Lukašenko tvrdí, že Západ chystá útok na Rusko cez jeho štát
- Lukašenko vyhlásil, že Západ sa pripravuje zaútočiť na Rusko cez jeho krajinu
- Nejde o prvé takéto vyhlásenie
- Môže ísť o tlak na Lukašenka
- Lukašenko vyhlásil, že Západ sa pripravuje zaútočiť na Rusko cez jeho krajinu
- Nejde o prvé takéto vyhlásenie
- Môže ísť o tlak na Lukašenka
Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko, ktorého Európska únia neuznáva ako legitímneho prezidenta, v utorok vyhlásil, že Západ sa pripravuje zaútočiť na Rusko cez jeho krajinu.
O údajnom komplote podľa vlastných slov hovoril v pondelok s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, uvádza TASR, ktorá sa odvoláva na agentúru AFP.
„Pripravujú sa strategické plány na útok proti Rusku,“ tvrdí Lukašenko s tým, Západ sa bude snažiť zacieliť na Rusko „cez Ukrajinu a cez Bielorusko“.
„História sa opakuje,“ povedal bieloruský líder vo vystúpení pred absolventmi vojenských škôl a dôstojníkmi.
Nedávno Lukašenko tajomne zas naznačoval „očistenie Európy“. Od koho alebo čoho nepovedal, tvrdil však, že vojna voči fašizmu neskončila, lebo vinníci neboli potrestaní.
Lukašenko nie je jediný, vyhrážal sa i jeho generálmajor či Zacharovová
V zapätí nato zástupca náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl Bieloruska generálmajor Ruslan Kosygin varoval Poľsko, že bude prvé na rane v prípade vojenského konfliktu.
Generálmajor bol presvedčený, že pobaltské štáty a Poľsko sú pokusnými králikmi Spojených štátov a Bruselu, ktoré chcú v Európe rozpútať ďalšiu vojnu.
„Územie Poľska, ale aj pobaltských štátov sa mení na skúšobný terén, na území ktorého plánujú Spojené štáty americké rozpútať v Európe ďalší krvavý konflikt proti Ruskej federácii a jej spojencom,“ uviedol Kosygin.
Neposkytol však žiadne dôkazy o svojom tvrdení. Naopak, je to Rusko, ktoré rozpútalo v Európe najväčší vojenský konflikt od druhej svetovej vojny.
Bielorusko, hlavný spojenec Kremľa, bolo miestom zhromažďovania časti ruských jednotiek pred inváziou na susednú Ukrajinu, ktorá sa začala 24. februára.
Predstavitelia západných krajín nikdy verejne nepovedali, že by plánovali útok na Rusko, pripomína AFP. Bieloruský vodca tiež neposkytol žiadne dôkazy.
Lukašenko však poukázal na rozširovanie NATO s vyhlásením, že Západ tlačí svet k „veľkej vojne“ a bieloruská armáda by mala byť pripravená.
Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová sa v utorok vyjadrila podobne. Spojené štáty a ich spojencov opätovne obvinila z vyprovokovania ukrajinskej krízy a „nebezpečného balansovania na pokraji otvorenej vojenskej konfrontácie“ s Ruskom.
„Takáto kolízia by znamenala riziko nukleárnej eskalácie,“ citovala z jej vyhlásenia agentúra DPA.
Lukašenko ustupuje Putinovi, myslia si analytici
Analytici z amerického konzervatívneho think-tanku Inštitút pre štúdium vojny (ISW) si myslia, že posledné výroky Lukašenka a jeho ľudí nemusia byť náhodou.
Svedčiť majú o tom, že Lukašenko ustupuje Putinovmu tlaku, aby sa viac zapojil do vojny. Lukašenko sa do ruskej invázie na Ukrajinu odmieta zapojiť a tvrdí, že to nie je jeho vojna.
Ako však pripomína prestížny Inštitút pre štúdium vojny Lukašenko odovzdal Rusku kontrolu nad letiskom Pribytki v Gomelskej oblasti. Tam Rusi v marci premiestnili svoje systémy vzdušenej obrany S-400 a Pantsir S1 či balistické rakety krátkeho doletu Iskander.
ISW tiež pripomína, že v posledných dňoch zaznamenal The Hajun Project prelet špionážneho lietadla ruského vzdušného varovného a riadiaceho systému (AWACS), ktorý v bieloruskom vzdušnom priestore operoval prvýkrát od apríla.
„Lukašenko sa pokúša poskytnúť podporu Putinovej vojne na Ukrajine bez priamej bieloruskej vojenskej intervencie v snahe reagovať na tlak, ktorý na neho Putin pravdepodobne vyvíja,“ uzatvára Inštitút pre štúdium vojny.
Zdroje: TASR, ISW