Ľudia s touto krvnou skupinou sú náchylnejší na nový koronavírus, hovorí štúdia od lekárov z Wuhanu

  • Štúdia je len predbežná, vyhotovená bola na vzorke 2 000 pacientov
  • Najmenej by mali byť ohrození ľudia, ktorí majú krvnú skupinu 0
krv
Ilustračný obrázok (unsplash.com)/TASR: Pavol Zachar
  • Štúdia je len predbežná, vyhotovená bola na vzorke 2 000 pacientov
  • Najmenej by mali byť ohrození ľudia, ktorí majú krvnú skupinu 0

Štúdia, o ktorej ako prvý informoval Juhočínsky denník South China Morning Post, vychádza z výskumov tímu lekárov z čínskych miest Wuhan a Šen čen. Porovnávali sa jednotlivé krvné skupiny a z výsledkov testov vyplynulo, že tí, ktorých krvná skupina je A, majú zvýšenú citlivosť na potenciálne riziko infekcie a závažnejšie príznaky ako pacienti s inými krvnými skupinami.

„Nulka“ by mala byť najbezpečnejšia

V porovnaní s ostatnými by mali byť najviac v bezpečí tí, ktorých krvná skupina je 0. Tento výskum bol robený so zreteľom na diagnózu Covid-19, zistenia teda platia na tento konkrétny prípad.

Tím lekárov skúmal krvné vzorky viac ako 2 000 pacientov, ktorí boli nakazení vírusom Covid-19 v meste Wuhan a Šen čen. Tie následne porovnali so vzorkami zdravých miestnych ľudí. Výsledky testov ukázali, že pacienti s krvnou skupinou A prejavovali vyššiu mieru citlivosti na nový koronavírus. V mnohých prípadoch mali dokonca aj závažnejšie prejavy ochorenia.

Štúdia si podľa tvrdení samotných lekárov vyžadovala oveľa viac práce a označujú ju za predbežnú. Každopádne však apelovali na lekárov, aby dané výsledky výskumu pri svojich liečebných postupoch zvážili.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Ľudia s krvnou skupinou A by mali mať zvýšenú osobnú ochranu, aby sa v ich prípade pravdepodobnosť infekcie znížila,“ vysvetľujú lekári pod vedením Wang Xinghuanom z nemocnice Zhongnan na Univerzite vo Wuhan a dodávajú, že okrem toho budú pacienti a rizikovou krvnou skupinou potrebovať prísnejší zdravotnícky dohľad a pravdepodobne aj silnejšiu liečbu.

Títo ľudia by mali dbať na zvýšenú hygienu, chrániť sa rúškami, nevyhľadávať kontakt s inými ľuďmi, prísnejšie dodržiavať dobrovoľnú karanténu a myslieť na svoje psychické pohodlie. To samozrejme neznamená, že viac benevolentne by sa mali správať ľudia s inými krvnými skupinami, či dokonca tí, ktorí s „nulkou“, ktorí z výskumu vyšli ako najmenej citliví na nový koronavírus.

Aké sú jej vady?

Štúdia bola publikovaná vo vedeckom serveri pre lekárov 11.marca. Z 206 pacientov, ktorí diagnóze Covid-19 podľahli, bolo 85 takých, ktorí mali krvnú skupinu A. Pacienti mali rôzne vekové skupiny a pohlavie.

V porovnaní s tým, že aktuálne je známych viac ako 200-tisíc potvrdených prípadov (10:07 GMT), nejde o malú vzorku ľudí. Ďalším nedostatkom tejto štúdie bolo, že neposkytla jasné vysvetlenie molekulárnej interakcie medzi vírusom a rôznymi typmi červených krviniek, uviedol pre čínsky denník lekár Gao.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: scmp.com, medrxiv.org

Najnovšie videá

Trendové videá