Ľudia v ukrajinskej metropole sú už unavení. Keď zaznejú v Kyjeve sirény, panika sa nekoná
- Situácia v Kyjeve je stále napätá
- Stále platí zákaz nočného vychádzania a vzdušné poplachy sú vyhlásené aj trikrát denne
- Ľudia však začínajú byť už unavení
- Situácia v Kyjeve je stále napätá
- Stále platí zákaz nočného vychádzania a vzdušné poplachy sú vyhlásené aj trikrát denne
- Ľudia však začínajú byť už unavení
V hlavnom meste Ukrajiny je situácia stále napätá. Ruská invázia začala už 24. februára, no v Kyjeve stále platí zákaz nočného vychádzania a vzdušný poplach je vyhlásený aj trikrát denne. Na uliciach strážia vládne budovy ozbrojenci a prebiehajú aj neustále kontroly.
V českej relácii Rozstřel o tom informoval český veľvyslanec na Ukrajine Radek Matula. Ako uvádza portál iDNES.cz, v ukrajinskej metropole je vojnu cítiť na každom kroku, no ľudia už začínajú byť z toho neustáleho napätia unavení a ignorujú už aj nariadenia.
Unavení Ukrajinci
Radek Matula sa nachádza v Kyjeve, kde je situácia stále napätá a vojna už na ľuďoch zanechala stopy. „Únava z vojny je tu viditeľná,“ hovorí Radek Matula.
„Ľudia využívajú pekné počasie, ktoré tu teraz panuje. V uliciach je ich viac, prechádzajú sa, rozprávajú sa. Život Ukrajincov v hlavnom meste sa 24. februára výrazne zmenil, zmeny sa dotkli všetkých oblastí. Ľudia stratili prácu a potrebujú dobiť energiu, regenerovať a upokojiť sa. Ale strach z ďalšieho útoku Ruska je tu stále prítomný,“ doplnil.
Ukrajinci o to intenzívnejšie vnímajú zahraničnú pomoc, ktorú im poskytujú západné štáty, vrátane Slovenska. Matula považuje Ukrajinu za dôležitého partnera, ktorému treba pomôcť.
„Doteraz sme vnímali Ukrajinu ako dôležitého a tradičného partnera, s ktorým sme chceli rozvíjať vzťahy vo všetkých možných oblastiach. Chceme vidieť Ukrajinu ako demokratickú a stabilnú krajinu, ktorá sa hospodársky dobre rozvíja.“
Podpora susedných krajín
O podpore Ukrajiny v jej snahách získať štatút kandidáta na vstup do Európskej únie diskutovala v pondelok aj prezidentka SR Zuzana Čaputová prostredníctvom videohovoru s prezidentom Ukrajiny Volodymyrom Zelenským a prezidentom Poľska Andrzejom Dudom. TASR o tom informoval hovorca slovenskej hlavy štátu Martin Strižinec.
„Pokračujeme v koordinácii našich aktivít pred budúcotýždňovým kľúčovým summitom Európskej únie, ktorý by mal o tejto otázke rozhodnúť,“ ozrejmila Čaputová.
Rovnako chcú podporovať Ukrajinu aj naši českí susedia, ktorých činnosť je v krajine pozitívne vnímaná. „Chceme podporovať reformy na Ukrajine a jej približovanie k Európskej únii i jej legislatíve. Chceme Ukrajinu nezávislú, suverénnu a územne celistvú. Naša činnosť je tu vnímaná veľmi pozitívne. Našu pomoc vnímajú pozitívne najvyšší politickí predstavitelia krajiny aj bežní ukrajinskí občania,“ hovorí Matula.
Matula sa iba prednedávnom vrátil späť na Ukrajinu, za čo je nesmierne rád, aj keď to nie je jednoduché. „Evakuovali sme sa z veľvyslanectva všetci. Teraz sa postupne začíname vracať a musím povedať, že ten pocit je veľmi zvláštny a ťažko popísateľný. Na jednej strane cítim radosť z návratu a uspokojenia, ale zažívam aj pocity smútku a naštvanosti z toho, že sa niečo také mohlo stať,“ hovorí Matula.
Čítajte viac z kategórie: Vojna na Ukrajine
Zdroje: idnes.cz, TASR