Ľudské telo sa kvôli pandémii mení. Zdravotné následky lockdownov budeme niesť takmer všetci
- Ak sa ti zrazu zdá, že ti viac vypadávajú vlasy, zrejme nepôjde len o dohady
- Celý svet je pod obrovským tlakom. Keď trpí naša psychika, odráža sa to na tele
- Ak sa ti zrazu zdá, že ti viac vypadávajú vlasy, zrejme nepôjde len o dohady
- Celý svet je pod obrovským tlakom. Keď trpí naša psychika, odráža sa to na tele
Pandémia a veci s ňou súvisiace majú nepopierateľne dopad na život všetkých z nás, a to v mnohých aspektoch. Vedci postupne prichádzajú s novinkami, ktoré zrejme nikoho nepotešia.
Ľudia už dnes znášajú zdravotné dopady pandémie, a to aj v prípade, že sa koronavírusom nikdy nenakazili, informuje The Guardian.
Mnohí si začali napríklad všímať, že im omnoho viac vypadávajú vlasy. Nejde len o domnienky, naozaj to tak je. Ťažší priebeh ochorenia alebo aj stres či úzkosť, ktorým dnes čelíme, vedia naše vlasy do veľkej miery ovplyvniť.
Psychické zdravie Slovákov sa zhoršuje
5 % Slovákov vo veku od 16 do 35 rokov v online prieskume od Median SK uviedlo, že sa im pre pandémiu veľmi zhoršil psychický stav.
Do prieskumu o „Psychickom zdraví a spokojnosti mladých“ sa v októbri zapojilo 1 001 respondentov, z nich 11 % uviedlo, že zaznamenali výrazné zhoršenie psychického zdravia a približne štvrtina pocítila nejaké zhoršenie. 55 % mladých Slovákov hovorí len o malom alebo žiadnom zhoršení, píše portál Teraz.
V prieskume dopady pandémie na psychické zdravie uvádzali častejšie ženy a mladší ľudia, vo veku 16 až 52 rokov. O problémoch hovorili najmä obyvatelia Trenčianskeho, Bratislavského a Nitrianskeho kraja.
Nie je to príjemné, no odborníci majú aj dobrú správu
Britský Inštitút trichológov je profesionálne združenie tých, ktorí liečia poruchy vlasov a vlasovej pokožky. Medzi svojimi členmi robil daný inštitút toto leto prieskum. 79 % odborníkov potvrdilo, že sa na svojich klinikách stretli s prípadom vypadávania vlasov po Covide-19.
Nejde o nič nezvyčajné, tvrdí predsedníčka Inštitútu Eva Proudman. Je celkom bežné, že infikovaný človek čelí vysokým teplotám alebo nemá chuť do jedla.
„Oba tieto faktory sa na vlasoch podpíšu. Viditeľné je to zvyčajne štyri až šesť týždňov po infekcii, vtedy začnú vlasy nadmerne vypadávať.“
Pri vypadávaní vlasov však nejde len o ľudí, čo si ochorením prešli, hovorí trichológ Richard Spencer z Londýna. Dôvodom ich straty môže byť aj úzkosť z vírusu, keďže človek nikdy nevie, aký priebeh či stres z lockdownu ho bude čakať.
Spencer však dodáva, že väčšina alebo aj všetky vypadnuté vlasy sú obnoviteľné. Nezáleží pri tom, či telo reagovalo na fyzický alebo psychický podnet.
Telo sa v niektorých prípadoch vie s problémom vysporiadať samo, no v iných sa odporúča pomoc odborníka. Niekedy je totiž na ich úplnú regeneráciu potrebné zmeniť stravovanie či pridať špecifické doplnky stravy.
Výhľady len prostredníctvom obrazoviek
Ak máš zrazu suché oči, viniť môžeš tiež aktuálnu situáciu. Pred obrazovkou trávime omnoho viac času než predtým a oči máme z toho dôvodu ubolené, škriabu a vidíme rozmazane. Modré svetlo, ktoré vychádza z našich obrazoviek, nám veru neprospieva.
Nejde o novinku, vedci o tomto riziku vedia už dlho. Aktuálne svetom koluje čínska štúdia, ktorá má slúžiť ako varovný prst. V krajine sa rapídne zvyšoval počet detí, ktoré trpia krátkozrakosťou. Nárast prípadov sa pritom výrazne zhoduje so zvýšeným používaním obrazovky počas lockdownu.
Deti čím ďalej tým viac trávia svoj čas prevažne v interiéri, kde sa im nenaskytujú žiadne vzdialené výhľady. Vedci upozorňujú rodičov, aby na toto riziko dbali.
Aj napriek tomu, že ti hneď mohlo napadnúť riešenie – okuliare blokujúce modré svetlo, problém nie je len tam. Krátkozrakosť je spôsobená aj neustálym zaostrovaním na niečo, čo je blízko našej tváre.
Nejde teda len o žiaru obrazovky, len o niečo lepšie by obstáli knihy, ktoré však deti preferujú menej. Keď pracujeme s obrazovkou alebo čítame, máme tendenciu päťkrát menej žmurkať a navyše, žmurkať neúplne.
Škrípanie zubov nie je len otravné, ale aj nebezpečné
Prieskum medzi svojimi členmi robila aj Americká zubná asociácia. Zistili, že 71 % z takmer 2 300 zubárov počas pandémie u svojich pacientov zaznamenalo nárast škrípania či zatínania zubov.
Tie môžu viesť k temporomandibulárnej poruche, čo je skupina zdravotných problémov súvisiacich s čeľusťou, uvádza portál Lekár. Príznakmi môže byť cvakajúca čeľusť či bolesť zubov alebo hlavy v okolí spánkov. Omnoho bežnejšie sú z rovnakého dôvodu tiež prasknuté či odštiepené zuby.
Lekárov odkladáme, no zdravie nečaká
Počas pandémie zaznamenali nárast chronických srdcových chorôb aj kardiológovia. Dôvodom je zanedbané stravovanie či cvičenie. Navyše, mnoho návštev u lekára sa kvôli Covidu-19 ruší či presúva, čo globálnemu zdraviu skutočne neprospieva.
V tejto dobe tiež vzplanul syndróm dráždivého čreva. Lekár Phillip Smith z nemocnice v Liverpoole hovorí, že ide o poruchu, ktorá sa tiež spája so stresom a úzkosťou: „Mozog a črevo spolu veľmi úzko spolupracujú.“
Lekár vysvetľuje, že ľudia všeobecne nechcú hovoriť o hnačke ani vetroch, pretože je okolo témy veľa stigmy. Lockdown k už existujúcemu problému ešte pridal – ľudia to chcú riešiť ešte menej. K ceste k odborníkovi sa tak dokopú až v čase, keď je choroba už závažná, čomu sa dalo predísť.
Na pozore sú v týchto dňoch aj dermatológovia. Situáciu opisuje Emma Craythornová z nemocnice v Londýne, ktorá tvrdí, že sa výrazne zhoršujú zápalové stavy kože ako je napríklad ekzém či psoriáza. Môže za to stresujúce obdobie.
Problémom je tiež to, že si musíme mimoriadne často umývať a dezinfikovať ruky. Napríklad lekár v nemocnici tak urobí aj stokrát za deň, čo môže na jeho rukách zanechať stopy.
Je preto dôležité ruky hydratovať, inak sa budú neustále vysušovať, čo na pokožke spôsobí praskliny. Cez tie sa dovnútra môžu dostať patogénne baktérie a spôsobiť tak zápal.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: Teraz, The Guardian, Jama network, NCBI, Surveys ADA, Lekár