Ľudia spozorovali záhadné svetlá krátko pred zemetrasením v Maroku. Vedci sú bez slov (VIDEO)

  • Pred smrtiacim zemetrasením v Maroku sa objavili záhadné modré svetlá
  • Podobné sprevádzali aj ďalšie zemetrasenia
  • Vedci sa nevedia zhodnúť, čo to je
záhadné svetlo v Maroku
Reprofoto: X/Teller
  • Pred smrtiacim zemetrasením v Maroku sa objavili záhadné modré svetlá
  • Podobné sprevádzali aj ďalšie zemetrasenia
  • Vedci sa nevedia zhodnúť, čo to je

Ničivé zemetrasenie v Maroku pripravilo o život tisícky ľudí. Počet obetí sa zatiaľ počíta na 2 900 ľudí, Zranených je ďalších približne 5 530 ľudí, ďalšie tisícky ľudí sú nezvestné.

Otrasy s magnitúdou 6,8 zasiahli oblasť juhozápadne od mesta Marrákeš v piatok. Ide o najtragickejšie zemetrasenie v krajine od roku 1960, keď v meste Agadir zahynulo vyše 12 000 ľudí.

Na sociálnych sieťach sa začali šíriť zábery videí, ktoré zachytávajú zvláštne svetlo tesne pred zemetrasením. Videá ide veľmi ťažko overiť, ale vedci tvrdia, že podobné úkazy už pri zemetraseniach zaznamenali. Nevedia ich ale presvedčivo vysvetliť a vo vedeckej obci nepanuje konsenzus, čo ich môže spôsobiť. 

Vedci si myslia, že tieto svetelné javy môžu signalizovať elektrické zmeny pod povrchom Zeme.

„Zemetrasenie v Maroku nastalo v noci,“ povedal pre Washington Post geofyzik Friedemann Freund. „Podmienka, aby ľudia videli svetlá zemetrasenia a možno ich aj zaznamenali kamerami, by bola relatívne vysoká.“

So zemetrasením sa spája viacero svetelných úkazov, niektoré sa môžu javiť ako blesky, i keď to nie sú blesky typické pre búrky. Vedci majú viacero teórií, ako môžu tieto úkazy vznikať.

Blesk zemetrasenia sa líši voči búrkového blesku tým, že prechádza zo zeme do oblaku a je aktivovaný elektrickými nábojmi spojenými so seizmickou aktivitou v rámci zeme.

Vedci si všimli, že tieto svetelné úkazy sa spájajú s tektonickým pohybom platní pri zemetrasení.

Svetlá môžu mať rôzne podoby, či už ide o ružovú svetelnú guľu alebo blesky v rôznych tvaroch a podobách.

Podobné úkazy zaznamenali aj v minulosti

Naša planéta je pritom elektricky vodivá. Počas zemetrasenia seizmické alebo tektonické sily deformujú horniny a minerály v zemskej kôre, čo umožňuje prúdenie elektrických prúdov. Elektrické náboje sa potom nahromadia na zemskom povrchu, až nakoniec vytvoria výboje, keď kladne nabité častice v horninách priťahujú záporne nabité častice v najvyššej zemskej atmosfére.

Vedec hovorí, že záblesk svetla býva taký silný, až by stačil na čítanie novín v noci.

Farba svetla závisí od typu excitovaného atómu v atmosfére. Molekuly kyslíka by mohli vyžarovať červenkasté alebo zelenkasté svetlo, ale zmes by produkovala jasne žlté svetlo. Friedemann uvádza, že keby vedci dokázali spoľahlivo spojiť tieto úkazy so zemetrasením, mohli by vytvoriť systém včasného varovania.

Vedec je zároveň spoluautorom štúdie, ktorá skúmala tieto úkazy od roku 1600 až po súčasnosť. Výskumníci v nej zistili, že väčšina týchto úkazov (85 %) sa spájala s prielomoch v zemskej kôre. Väčšinou tieto úkazy zaznamenali pred zemetrasením alebo počas neho, málokedy po ňom.

Niektorí vedci ale pochybujú, že sa blesky spájajú so seizmickou aktivitou.

Daily Mail pripomína, že blesky boli zaznamenané aj pri zemetraseniach v talianskom historickom meste L’Aquila len pár sekúnd pred zemetrasením v roku 2009.

Objaviť sa mali aj v Kanade v roku 1988. Tam ich mali spozorovať 11 dní pred zemetrasením v Québecu. Nad Riekou svätého Vavrinca sa mala vtedy pohybovať fialová gúľa svetla.

Pri väčšine zemetrasení ale nie je pozorované žiadne svetlo, to si ale vedci vysvetľujú tým, že väčšina zemetrasení prebieha počas dňa, a tak si ľudia jednoducho nemusia takéto úkazy všimnúť.

Zdroje: Washington Post, Daily Mail , X/Teller

Najnovšie videá

Trendové videá