Ľudské telo a mäso: Vedci skúmali jeho rastlinné náhrady a odhalili krutú pravdu
- Vegetariánstvo a vegánstvo sa stáva každý rok väčším trendom
- Náhrady mäsa však nedokážu zabezpečiť správne množstvo minerálov
- Vegetariánstvo a vegánstvo sa stáva každý rok väčším trendom
- Náhrady mäsa však nedokážu zabezpečiť správne množstvo minerálov
Popularita rastlinnej stravy je každý rok vyššia, v dôsledku čoho vznikajú štúdie, ktoré skúmajú jej vplyv na našu planétu. Existuje však len veľmi málo výskumov zisťujúcich jej vplyv na ľudské zdravie. Ide prevažne o výskumy skúmajúce nutričné hodnoty náhrad mäsa. To sa rozhodli zmeniť vedci z Chalmers University of Technology vo Švédsku, ktorí analyzovali nutričný obsah rôznych alternatív mäsa.
Ukázalo sa, že väčšina náhrad, ktoré tvrdia, že obsahujú vysoké množstvo živín ako železo a zinok, v skutočnosti obsahuje malú časť týchto látok vo forme, ktorú dokáže telo ľahko prijať.
Ako uviedla vedúca štúdie Cecilia Mayer Labba, vedci mali možnosť vidieť širokú škálu nutričného obsahu a toho, ako udržateľný tento obsah môže byť zo zdravotného hľadiska.
Podľa portálu IFL Science bola odhadovaná absorpcia železa a zinku z produktov vo všeobecnosti veľmi nízka. Vedci sa domnievajú, že je to kvôli tomu, že náhrady mäsa obsahujú vysoké hladiny fytátov a antinutrientov, ktoré bránia vstrebávaniu minerálov v tele.
Vegáni majú vážny problém
Fytáty sa nachádzajú v mnohých rastlinných potravinách. Nájsť ich môžeme napríklad v orechoch, obilninách alebo strukovinách. Viažu sa na určité minerály nachádzajúce sa v tráviacom takte, pričom blokujú ich vstrebávanie v čreve. To často u ľudí vedie k nedostatku minerálov.
Hoci to znie ako poriadny problém, týka sa len tých, ktorých strava nedisponuje dostatočnou výživou. Iba zriedka ide o problém ľudí, ktorí sa snažia jesť vyvážene.
Mayer Labba vysvetľuje, že počas extrakcie bielkovín pri výrobe náhrad mäsa sa môžu tieto fytáty hromadiť. „Železo a zinok sa hromadia aj počas extrakcie bielkovín. To je dôvod, prečo sú medzi zložkami produktov uvedené vysoké množstvá. Keďže sú však minerály viazané na fytáty, telo ich nedokáže prijať a využiť,“ tvrdí odborníčka.
Vedci sa zamerali na 44 náhrad mäsa, ktorú sú dostupné vo Švédsku. Skúmali ich obsah vlákniny, tuku, železu, zinku, fytátov, soli a bielkovín, no tiež aminokyseliny a mastné kyseliny. Išlo o produkty, ktoré boli vyrobené predovšetkým zo sójového a hrachového proteínu, no obsahovali aj kúsky fermentovanej sóje a húb.
Podľa odborníkov nemožno považovať žiadny z produktov za dobrý zdroj železa. Dôvodom je práve veľmi vysoký obsah fytátov.
Zistenia vedcov môžu vykresľovať mäsové alternatívy v zlom svetle. Avšak ich cieľom nie je, aby sa im ľudia vyhýbali. Apelujú na výrobcov týchto produktov, aby sa zlepšili. Tento druh potravín tiež považujú za nesmierne dôležitý.
Sú vegetariáni zdravší?
Ďalšia štúdia ukazuje, že vegetariánstvo je naozaj zdraviu prospešné. Podľa štúdie sú vegetariáni zdravší ako ľudia, ktorí konzumujú mäso, a to aj keď fajčia alebo pijú, uvádza The Hill.
Vedci z Glasgowskej univerzity v Škótsku skúmali zdravie a stravovacie návyky viac ako 175 000 dospelých Britov a zistili, že tí, ktorí boli vegetariáni, boli zdravší ako ľudia, ktorí konzumovali všetky druhy potravín, vrátane mäsa. Vegetariáni sa ukázali byť zdravší, aj keď sa zohľadnil ich vek, váha, fajčiarske návyky alebo koľko alkoholu konzumovali.
Účastníci štúdie boli dobrovoľníci vo veku od 37 do 73 rokov. Účastníci boli kategorizovaní buď ako vegetariáni (nejedia červené mäso, hydinu alebo ryby, celkom 4 111 účastníkov), alebo jedáci mäsa (166 516 účastníkov) podľa konzumácie stravy, ktorú sami hlásili v dotazníkoch.
Tím vedcov v štúdii zapracoval 19 rôznych zdravotných biomarkerov, ktoré súvisia s prevenciou rakoviny, chorôb srdca a chorôb súvisiacich s vekom, ako aj ďalších chronických stavov. Skúmané boli biomarkery v krvi a moči súvisiace s cukrovkou, kardiovaskulárnymi chorobami, rakovinou, zdravím pečene, kostí a kĺbov a funkciou obličiek.
U ľudí, ktorí sa vyhýbajú mäsu, boli zaznamenané lepšie hladiny biomarkerov, aj keď pili alebo fajčili, prípadne oboje.
Vedci štúdiou chceli zistiť, či výber stravy môže zmeniť hladiny markerov chorôb v krvi a moči, u ľudí ktorí za posledných päť rokov neuviedli žiadne zásadné zmeny v stravovaní.
„V porovnaní s ľuďmi, ktorí konzumujú mäso, mali vegetariáni výrazne nižšie hladiny 13 biomarkerov, vrátane: celkového cholesterolu, takzvaného zlého cholesterolu, ďalej markerov spojených s kardiovaskulárnymi chorobami, markerov funkcie pečene, ktoré naznačujú zápal alebo poškodenie buniek, inzulínového rastového faktoru (IGF-1; hormón, ktorý podporuje rast a množenie rakovinových buniek,“ uvádzajú vedci vo vyhlásení.
Zdroje: IFL Science, Nutrients, The Hill