Lukáš Fryč – programátor s ôsmimi patentmi buduje svetový produkt zo Slovenska
- Dvadsaťdeväťročný Lukáš Fryč po ôsmych patentoch prijal ponuku na pozíciu Lead Frontend Engineer v slovenskej firme Exponea. Lukáš bude viesť workshop aj na bratislavskej ReactiveConf, ktorá sa uskutoční už zajtra.
- Dvadsaťdeväťročný Lukáš Fryč po ôsmych patentoch prijal ponuku na pozíciu Lead Frontend Engineer v slovenskej firme Exponea. Lukáš bude viesť workshop aj na bratislavskej ReactiveConf, ktorá sa uskutoční už zajtra.
Exponea je slovenská firma, ktorá patrí k jedným z najrýchlejšie rastúcich podnikov v oblasti marketing cloud riešení. Umožňuje analytiku zákazníckych dát ale aj automatizáciu marketingu. Pozíciu Lead Fronted Engineer obsadil Lukáš Fryč, ktorý má bohaté skúsenosti z dlhoročného pôsobenia v Red Hat. Ako sa dostal k práci v Exponei a čo sa naučil v Red Hat mi povedal v rozhovore. Dostali sme sa aj k téme blížiacej sa konferencii ReactiveConf, ktorá sa uskutoční v Bratislave 25.10.2016 a na ktorej nebude chýbať ani Exponea so svojím workshopom. Ten povedie práve Lukáš Fryč.
Na otázky ohľadom konferencie ReactiveConf, o tom, čo sa na nej bude diať a kto by mi na nej nemal chýbať mi odpovedala Miroslava Rusnoková, Head of HR firmy Exponea. Mirka tiež zhrnula, čím sa Exponea zaoberá a kto sú jej klienti.
Lukáš, prečo si sa rozhodol budovať startup na Slovensku? Čo ťa viedlo k tomu, aby si prijal pozíciu Lead Fronted Engineer v slovenskej firme Exponea?
Lukáš: Dlhú dobu som pôsobil v medzinárodnej korporácii – a tie už od určitej veľkosti majú svoje procesy, ktoré jednoducho nezmeníš. Chcel som viac priestoru. Aktívne som si job nehľadal. Potom mi však bývalý kolega poslal ponuku Exponey, a ja som si uvedomil, čo všetko by som rád skúsil. Napríklad niekoho viesť. Alebo sa sústrediť na to, čo ma naozaj baví, teda architektúra frontendu a automatizované testovanie. Zatúžil som tiež po spolupráci s menším tímom na lokálnej báze na produkte, ktorý má medzinárodný potenciál. Na Slovensku mi toto všetko ponúkli. Vzhľadom k tomu, že som mal vtedy projekty viacmenej dokončené, do dvoch týždňov som nastúpil do Exponey. Teraz sa tam podieľam na budovaní analytickej platformy, ktorá spracúva dáta o stámiliónoch koncových zákazníkov. V minulosti som zvykol bojovať s veternými mlynmi firemných procesov – a teraz vidím výsledky ihneď.
Mirka, čomu sa Exponea venuje v súčasnosti a ako vidí svoju budúcnosť?
Mirka: Exponea je jedným z najrýchlejšie rastúcich globálnych hráčov v oblasti marketing cloud riešení. Poďľa prieskumu Winterberry Group využívajú firmy priemerne až 12 rôznych nástrojov pre data-driven marketing a to chceme zmeniť. Misiou Exponei je priniesť komplexný marketing cloud, vďaka ktorému máte všetko pod jednou strechou a jednoducho integrovateľné. Firmám Exponea umožňuje pokročilú analytiku zákazníckych dát ale aj automatizáciu marketingu – oboje v reálnom čase.
Medzi klientov už patria najväčšie e-commerce skupiny ako Rocket Internet, podobne ako rýchlorastúce e-commerce firmy ako Kiwi.com či Zoot. Medzi inými úspechmi je Exponea prvou marketing cloud platformou, ktorá zverejnila Facebook Messenger Chatbot API integráciu, ktorá umožňuje firmám riadiť ich komunikáciu so zákazníkmi na sociálnych médiách. V súčasnosti zaznamenávame veľký dopyt zo strany zákazníkov ako i najlepších medzinárodných investorov. Pracujeme na expanzii na medzinárodných trhoch. Popri zastúpení v Bratislave, Prahe a Palo Alto sme otvorili kancelárie v Londýne a Moskve.
Lukáš, predtým ako si prijal ponuku Exponey si sedem rokov pracoval v Red Hat, firme, ktorá je svetovo najúspešnejším open source producentom. Čo presne bolo náplňou tvojej práce, čomu si sa venoval?
Lukáš: Red Hat funguje v prostredí otvoreného zdrojového kódu. Spolu s komunitou vytvára softvérové projekty, z tých robí produkty a tie potom monetizuje, napríklad formou konzultácií a školení. Mojou úlohou bolo tieto projekty vyvíjať, inovovať, spoluudávať im smer, spolupracovať so širšou komunitou, keď sa chcel niekto zapojiť. Najviac ma bavili inovácie. V automatizovanom testovaní a dátovej synchronizácii som niektoré projekty dotiahol alebo pomohol dotiahnuť až do fázy patentu.
Ako si zapadol do menšej firmy?
Lukáš: Myslím, že dobre. Z open source komunity som si priniesol veľmi kolaboratívne myslenie. Prvé mesiace som skôr informácie nasával a dnes sa už aktívne snažím zapájať do vývoja čo najširší okruh ľudí. Nová funkcionalita, ktorá môže osloviť zákazníkov, môže prísť z hlavy kohokoľvek. Je dobré počúvať ich.
Aj svoj tím vediem z veľkej časti kolaboratívnym spôsobom. Mentorujem ľudí, aby získavali skúsenosti a predávam im tie svoje. Verím, že rastú a jedného dňa budú robiť to isté pre druhých. Spolu sme začali pracovať na novej dôležitej funkcionalite a hlavne sme definovali technickú víziu a teraz ju postupne pretvárame do reálnej podoby.
Spomínal si, že ste definovali víziu. Skús nám ju priblížiť.
Lukáš: Technológia by mala firme uľahčiť reakciu na to, čo produkt potrebuje. To pre nás dnes znamená najmä tri veci: rýchlosť aplikácie, automatizované testovanie a kvalita a dynamika vývoja. Navrhli sme nové konvencie, ktoré smerujú kód jednotným smerom. Budujeme komponentovo orientovaný vývoj – to je v komunite dosť známa vec, ale my to ženieme do extrémov. Jednoducho povedané, celú platformu nastavujeme tak, aby umožnil rýchlu, bezproblémovú aktualizáciu aj bez prehnane odborných znalostí.
Nové funkcionality vytvárame s ohľadom na jednoduchosť testovania. Zo skúseností viem, ako vyzerá automatizované testovanie v ideálnom prevedení. Tomu sa teraz snažíme priblížiť. Práca, ktorú teraz robíme, je investíciou do budúcnosti. No a postupne upgradujeme frontend Exponey na Angular 2.0. Je to celkom revolučný krok, no zvolili sme cestu postupného prerodu. Jedného dňa bude celá aplikácia bežať na novom frameworku. Tie výhody – rýchlosť načítania, vykresľovanie, interakcia s užívateľom – za to stoja. Som rád, že môžem pracovať vo firme, ktorá ide za tým, aby bola na vrchole nielen po produktovej stránke, ale aj technologickej. Mimochodom, čoskoro o tejto téme budem viesť workshop aj na bratislavskej ReactiveConf.
Lukáš Fryč a Miroslava Rusnoková
Kedy, kde a čo bude ponúkať konferencia ReactiveConf, Lukáš už načrtol, že na nej bude mať workshop a Exponea je jej partnerom.
Mirka: Konferencia ReactiveConf, ktorej je Exponea hrdým partnerom, je zameraná na zdieľanie špičkového know-how v oblasti front-end vývoja. Koná sa v Bratislave od 25. do 27.10.2016. Exponea na nej zastrešuje nočný workshop o tom, ako zaviesť do produkcie najnovší Angular 2.0. Lukáš Fryč sa podelí o skúsenosti z toho, ako sme túto technológiu nasadzovali už niekoľko týždňov pred jej oficiálnym vydaním. Exponea Angular@Night workshop sa koná v stredu 26.10. od 21 hodiny a ak máte lístok na konferenciu, je možné sa naň registrovať. Ako partner ponúkame lístok na konferenciuso špeciálnou zľavou tu.
Pre koho je vhodné zúčastniť sa na konferencii? Kto by na nej nemal chýbať?
Mirka: Konferencia je zameraná na front-end programátorov z celej Európy, ktorí majú chuť stretnúť svetových lídrov, získať najčerstvejšie poznatky z oblasti a zdieľať skúsenosti s ďalšími vývojármi. Náš workshop Angular@Night je určený pre skúsených JavaScript vývojárov a inžinierov, ktorí pracujú s Angular frameworkom a chcú byť vždy na technologickej špičke.
Musí mať človek, ktorý chce na takom projekte pracovať, aj nejaké formálne vzdelanie?
Lukáš: Vo svojej kariére som pracoval s ľuďmi, ktorí sú v tom, čo robia, najlepší. Niektorí sú kapacity svetového formátu. Niektorí to majú dané, iní si to naštudujú a vypracujú sa. Ja sám programujem od svojich 10 rokov. Začínal som programovaním webov, ale vždy ma zaujímalo, ako stavať väčší softvér. Išiel som kvôli tomu študovať strednú školu špecializovanú na výpočtové systémy, ale, bohužiaľ, mi veľmi neprehĺbila obzory. Znalosti, ktoré som hľadal, som čiastočne našiel až na Masarykovej univerzite, kde som študoval aplikovanú informatiku. Potom som zistil, že škola pripravuje len na zlomok toho, čo využijeme. Zvlášť v IT. Prax a samovzdelávanie sú minimálne na tej istej rovine ako vysokoškolské štúdium. Pri práci pre Red Hat mi trvalo asi 6 rokov, než som narazil na problém, ktorý som nevedel vyriešiť a mohol som, keby som sa bol býval viac sústredil na štúdium.
Ako si spomínaný problém nakoniec vyriešil?
Lukáš: To je práve to najzaujímavejšie. Spýtal som sa kolegu, ktorý sedel za zástenou v open space, na druhej strane stola. Spoločne sme ten problém vyriešili. Sám by som to nedokázal, alebo by mi to trvalo príliš dlho. Takže riešenie je v spolupráci. Asi ale chceš spolupracovať s ľuďmi, ktorí majú aspoň strednú školu. Aj keď… V bývalej práci som poznal jedného Nóra – jeden z mojich mentorov. Kapacita vo svojom odbore. A ten nedokončil ani strednú školu. O to viac si ho vážim. Ja si k sebe hľadám ľudí, ktorí sú špičky na frontend, nech k tomu prišli akokoľvek, alebo majú aspoň veľkú chuť sa nimi stať.
Momentálne máš asi veľa práce pri zabehnutí tímu. Určite nemáš veľa voľného času.
Lukáš: To nie, ale nie som na to sám. A samozrejme, ak by naša vízia vybudovať svetovú platformu na poli analýzy zákazníckych dát zo Slovenska niekoho oslovila, nech sa prihlási. Je tu práca pre kohokoľvek, kto sa zaujíma o pokročilú dátovú vizualizáciu, big data, ich spracovanie a vizualizáciu na frontende, user centered design, data mining či umelú inteligenciu…Mal by však poznať Angular a mať s ním skúsenosti. Viac sa dá pozrieť na stránke Exponey.
Ďakujem za rozhovor.
zdroj fotografií: archív Exponea
Čítajte viac z kategórie: Rozhovory