Ľudia vo Venezuele už bojujú aj o pitnú vodu, v inej časti krajiny si nalievajú šampanské za 1 000 dolárov
- Venezuela patrila k najbohatším krajinám Latinskej Ameriky
- Všetko sa zmenilo v roku 1999 s príchodom novej hlavy štátu
- Odvtedy sa v krajine prudko rozšírila kriminalita a chudoba
- Sú však ľudia, ktorí tu žijú luxusné životy aj dnes
- Venezuela patrila k najbohatším krajinám Latinskej Ameriky
- Všetko sa zmenilo v roku 1999 s príchodom novej hlavy štátu
- Odvtedy sa v krajine prudko rozšírila kriminalita a chudoba
- Sú však ľudia, ktorí tu žijú luxusné životy aj dnes
Čo ti napadne, keď niekto rozpráva o Venezuele? Pravdepodobne to bude chudoba, ktorú v mnohých prípadoch sprevádza život v otrasných podmienkach.
O tom, že Venezuela je už niekoľko rokov ponorená aj do hlbokej humanitárnej a politickej krízy, niet pochýb. Pitná voda a mydlo sú tu teraz luxusnými produktmi vyhradenými len pre bohatých. Väčšina obyvateľov kedysi najbohatšej krajiny v Latinskej Amerike žije v chudobe.
Kým však obrovské množstvo obyvateľov Venezuely bojuje o živobytie, nájdu sa ľudia, ktorí stále žijú v masívnych vilách a vychutnávajú si šampanské za cenu viac ako 1 000 dolárov za fľašu. To je 40-násobok minimálnej mesačnej mzdy Venezuely.
https://www.tiktok.com/@drewbinsky/video/7005636705285967110?lang=en&is_copy_url=0&is_from_webapp=v1&sender_device=pc&sender_web_id=7006280706495481350
Drvivá väčšina obyvateľov žije v chudobe
Podľa štúdie, ktorá vyšla v roku 2019, je priemerná mzda Venezuelčanov približne 72 amerických centov za deň. Na základe tohto výskumu sa zistilo, že až 96 % obyvateľov žije v chudobe, pričom 70 % z nich v extrémnej.
Tieto čísla spravili z Venezuely oficiálne najchudobnejšiu krajinu v Latinskej Amerike. „Venezuela sa značne vzdialila od svojich juhoamerických rovesníkov, čím sa približuje k situácii, ktorú majú niektoré krajiny na africkom kontinente,“ uvádza správa.
Národný prieskum životných podmienok (ENCOVI), ktorý uskutočnili vedci z Katolíckej univerzity Andresa Bella (UCAB), zistil, že 64,8 % venezuelských domácností zažilo v roku 2019 „viacrozmernú chudobu“.
Tento pojem nehovorí len o chudobe, ktorá vychádza z príjmu obyvateľov Venezuely. Zahŕňa to aj prístup k vzdelávaniu, verejných službám a životným podmienkach, v ktorých ľudia žijú.
Ako sa to stalo?
Najväčšou zaujímavosťou je, že Venezuela patrila k najbohatším krajinám Latinskej Ameriky. Od roku 1999 ju však viedli dvaja muži, vplyvom ktorých sa postavenie krajiny rapídne zmenilo. Odvtedy, až do svojej smrti v roku 2013, bol Hugo Chávez prezidentom a jeho nástupcom sa stala verná Chávezova pravá ruka – Nicolás Maduro.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Ako sa Venezuela dostala do obrovskej hospodárskej krízy
- Kto vo Venezuele tvorí vyššiu vrstvu
- Kde v tejto superchudobnej krajine nájdeš luxusné hotely a reštaurácie
- Či je dnes oblasť bezpečná pre jej obyvateľov, alebo nie, sa dozvieš po odomknutí článku
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie