenciou. Je to preto, že o rekreačných stimulačných drogách ako MDMA a kokaín je známe, že ovplyvňujú hladiny železa v mozgu. Iné štúdie však naznačujú, že lieky na ADHD môžu u ľudí s ADHD normalizovať hladiny železa v mozgu, ale dlhodobé účinky zostávajú nejasné.
Táto konkrétna štúdia je však príliš malá (a nebola navrhnutá tak), aby nám povedala, či lieky na ADHD aktívne prispievajú k týmto súvislostiam, alebo či sú len nevinní okolostojaci snažiaci sa pomôcť.
Napriek tomu Unschuld dúfa, že tieto zistenia povedú k cieleným stratégiám na zníženie rizika demencie u ľudí, ktorým bolo ADHD diagnostikované neskôr v živote.
„Je to obzvlášť dôležité, pretože existuje dobre známy súvis medzi životným štýlom a zmenenými hladinami železa v mozgu,“ hovorí. „Na dosiahnutie tohto cieľa sú potrebné ďalšie longitudinálne štúdie, aby sme zistili, či zníženie hladín železa v mozgu je potenciálnou liečebnou cestou na prevenciu demencie v pokročilom veku u osôb s ADHD.“
Prečo sú tieto zistenia dôležité pre teba
Ak máš diagnostikované ADHD, tieto zistenia ti môžu priniesť užitočné informácie. Ukazujú reálny biomedicínsky mechanizmus. Ten môže vysvetliť prepojenie medzi ADHD a demenciou. Nejde o náhodnú súvislosť. Hovoríme o potenciálne kauzálnom vzťahu. Ten by mohol v budúcnosti viesť k účinným preventívnym opatreniam.
Vedci ti prinášajú pozitívnu správu. Aktívne hľadajú spôsoby na zníženie rizika demencie u ľudí s ADHD. Výskumníci zdôrazňujú súvislosť so životným štýlom. Môžeš preto už teraz podniknúť kroky na ochranu svojho mozgu v budúcnosti.
Štúdia síce neposkytuje definitívne závery. Otvára však dôležité otázky o dlhodobom vplyve liekov na ADHD. Skúma, ako tieto lieky ovplyvňujú hladiny železa v mozgu. Ak tieto lieky užívaš, pokračuj v ich užívaní podľa predpisu lekára. S ním tiež konzultuj akékoľvek obavy.
Pochopenie rizika predstavuje prvý krok k jeho zníženiu. Pokračujúci výskum prinesie lepšie stratégie prevencie a liečby. Tie pomôžu chrániť kognitívne zdravie ľudí s ADHD počas celého života.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: ScienceAlert, Psychiatry and Clinical Neurosciences, Ženevská univerzita