Ľudstvu dochádza pitná voda. Nový vynález ju má „dojiť“ zo vzduchu
- Vedci v USA prišli na spôsob, ako efektívne získať vodu z vodnej pary
- Môžu tak pomôcť miliónom ľudí, ktorí trpia nedostatkom vody
- Vedci v USA prišli na spôsob, ako efektívne získať vodu z vodnej pary
- Môžu tak pomôcť miliónom ľudí, ktorí trpia nedostatkom vody
Nie všetky kúty sveta majú rovnaké šťastie ako my. Nestačí im prísť k vodovodnej batérii kedykoľvek, keď zacítia smäd. Časti našej planéty trápi nedostatok vody a vedci aktuálne prichádzajú s plánom, ako s týmto problémom bojovať. Ako dobre vieme, obrovské, respektíve neobmedzené zásoby sladkej vody sa nachádzajú nad nami.
Najlepšie zdroje môžeme nájsť priamo nad oceánmi v podobe vodnej pary. Tieto „ložiská“ však ostávajú nedotknuté. Experti z Univerzity Illinois v metropolitnej oblasti Urbana Champaign však prichádzajú so štúdiou. Navrhujú v nej novú infraštruktúru, ktorá by bola schopná vodnú paru z oceánov zachytiť.
Prieskum viedol muž menom Praveen Kumar. Ide o profesora civilného a environmentálneho inžinierstva a výkonného riaditeľa výskumného inštitútu Prairie Research Institute. Ako vysvetľuje portál Science Alert, spolu so svojím tímom vyhodnotil 14 miest na celom svete, na ktorých by bol plán zachytávania a kondenzácie vodnej pary uskutočniteľný.
Zároveň ide o miesta, kde by takýto zásah ostal funkčný aj v prípade, že v budúcnosti sa bude naďalej meniť klíma.
Potreba Kumarovho projektu
Kumarov tím zložený z jeho niekdajšieho študenta Afeefa Rahmana a profesorky atmosférických vied Franciny Dominguezovej zverejnil svoje zistenia v časopise Nature Scientific Reports.
„Nedostatok vody je globálny problém. Cítime ho aj v USA, pokiaľ ide o klesajúce hladiny vody v povodí rieky Colorado. To ovplyvňuje celé západné USA,“ vysvetľuje Kumar.
„Avšak v subtropických oblastiach, napríklad na západe USA, oceány neustále vyparujú vodu. Deje sa tak vďaka dostatku slnečného žiarenia a veľmi nízkej oblačnosti,“ podotkol vedec.
Samozrejme, v súčasnosti už existujú podobné technológie s rovnakým zámerom, no tie fungujú len obmedzene. Vyskytujú sa problémy s udržateľnosťou týchto zariadení. Kumar však vysvetľuje, že metóda, ktorú jeho tím navrhuje, to dokáže „vo veľkom meradle“ vyriešiť, uvádza Science Alert.
Ako to má fungovať?
Kumar navrhuje postavenie konštrukcie o rozmeroch 210 metrov na šírku a 100 metrov na výšku. Jej úlohou je napodobniť prirodzený kolobeh vody. Cieľom bude prepravovať, kondenzovať a zbierať sladkú vodu.
Vlhký vzduch vyskytujúci sa nad oceánmi dokážeme transportovať. Podľa Kumarovho projektu by sa tak dialo tesne nad hladinou. Vzduch sa má presunúť na breh neďaleko od miesta konštrukcie. V cieli sa dostane do chladiacich systémov, ktoré môžu kondenzovať vodnú paru na kvapalinu.
Navyše, celý systém môže poháňať buď veterná alebo slnečná energia.
#ILLINOIS researcher Praveen Kumar says we will need to find sources of fresh water beyond recycling.
Kumar and colleagues think their newly proposed method can do that. ▶ https://t.co/H1vNIEdGak pic.twitter.com/vS8JFIhyMj
— U of I News Bureau (@NewsAtIllinois) December 15, 2022
Očakávané výsledky
Vedci odhadujú, že jedno takéto zariadenie sa môže postarať o pitnú vodu v množstve priemernej dennej spotreby až pre približne pol milióna ľudí. Ako sme písali vyššie, odborníci momentálne evidujú 14 potenciálnych miest po celom svete, kde je ich systém možné nainštalovať.
Šlo by o významné doplnenie už existujúcich zariadení. Tie fungujú na princípe odstraňovania rozpustených solí z morskej vody.
„Niečo takéto ešte svet nerobil a myslím si, že je to preto, lebo výskumníci sa zameriavajú na riešenia na pevnine. Naša štúdia však ukazuje, že v skutočnosti existujú aj iné možnosti,“ hovorí profesorka Francina Dominguezová z Univerzity Illinois.
Sladká voda potrebná na pitie, kúpanie a zavlažovanie tvorí len 3 percentá vody dostupnej na našej planéte. Aj väčšina z týchto troch percent je už príliš znečistená alebo nedostupná.
Nedostatok bezpečnej pitnej vody často najviac postihuje najchudobnejších ľudí na svete. Zasahuje to do zdravia, bezpečnosti a príjmu ľudí. Kumarov navrhovaný systém má potenciál vytvoriť obrovské zmeny bez poškodenia ekosystémov alebo okolitého prostredia.
Zdroje: Science Daily, Science Alert, Twitter/U of I News Bureau