LUKÁŠ ALNER: Úspech je kombinácia okolností

  • Podnikateľ a investor Lukáš Alner má za sebou bohaté biznis skúsenosti. Podpísal sa pod úspešné firmy, ako Zoznam.sk, Interklinik a predovšetkým startup Diagnose.me so sídlom v Holandsku, ktorý spája pacientov s lekármi.
TOTO
Chivas VENTURE
  • Podnikateľ a investor Lukáš Alner má za sebou bohaté biznis skúsenosti. Podpísal sa pod úspešné firmy, ako Zoznam.sk, Interklinik a predovšetkým startup Diagnose.me so sídlom v Holandsku, ktorý spája pacientov s lekármi.

Ako by si popísal tvoj vlastný predmet podnikania jednou vetou?

Prevádzkujeme medzinárodnú platformu umožňujúcu odborné konzultácie so špičkovými lekármi z top svetových kliník – Diagnose.me.

Čo stálo za rozhodnutím venovať sa práve tejto sfére?

Potom čo sme predali našu firmu pred desiatimi rokmi (zoznam.sk), povedal som si, že chcem robiť biznis, ktorý je inovatívny, medzinárodný a dáva jednoznačnú pridanú hodnotu – sociálny rozmer. Diagnose.me spĺňa všetky tieto parametre.

Ktorý bol ten moment, keď sa z tvojho startupu stalo skutočné podnikanie?

Nejaký čas sme sa trápili s business modelom. Vedeli sme, že máme dobrý produkt, ale nemali sme za ním dobrý obchodný model, ten sme našli asi pred rokom a vtedy sa všetko začalo lámať. Našu službu sme začali predávať cez poisťovne, banky a iných distribútorov, momentálne už na 5 trhoch. V najbližších mesiacoch spustíme ďalšie 2.

zdroj: Chivas VENTURE

Keď sa zamyslíš nad svojimi začiatkami, aká vedomosť, ktorú máš teraz, by sa ti vtedy zišla?

Hahaha: retrospektívne človek nemôže často uveriť, že aké veci nevidel, nevedel… Ale tak sa na život nedá pozerať. Väčšinou si skôr hovorím, že si treba viac veriť. Skôr sa časom ukazuje, že sme robili dobré rozhodnutia, len sme sa často nechali zneistiť (napr. aj potencionálnymi investormi, ktorí nám neverili a pod.).

Aká osobnosť ťa v kariére najviac pozitívne ovplyvnila a prečo?

Nebudem sa odvolávať na klišé ako Steve Jobs a pod. U mňa je to jednoduché, mám pár partnerov s ktorými sa mi veľmi dobre robí (alebo robilo). Sú to napr. Boris Zelený, Ivan Štefunko a Tomáš Stern. Boris je nezničiteľný vizionár, Ivan je veľmi múdry a schopný podnikateľ a Tomáš je partner, ktorý sa nielen vyzná, ale viem, že sa na neho môžem na 100% spoľahnúť. Toto sú traja top ľudia a každý z nich má za sebou a určite aj pred sebou veľké veci.

Zažil si počas svojej kariéry neúspech, ktorý ťa posunul ďalej? Ak áno, aký?

S neúspechmi je to ťažké – hovorí sa síce, že čo nás nezabije nás posilní a pod., ale v realite to asi nie je také jednoduché, že? Mnohí investori napr. investujú iba do enteprenuers (podnikateľov), ktorí už za sebou majú aspoň jeden fail (napr. som to počul od Uriho Levine-a, zakladateľa Waze a teraz investora). Ale musím sa priznať, že každý neúspech ma zožiera a niekedy je mi ťažké hľadať v ňom nejaké životné lekcie – hlavne keď je to čerstvé… Väčšinou, ale nakoniec je pravda, že mnohé neúspechy sa dajú premeniť na príležitosti. Naučil som sa napr. ako veľmi je dôležitý timing. Môžete mať výborný nápad, dokonca výborný produkt, ale môžete prísť pred trhom a nebudete úspešní a rovnako je zle predčasne (alebo neskoro exitovať), takýchto skúseností mám hneď niekoľko :))

zdroj: Chivas VENTURE

Čerpal si inšpiráciu aj zo zahraničia? Ak áno, odkiaľ (príp. od ktorých konkrétnych projektov alebo ľudí)?

Nie, som presvedčený, že každý si musí nájsť svoju cestu a že sa absolútne nedá skopírovať niekoho úspech na inom trhu. Úspech je kombinácia okolností – byť v správnom čase na správnom mieste a so správnym produktom, čiže podľa mňa to je nezmysel. (To ale neznamená, že sa neinšpirujem ľuďmi – čítam napr. veľa biografií a autobiografií)

Čo by si poradil ľuďom, ktorí sa nevedia rozhodnúť, či rozšíriť svoj biznis aj do zahraničia?

Neviem poradiť bez toho, aby som vedel o aký biznis ide. V zásade je to ale veľmi ťažké a pracné. Ale treba byť dobre zorientovaný a nezničiteľný optimista, vyskúšať. To, čo ale funguje dobre na Slovensku, nebude automaticky dobre fungovať v Rakúsku (Resp. skoro zaručene nebude :)). Ak by som mal ale paušálne radiť – áno, choď do toho, ale veľmi dobre si zváž aký trh. Skoro na každý produkt je niekde ideálny trh :))

Ako vnímaš podmienky pre začínajúcich podnikateľov na Slovensku?

Nejde o podmienky, ide o človeka. Dobrý človek sa presadí, aj keď nemá podmienky. O to je úspech potom krajší :))

Prečo si sa rozhodol stať sa porotcom Chivas VENTURE a na čo budeš ako porotca pri hodnotení prihliadať?

Bol som pozvaný a prijal som to :) Chivas VENTURE prikladá dôraz na biznis so sociálnym rozmerom a tomu budem vždy fandiť. Ako porotca sa budem pozerať nielen na produkt, ale ešte viac na človeka, alebo team ktorý je za ním. Nejde o to, aké ma skúsenosti či školy, ale či je zorientovaný v problematike v ktorej chce podnikať a aký má drive. To je základ všetkého.

Prihlás sa so svojím biznisom do slovenského kola Chivas VENTURE a nechaj si poradiť od tých najlepších.

 

Tento článok vznikol v spolupráci s Chivas VENTURE

Čítajte viac z kategórie: Rozhovory

Najnovšie videá

Trendové videá