Ľudia si pestujú potraviny v mestách. Urban gardening je čoraz väčší trend
- Ušľachtilý koncept vnesie do preplnených mestských lokalít viac zelene
- Potenciál má aj v podnikateľskej oblasti
- Ušľachtilý koncept vnesie do preplnených mestských lokalít viac zelene
- Potenciál má aj v podnikateľskej oblasti
Možno si sa už niekedy stretol s názorom, že v mestách nenájdeme veľké množstvo zelene a prírodného prostredia. Dnes ti však ukážeme, že aj v tej najhustejšie obývanej zástavbe sa dá nájsť miesto na záhradný priestor. Práve tento fakt podporuje koncept s názvom mestské poľnohospodárstvo.
Veľmi jednoducho povedané, mestské poľnohospodárstvo zahŕňa pestovanie potravín v rámci mestských hraníc. Má to svoje výzvy, ale ponúka aj mnoho výhod. Tento názov môžeme voľne preložiť z anglického „urban farming“ alebo „urban gardening“ či „urban agriculture“. Synoným je mnoho, podstata zostáva rovnaká.
„Mestské poľnohospodárstvo je produkcia alebo pestovanie potravín v meste, alebo v iných husto obývaných oblastiach. Nemalo by sa to zamieňať s komunitným záhradkárstvom, samozásobiteľským poľnohospodárstvom alebo usadlosťou,“ vysvetľuje portál GroCycle.
Rozdiel medzi mestským poľnohospodárstvom a tradičným záhradkárčením je práve motív. Pri prvom prípade sa predpokladá istá možnosť zárobku či podnikania. Typicky vypestované potraviny v záhradke sa väčšinou využijú na osobné potreby daného pestovateľa.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Prečo sa tento trend šíri po svete? V prvom rade ide o samotných ľudí. Niektorí sa radi venujú pestovaniu, považujú to za istú formu relaxu. Pozrime sa aj na praktický dôvod – jedinečné spojenie záhradkárčenia a života v meste.
V neposlednom rade môže tento trend predstavovať skvelý podnikateľský plán. Nebudeme si klamať, svoje miesto tu zohrala aj pandémia koronavírusu, počas ktorej sa táto činnosť dostala do popredia. Obľúbenou zostala aj po jej skončení.
Konzumenti chcú byť stále viac a viac informovaní o svojich potravinách, o tom, odkiaľ pochádzajú, a o vplyve, ktorý môže mať na prepravu potravín, napríklad zmena klímy. Preto rastie dopyt po lokálne vypestovaných, udržateľných a organických produktoch.
Zelené tajomstvo úspechu
Mestské poľnohospodárstvo zahŕňa viacero možností jeho aplikovania. Ľudia vo všeobecnosti prišli s mnohými jedinečnými prístupmi a nápadmi, ktoré fungujú v rôznych podmienkach a prostrediach. Napríklad na verejných priestranstvách, v parkoch, vedľa bytových domov a bytov, na strechách, v rámci podnikov, na dvoroch, v školách… možností je veľa.
Portál Ecolife popisuje niekoľko spoločných prístupov k mestskému poľnohospodárstvu, a to kontajnerové záhradníctvo, interné záhradníctvo, komunitné záhradníctvo, zelené strechy či guerilla gardening. Postupne ti vysvetlíme, čo tieto pojmy znamenajú.
Kontajnerové záhradníctvo môžu využívať ľudia, ktorí majú malé terasy alebo balkóny. Stačí im iba zopár starých pneumatík, sudov alebo topánok. Pri internom záhradníctve platia rovnaké pravidlá využívania spomínaných nádob, no môžu sa k nim pridať skleníky alebo soláriá.
Komunitné záhradníctvo predstavuje metódu využívania vonkajších verejných alebo súkromných priestorov jednotlivcom, alebo skupinou. Ide doslova o skvelú voľbu pre tých, ktorí nemajú k dispozícii vlastný dvor či vonkajší priestor. Zelené strechy taktiež predstavujú formu mestského záhradníctva. Vyvinuli ich špeciálne na účely pestovania potravín, stromov a mnohých ďalších druhov rastlín.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Guerilla gardening predstavuje spôsob sadenia rastlín na verejných priestranstvách, ktoré technicky nepatria záhradníkovi. Myslia sa tým miesta ako prázdna parcela alebo malé pásy hliny. Tento spôsob rozširovania zelene preferujú predovšetkým aktivisti a environmentalisti.
To zďaleka nie je všetko. Ponúkame ti aj extra tipy navyše. Venovať sa tejto činnosti môžeš aj prostredníctvom vertikálneho poľnohospodárstva. Ponúka dokonca efektívne riešenie zamerané na kvantitu aj kvalitu. Zahŕňa totiž pestovanie plodín vo vrstvách, ktoré sú naskladané vertikálne. V tomto prípade sa odporúča využívať poličky alebo špeciálne upravené palety pri plotoch a stenách.
Vertikálne farmy môžu byť umiestnené v opustených banských šachtách alebo iných podzemných tuneloch vo vnútri budov, ale aj v prepravných kontajneroch.
Veľká hodnota pre spoločnosť
Špeciálnym a zároveň ekologickým tipom je takzvaná hydropónia. Týmto názvom sa označuje pestovanie rastlín bez pôdy v živnom roztoku, ktorý sa skladá napríklad zo štrku, perlitu alebo iných materiálov. Výhodou je aj fakt, že voda v hydroponických systémoch je recyklovaná a znovu používaná. Tým pádom pestovatelia ušetria aj na spotrebe vody.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Pýtaš sa, aké výhody so sebou prináša mestské poľnohospodárstvo? Nie je ich vôbec málo:
- zvýšená potravinová bezpečnosť,
- konzumácia čerstvejšieho a zdravšieho jedla,
- mestská regenerácia,
- zmysluplnosť nevyužívaných priestorov,
- ekonomický rast a tvorba nových pracovných miest,
- efektívne využitie pôdy,
- menej potravinového odpadu,
- menšia spotreba energií.
Samozrejme, všetko má svoje pre aj proti. Spomínaný koncept so sebou nesie niekoľko rizík. Ak by si sa niekedy rozhodol začať praktizovať mestské poľnohospodárstvo, nerob to iba „na blind“. Skús si predtým naštudovať niekoľko základných informácií o vhodných odrodách, použití správne ošetrenej vody alebo pesticídoch.
Ďalším negatívnym faktorom sa môže stať napríklad nedostatok infraštruktúry na distribúciu, ako aj obmedzenie priestorov, ktoré by potenciálne slúžilo práve mestskému poľnohospodárstvu.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Hlavu hore, ponúkame ti malý tip. Portál GroCycle uvádza niekoľko tipov plodín pre začiatočníkov. V prvom rade si však musíš stanoviť rozsah svojho potenciálneho podnikania, druhy produktov na predaj, zistiť ich rastový cyklus a pripraviť si orientačnú výšku nákladov a výnosov. Potom sa môžeš pohnúť ďalej. Nezabudni však sledovať potreby trhu a zákazníkov.
Možno budeš prekvapený, ale najviac výnosnými nápadmi sú huby, ženšen, levanduľa, šafran, wasabi, bonsaje, bambus alebo rozličné druhy kvetov (v závislosti od sezóny a ročného obdobia).
V našich končinách prevláda najmä spomínaná levanduľa. Ide o veľmi všestrannú plodinu, ktorá ponúka mnohonásobné využitie. Dá sa zužitkovať čerstvá aj sušená. Predstavuje bežnú zložku aromaterapeutických produktov, produktov starostlivosti o pleť a nájdeš ju aj v bylinkových vankúšoch a vrecúškach. V neposlednom rade si v súčasnosti pochutnávame aj na levanduľovom sirupe či zmrzline.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Rastliny levandule potrebujú dobre odvodnenú pôdu. Hnojivo a zavlažovanie zvyčajne nie je potrebné. Levanduľa sa ľahko rozmnožuje odrezkami. Rastliny kvitnú až v druhom roku, ale potom budú pokračovať v raste a kvitnúť 10 alebo viac rokov. Levanduľa je vo všeobecnosti rýchlo rastúca a odolná voči chorobám.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: GroCycle, Ecolife, GroCycle