Ľudia so zrakovým postihnutím po celom svete jasajú. Britskí vedci vytvorili očnú rohovku len pomocou 3D tlače
- Britskí vedci dokázali vytvoriť očnú rohovku na cenovo dostupnej 3D tlačiarni.
- Nový objav by mohol v budúcnosti pomôcť miliónom ľudí trpiacich zrakovým postihnutím.
- Britskí vedci dokázali vytvoriť očnú rohovku na cenovo dostupnej 3D tlačiarni.
- Nový objav by mohol v budúcnosti pomôcť miliónom ľudí trpiacich zrakovým postihnutím.
Zdá sa, že spolupráca moderných technológií a súčasnej medicíny nemá hraníc. Dôkazom toho je aj najnovší objav z dielne britských vedcov z univerzity v meste Newcastle. Tým sa ako prvým na svete podarilo vytvoriť očnú rohovku, a to prostredníctvom 3D tlače.
Celý proces výroby očnej rohovky pozostával z cenovo dostupnej 3D tlačiarne, špeciálneho bio-atramentu, atramentu obsahujúceho látky pochádzajúce zo živých buniek a kmeňových buniek. Tie dodali rohovke jej výsledný tvar.
Práve rohovka je dôležitou súčasťou oka. Jej hlavnou úlohou je prepúšťať a lámať svetlo prichádzajúce do oka. Ochorenia spojené so zápalmi, zákalami a veková degenerácia rohovky majú za následok postupnú stratu zraku, dokonca až úplnú slepotu.
Výskumný tím pod taktovkou profesora Che Connona sa zameral práve na potenciál bio-atramentu. Tím využil špeciálnu kombináciu kyseliny algínovej a kolagénu. Táto kombinácia dokázala udržať kmeňové bunky pri živote počas celého procesu. Následne sa dôkladným skenovaním pacientovho oka vytvorila šablóna, na základe ktorej vytlačila 3D tlačiareň takmer dokonalú rohovku. Práve tvar a zalomenie rohovky, je dôležitým faktorom pre jej bezchybné fungovanie. Kedže samotná rohovka neobsahuje žiadne cievy, jej transplantácia je vo väčšine prípadov bezproblémová.
Podľa slov Svetovej Zdravotníckej Organizácie, viac ako 5 miliónov ľudí po celom svete trpí slepotou spôsobenú ochorením rohovky. Podľa slov profesora Connona je však ešte priskoro na reálne transplantácie.
„Je potrebné vykonať ďalšie testy našej 3D rohovky a potrvá ešte niekoľko rokov, kedy bude schopné využiť ich plný potenciál. Náš objav však naznačuje že počet ľudí čakajúcich na operáciu by sa v budúcnosti mohol rapídne znížiť.“ dodal profesor Che Connon.
zdroj: iflscience.com / theverge.com / sciencealert.com
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko