Na poľských hraniciach to vrie. Migranti strhli plot a dostali sa do EÚ, sú ich desiatky

  • Komisia obviňuje Lukašenka z nehumánneho zneužívania migrantov
  • EÚ musí byť „neoblomná a zjednotená“ proti „zúfalej a nelegitímnej“ administratíve bieloruského prezidenta a jeho pretrvávajúcim pokusom destabilizovať blok, konštatovala európska komisárka pre vnútorné záležitosti
migranti poľslo bielorusko
TASR/Leonid Shcheglov/BelTA via AP
  • Komisia obviňuje Lukašenka z nehumánneho zneužívania migrantov
  • EÚ musí byť „neoblomná a zjednotená“ proti „zúfalej a nelegitímnej“ administratíve bieloruského prezidenta a jeho pretrvávajúcim pokusom destabilizovať blok, konštatovala európska komisárka pre vnútorné záležitosti

Dvom veľkým skupinám migrantov sa zrejme podarilo prejsť cez hranicu z Bieloruska do Poľska. Informovala v noci na stredu agentúra DPA, píše TASR.

Agentúra PAP spresnila, že niekoľko desiatok ľudí poškodilo pohraničné ploty pri obciach Krynki a Bialowieža a prekročilo hranice. V utorok neskoro večer o tom informovala rozhlasová stanica Radio Polskie Bialystok, ktorá sa odvolala na hovorkyňu pohraničnej stráže. Tá uviedla, že v oboch prípadoch boli ploty a zábrany násilne strhnuté.

Časť utiekla

Časť migrantov už vrátili späť do Bieloruska, iným sa podarilo utiecť a poľské zložky po nich pátrajú, spresnila hovorkyňa.

V tábore pre prisťahovalcov pri Kužnici je situácia  pokojnejšia, informoval rozhlas z Bialystoku. Na bieloruskej strane je podľa tohto zdroja „najmenej niekoľko stoviek ľudí“. Podľa poľských služieb „dnes imigranti dostali jedlo od Bielorusov. Majú aj stany, spacie vaky a večer si zakladajú ohne, aby boli v teple. Neustále ich sledujú aj bieloruské (bezpečnostné) služby“.

DPA uviedla, že Poľsko odmieta pustiť migrantov na svoje územie a v posledných týždňoch a dňoch stiahlo k hraniciam stovky príslušníkov bezpečnostných zložiek ako posily. Na hraniciach s Bieloruskom je aj plot z ostnatého drôtu.

DPA dodala, že bieloruský líder Alexandr Lukašenko v utorok požadoval, aby poľské úrady umožnili migrantom prechod do Poľska. Vysvetlil, že títo ľudia sa chcú usadiť v Nemecku, nie v Poľsku.

Migračná kríza na hraniciach Bieloruska s Lotyšskom, Litvou a Poľskom sa v pondelok 8. novembra prudko vyostrila. Niekoľko tisíc ľudí prišlo z bieloruskej strany k poľským hraniciam a odmietajú opustiť pohraničné pásmo. Niektorí z nich sa pokúsili dostať do Poľska zvalením alebo prestrihnutím plotu z ostnatého drôtu.

Používa ľudí ako figúrky

Európska komisia (EK) obvinila autoritárskeho bieloruského prezidenta z lákania migrantov falošnými prísľubmi jednoduchého vstupu do Európskej únie (EÚ), pričom toto konanie označila za nehumánne a pripomínajúce konanie gangstrov. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Po príchode ich zatlačia k hraniciam a prinútia ich nelegálne vstúpiť do Európskej únie,“ opísal postup bieloruských úradov hovorca EK Peter Stano. Alexander Lukašenko pritom odmieta obvinenia, že by migrantov organizoval.

Ako uvádza portál Euronews.com, Lukašenko podľa EK naďalej „používa ľudí ako figúrky“ vo svojej kampani proti bloku a musí už skoncovať „s ohrozovaním ľudských životov“.

EÚ musí byť „neoblomná a zjednotená“ proti „zúfalej a nelegitímnej“ administratíve bieloruského prezidenta a jeho pretrvávajúcim pokusom destabilizovať blok, konštatovala európska komisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová v rozhovore pre portál Euronews.

Toto nie je v prvom rade migračná kríza. Je to agresia zo strany zúfalého a nelegitímneho režimu. A tomu musí zodpovedať aj naša reakcia,“ dodala Johanssonová.

EÚ a Varšava tvrdia, že migračnú vlnu organizuje bieloruská vláda 

Poľsko čelí od leta rastúcej vlne migrantov z Blízkeho východu a Afriky, ktorí sa snažia z Bieloruska dostať ďalej do Európy. Úrady migrantov na hranici zastavujú a tých, ktorí ju prekročia, posielajú naspäť do Bieloruska. Varšava a Európska únia sa zhodujú, že migračnú vlnu organizuje bieloruská vláda s cieľom destabilizovať spoločenstvo európskych krajín v odvete za sankcie Západu.

Najnovšia eskalácia situácie, keď sa v pondelok stovky, ak nie tisíce ľudí prevažne z Blízkeho východu, s podporou bieloruských orgánov snažili prekročiť poľské hranice, si vyslúžila medzinárodné odsúdenie zo strany EÚ, Spojených štátov a NATO i ďalšie hrozby sankciami.

Pri poľsko-bieloruských hraniciach sa v súčasnosti nachádza najmenej dvetisíc migrantov. V tomto roku sa o prekročenie hraníc pokúsilo už viac ako 30-tisíc migrantov, pričom len v októbri zaregistrovali viac ako 15-tisíc prekročení.

Tlaku čelia aj Litva a Lotyšsko, ktoré majú tiež spoločné hranice s Bieloruskom.

Čítajte viac z kategórie: Politika

Zdroje: SITA, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá