Ľudia sa nechcú vrátiť do kancelárií. Táto zmena návyku prináša so sebou hneď niekoľko negatívnych dopadov

  • Americkým zamestnancom zachutila práca z domova
  • Do kancelárií sa nechcú vracať ani najlepšie platené skupiny
  • To je problémom pre odvetvie služieb, ktoré spríjemňovalo ľuďom cesty do práce
práca, počítač, žena
Ilustračný obrázok Unsplash/LinkedIn Sales Solutions
  • Americkým zamestnancom zachutila práca z domova
  • Do kancelárií sa nechcú vracať ani najlepšie platené skupiny
  • To je problémom pre odvetvie služieb, ktoré spríjemňovalo ľuďom cesty do práce

Dnes už nikto nepochybuje o tom, že pandémia zmenila všetko. Zamestnanie a práca boli však jednou z najviac zasiahnutých oblastí. Pred februárom bolo pre množstvo ľudí nepredstaviteľné, že sa ich obývačky a spálne zmenia na pracovne a ich slušné oblečenie vymenia za teplákové súpravy. 

Až teraz, po takmer dvoch rokoch, vychádza na povrch, aký dopad má zmena pracovných návykov na život ostatných a ekonomickú situáciu. V Spojených štátoch amerických, kde sa život vracia vďaka vysokej zaočkovanosti späť do normálu, vypočítali, čo pre nich pandémia znamenala. 

Do kancelárie sa im vracať nechce

Až 40 percent zamestnancov, ktorí svoje predcovidové dni trávili v kanceláriách, ostáva stále doma. Podľa informácií časopisu The Economist, boli americké kancelárie v októbri naplnené asi z jednej tretiny. 

Minulý rok šéfovia firiem vyzývali svojich zamestnancov, aby sa vrátili späť do svojich kancelárií, teraz sú ich hlasy tichšie. Pre spoločnosti to síce znamená ušetrené náklady, pretože nemusia platiť elektrinu, niektoré sa dokonca rozhodli predať svoje budovy. Medzi takéto firmy patrí aj Twitter či aerolinka United Airlines.

zdroj: unsplash/Magnet.me

Na druhej strane to však negatívne ovplyvňuje ostatné oblasti ekonómie. Zamestnanci pracujúci z domova podľa CNN napríklad necestujú, nekupujú si občerstvenie v kaviarňach ani nepotrebujú pravidelne nakupovať nové oblečenie. 

Dopad na ekonomiku štátu

Napríklad v New Yorku je systém verejnej dopravy jadrom ekonomickej sily mesta. Pred pandémiou priniesol mestu zisk takmer 17 miliárd dolárov. Avšak teraz, keď chýba veľká časť cestujúcich, je problémom financovať verejnú dopravu. 

Problémy majú aj ďalšie podniky, ktoré pracovníci často navštevujú na ceste do kancelárie. Starbucks napríklad hlási pokles tržieb o 90 percent. Pre Starbucks to však neznamená koniec, zatiaľ čo pre menšie kaviarne áno. 

zdroj: Unsplash/@hun7er

Vo svete je však viditeľný aj nový trend. Ak je v poriadku pracovať z domova, väčšina ľudí sa nemusí sťahovať za prácou. Doma ostávajú aj najlepšie platení zamestnanci, ktorí boli cieľom pre realitné agentúry ponúkajúce luxusné bývanie.

„V dôsledku pandémie sa môžu veľké mestá začať zmenšovať, pokiaľ sa im nepodarí prilákať zamestnancov a poskytnúť im určité výhody,“ komentovali situácia výskumníci José María Barrero, Nicholas Bloom a Steven J. Davis pre Economic Times

Prepočítavajú mzdu

So špecifickým riešením prišiel technologický gigant Google. Ten umožňuje svojim zamestnancom úplne pracovať na diaľku, mzdu však upraví podľa miestnych životných nákladov.

Generálny riaditeľ spoločnosti Sundar Pichail odhaduje, že približne 20 percent zamestnancov by sa rozhodlo pracovať z domu natrvalo. Spoločnosť tiež vyvinula kalkulačku, ktorá spočíta, aký vplyv bude mať práca z domu na ich plat. 

Pandémia spôsobila problémy aj zamestnancom v najslabšie platených oblastiach. Firmy nepotrebujú upratovačky, kiná a divadlá zas nepotrebujú technikov či osvetľovačov, reštaurácie zas čašníkov. 

Trh práce teraz nemá inú možnosť, ako sa pretransformovať. Pred nami je ale ďalšia skúška, v podobe nového variantu omikron, ktorý môže s ekonomikou krajín a miest zamávať. 

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: CNN, Economist, Economic Times

Najnovšie videá

Trendové videá