Lukašenko sa moci drží zubami-nechtami, Bielorusov čaká „posledný boj“ s režimom
- Alexandr Lukašenko počas vojny na Ukrajine poskytol územie Rusom
- Bielorusi sabotujú tamojšiu logistiku a pomáhajú Ukrajine
- Sabotáž sa trestá smrťou
- Alexandr Lukašenko počas vojny na Ukrajine poskytol územie Rusom
- Bielorusi sabotujú tamojšiu logistiku a pomáhajú Ukrajine
- Sabotáž sa trestá smrťou
Bieloruský „prezident“, známy často pod pojmom diktátor, Alexandr Lukašenko stojí na čele svojej krajiny už od roku 1994. Voľby, v ktorých mu mali ľudia vyjadriť svoju podporu, však v hĺbke ukrývajú mnoho tajomstiev. On sám sa ako diktátor, samozrejme, necíti a tvrdí, že bol zvolený transparentne a férovo.
Proti Lukašenkovmu režimu stojí v Bielorusku opozícia na čele s vyhnanou Sviatlanou Cichanovskou. Tá sa pre portál Newsweek vyjadrila, že bieloruskí partizáni sú pripravení Lukašenka zvrhnúť, keď Ukrajina porazí Putinovu inváziu.
Cichanovská naznačuje, že partizánske taktiky, ktoré rozvracali ruské jednotky v Bielorusku, by mohli disidentom pomôcť pripraviť sa na „posledný boj“ o krajinu. Ten sa dostal na titulky medzinárodných novín kvôli protestom ohľadom zmanipulovaných volieb v roku 2020.
„Lukašenko chápe, že čoraz viac ľudí stojí proti nemu, pretože zapredáva našu nezávislosť,“ vysvetľuje Cichanovská.
Opozičná šéfka verí, že ľudia opäť vyjdú do ulíc
Opozičné hnutie Sviatlany Cichanovskej zaznamenáva a hlási zlyhania v oblasti armády či presadzovania práva od roku 2020, keď sa v Bielorusku uskutočnili masové protesty proti vláde. Politička verí, že keď ľudia pocítia, že tamojší režim výrazne oslabol, opäť proti nemu povstanú.
„Ľudia sú pripravení opäť vyjsť do ulíc, no potrebujú uistiť, že tentokrát pôjde o posledný boj, ktorý povedie k víťazstvu. Zhromaždenia totiž v súčasnosti efektívne nie sú. Kvôli nim máme len viacerých politických väzňov, vyššiu mieru mučenia a hrôzy,“ vysvetľuje Cichanovská.
Ľudia stoja na strane Ukrajiny
V súvislosti s Lukašenkovým rozhodnutím poskytnúť bieloruské územie ruským armádnym jednotkám sa ľudia začali stavať na stranu Ukrajiny. Cichanovská uvádza, že prodemokratické partizánske skupiny preto fyzicky aj kyberneticky sabotovali bieloruskú železničnú infraštruktúru.
Občania Bieloruska v snahe zabrániť plánu ruskej invázie poskytovali ukrajinskej armáde informácie ohľadom ruských vojsk či vybavenia.
„Väčšina ruských jednotiek sa preto z Bieloruska stiahla,“ hovorí Cichanovská a dodáva, že v súčasnosti sa na území jej krajiny nachádza už iba 2-tisíc až 3-tisíc ruských vojakov.
Cichanovská ako symbol slobody
Deutsche Welle v rozhovore so šéfkou bieloruského opozičného hnutia uvádza, že Sviatlana sa stala symbolom slobody a cti. Bojuje za slobodu, demokraciu a ľudské práva vo svojej krajine, za čo získala mnoho čestných vyznamenaní a ocenení.
Po vyvolaní protivládnych protestov sa jej tamojšie autority vyhrážali a donútili ju Bielorusko opustiť. Cichanovská to opisuje ako najťažšiu zo všetkých výziev, ktoré jej pôsobenie prináša.
Baltic Times informuje o tom, že podľa Cichanovskej sa do Bieloruska vrátil teror, aký vládol v období, keď bol pri moci Josif Stalin. Bielorusi sa však odhodlali postaviť proti súčasnému režimu. Republic World totiž uvádza, že podľa slov opozičnej šéfky momentálne na strane Ukrajiny bojuje približne 1 500 Bielorusov.
Podľa jej slov sa mnoho bieloruských občanov nachádza v rôznych štátoch, kde sa zúčastňujú vojenských výcvikov s odhodlaním pomáhať Ukrajincom.
Lukašenko však proti takejto podpore Ukrajiny zasahuje. Jeho parlament v máji schválil novú legislatívu, podľa ktorej sa sabotáž trestá smrťou. Viacerých ľudí už chytili.
„Títo ľudia sú skutoční hrdinovia. Vedia, za aké podmienky by mohli byť odsúdení, ak ich zajmú. Vedia, že osud v bieloruských väzniciach je strašný. Cieľom všetkých sabotáží je narušiť logistiky, nie ublížiť ľuďom. Nikto kvôli nim neprišiel o život,“ hovorí Cichanovská.
Cichanovská taktiež varovala pred uvoľňovaním sankcií, ktoré na Putina a Lukašenka uvalil Západ. Podľa političky by im tak svet okrem finančnej pomoci naznačil, že sa blížia k víťazstvu.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Newsweek, Deutsche Welle, Baltic Times, Republic World