Ľudstvo má za sebou prvý „vesmírny súboj“. Odohral sa počas konfliktu v Izraeli
- Zdá sa, že ľudstvo zažilo svoj prvý vesmírny súboj
- Postaral sa oň izraelský systém vzdušnej obrany
- Raketu zostrelil nad hranicou vesmíru
- Zdá sa, že ľudstvo zažilo svoj prvý vesmírny súboj
- Postaral sa oň izraelský systém vzdušnej obrany
- Raketu zostrelil nad hranicou vesmíru
V minulosti pripadalo ľuďom nepredstaviteľné, že by sme sa dokázali odlepiť od zeme a lietať ako vtáci. Od prvého úspešného letu však ledva stihlo prejsť sto rokov a lietanie, a to nielen v rámci atmosféry, je úplne bežnou záležitosťou. Bohužiaľ, do vzduchu sa presunula aj vojna.
Výnimkou nie je ani tá súčasná v Izraeli, keďže smrtonosné raketové útoky sú v posledných týždňoch na dennom poriadku. Nie je sa síce z čoho radovať, no z tragickej situácie vzišiel aspoň jeden zaujímavý míľnik. Ľudstvo má za sebou pravdepodobne svoj prvý vesmírny súboj.
O udalosti informuje portál The Telegraph. Izraelské obranné sily (IDF) nedávno informovali o úspešnom zlikvidovaní rakety, o ktorej sa predpokladá, že bola odpálená z Jemenu 30. októbra. Hrozbu zneškodnil systém vzdušnej obrany Arrow. Raketa údajne prekonala ohromujúcu vzdialenosť takmer 1 600 kilometrov, kým ju obranný systém zostrelil.
Zatiaľ čo podrobnosti týkajúce sa udalosti sú nejasné, všetko naznačuje tomu, že k zachyteniu došlo nad tzv. Kármánovou hranicou. Ako dopĺňa portál IFL Science, ide o medzinárodne uznávanú hranicu vesmíru, približne 100 kilometrov nad zemským povrchom.
Úradoval kontroverzný Arrow
Ak by sa tieto informácie potvrdili, znamenalo by to, že išlo o prvý vojenský stret vo vesmíre. K zodpovednosti za odpálenie rakety sa prihlásili húsijské milície v Jemene.
Interceptor Arrow 2, navrhnutý spoločnosťou Israeli Aerospace Industries, je schopný neutralizovať prichádzajúce taktické balistické rakety a funguje ako v zemskej atmosfére, tak aj aj vo vesmíre. Zdá sa však, že tento nedávny incident je prvým prípadom testovania práve vesmírnych schopností systému.
Napriek úspešnému zostrelu čelil systém Arrow v minulosti kritike za vysoké prevádzkové náklady a málo výsledkov, keďže bol v prevádzke počas 25 rokov použitý iba dvakrát.
Vývoj bojov
Boje v pásme Gazy naďalej pretrvávajú. Izrael hlási niekoľko úspechov vo svojom ťažení proti organizácii Hamas, medzi nimi aj zabitie Muhsina Abú Zínu, vedúceho vývoja zbraní palestínskeho militantného hnutia Hamas. TASR o tom informuje na základe informácií britského denníka The Guardian.
„Podľa informácií Izraelského úradu pre cenné papiere a spravodajskej služby izraelskej armády (Aman) zabila stíhačka armády Muhsina Abú Zínu,“ uviedla armáda na sociálnej sieti Telegram. „Zína bol jedným z popredných vývojárov zbraní Hamasu a odborníkom na vývoj strategických zbraní a rakiet, ktoré používajú teroristi Hamasu,“ dodala.
Armáda tiež identifikovala bunku militantov, ktorá na ňu plánovala zaútočiť protitankovými strelami, a zaútočila tiež na bunku, ktorá odpaľovala rakety na Izrael. Oba ciele vraj zničila, informácie sa však nepodarilo nezávisle overiť.
Teroristi Hamasu a ďalších skupín zabili 7. októbra pri masakroch a útokoch v oblastiach Izraela hraničiacich s pásmom Gazy viac než 1 400 ľudí. Ďalších vyše 240 ľudí so sebou odvliekli ako rukojemníkov.
Izraelská armáda následne spustila vzdušné údery na ciele Hamasu v Gaze a neskôr tam vyslala svoje pozemné sily. Podľa ministerstva zdravotníctva v pásme Gazy, ktoré je pod kontrolou Hamasu, prekročil počet zabitých Palestínčanov 10 300. Tieto číslo nemožno v súčasnosti nezávisle overiť.
Čítajte viac z kategórie: Izrael vo vojne
Zdroje: The Telegraph, IFL Science, TASR