Ľudstvo spravilo obrovský krok vpred: Prebehla prelomová teleportácia o vzdialenosti 44 kilometrov

  • Kvantový internet. To je vízia budúcnosti, ktorej predchádza práve spomínaná teleportácia
  • Doposiaľ sa podarila iba na vzdialenosť 6 kilometrov. Pred pár dňami ale nastal významný krok
Internet
  • Kvantový internet. To je vízia budúcnosti, ktorej predchádza práve spomínaná teleportácia
  • Doposiaľ sa podarila iba na vzdialenosť 6 kilometrov. Pred pár dňami ale nastal významný krok

Tím vedcov pred pár dňami oznámil, že prvýkrát dosiahol udržateľnú kvantovú teleportáciu na veľké vzdialenosti. Podobný krok môže byť prelomovým v dosahovaní kvantového internetu.

Spomínali sme, že kvantová teleportácia je akoby krokom, ktorým sa môžeme priblížiť ku kvantovému internetu. Čo to ale kvantový internet je? Základnou informačnou jednotkou klasického internetu, teda takého, ktorý poznáme dnes, je „bit“. Tá môže mať hodnotu 1 alebo 0. Pri kvantovom internete by bol rozdiel v tom, že by hodnota mohla byť súčasne 1 aj 0. Rozdielny je aj názov jednotiek, v tom prípade ide o qubity.

Aby bol prenos informácií podobným spôsobom vôbec možný, v roku 2017 bol do vesmíru vypustený satelit Micius. Ten nepredstavuje bežné satelity, ktoré poznáme najmä v súvislosti s televíznymi prenosmi. Ide o experimentálne zariadenie.

To vysiela na Zem kvantovo previazané častice. Aby sme ale neskĺzli ku konšpiráciam podobným 5G sieťam, vopred je nutné povedať, že spomínaný koncept bude bezpečným. Rozvoj kvantovej komunikácie bude môcť dokonca umožniť zlepšenie systémov GPS. Realizácia kvantového internetu bude ale ešte niekoľko rokov pravdepodobne v nedohľadne.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa UNBOXING MENA | انبوكسينغ مينا (@unboxingmena)

Prelomových 44 kilometrov

Tím, ktorého súčasťou je americké ministerstvo energetiky Fermilab, univerzita v Calgary, firma AT&T, Harvard University, Jet Propulsion Laboratory NASA a University of Calgary sa podarilo teleportovať (vyššie spomínané) qubity na viac ako 44 kilometrovú vzdialenosť.

V tomto prípade teda nie je možné hovoriť o teleportácii, ktorú poznáš z fantasy filmov. Neumožňuje teleportovať ľudí či jednotlivé objekty. Hovoríme o prenose určitých „častíc“.

Konkrétne možno tvrdiť, že ide o teleportáciu kvantových stavov z určitého miesta na miesto iné. Dá sa teda povedať aj to, že ide o častice, ktoré sú vzájomne prepojené neviditeľnou silou. Vedci veria, že zdieľaním týchto kvantových qubitov dospejú k vytvoreniu sietí kvantových počítačov, ktoré dokážu zdieľať informácie rýchlosťou blesku.

Tento krok je prelomovým a pozoruhodným. Mnoho predchádzajúcich pokusov kvantovej teleportácie totiž pôsobilo ako dosť nestabilných na veľké vzdialenosti. Pre porovnanie uvedieme príklad z roku 2016 z univerzity v Calgary. Vedci boli v tom čase schopní vykonať kvantovú teleportáciu na vzdialenosť iba 6 kilometrov. V tom čase to bol ale svetový rekord a považoval sa za veľký úspech.

Internet
zdroj: pixabay/Bru-nO

Kedy sa superinternetu dočkáme?

Konečným cieľom je vytvoriť kvantové siete, ktoré by v porovnaní s klasickými počítačmi pomocou prepletenia a superpozície výrazne zvýšili rýchlosť, výkon a najmä aj bezpečnosť.

Americké ministerstvo energetiky má ambiciózny plán, ktorým je vybudovanie kvantovej siete medzi svojimi národnými laboratóriami. Uvidíme teda, ako dlho bude trvať, kým sa dočkáme niečoho tak prelomového ako je kvantový internet. Predchádzajúce predpoklady hovorili až o roku 2030.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: vice.com, futurism.com, pcexpres.sk

Najnovšie videá

Trendové videá