Luxusné plážové sídlo z roku 1937 extrémistu Göringa je na predaj. „Min Lütten“ môže stáť 15 miliónov
- Letné sídlo Hermanna Göringa na ostrove Sylt v Severnom mori je na predaj
- Luxusná vila z roku 1937 môže stáť vyše 15 miliónov eur
- Letné sídlo Hermanna Göringa na ostrove Sylt v Severnom mori je na predaj
- Luxusná vila z roku 1937 môže stáť vyše 15 miliónov eur
Letné sídlo nacistického pohlavára číslo dva a šéfa luftwaffe Hermanna Göringa je na predaj. Luxusný dom známy ako „Min Lütten“, v preklade „Moje maličké“, sa nachádza na ostrove Sylt v Severnom mori neďaleko dánskych hraníc. Odhadovaná cena predaja nebola zverejnená, očakáva sa však, že presiahne 15 miliónov eur
O plánovanom predaji informoval nedávno nemecký bulvárny denník Bild s odvolaním sa na katalóg nehnuteľností Sotheby’s. Napriek tomu, že cena nebola zverejnená, podľa Bildu sa odhaduje na 15 až 18 miliónov eur.
Dom je priamo na pláži
Luxusný dom má strechu z trstiny a nachádza sa priamo na pláži na štvrtom najväčšom ostrove Nemecka. Postavený bol v roku 1937 a je „unikátnym klenotom“ s úchvatným výhľadom na more, uvádza Sotheby’s. Nehnuteľnosť s rozlohou 200 štvorcových metrov má okrem iného tri spálne a tri kúpeľne.
Celá nehnuteľnosť sa rozprestiera na ploche 7 755 metrov štvorcových.
https://t.co/SFrJWbOUJC pic.twitter.com/4NAxehJ6zU
— Rocco Siffredi Institute for #CumEx ✈️ (@KrystZesus) May 24, 2024
Dom dala postaviť jeho manželka
Dom nechala postaviť Göringova druhá manželka Emmy, divadelná herečka, v polovici 30. rokov podľa návrhu mníchovského architekta Otta Heilmanna. Göring sa sem nasťahoval v lete 1937.
Emmy žila prevažnú väčšinu roka s Göringom v extravagantnom paláci Carinhall, kde prijímali zahraničné delegácie a organizovali opulentné večierky. Dom bol plný umeleckých diel – mnohé z nich boli ukradnuté počas nacistických výprav.
Ich dcéru Eddu Göringovci považovali za „princeznú Ríše“ – bola rozmaznávaná a dostávala darčeky od najvyšších predstaviteľov režimu vrátane Hitlera.
Haus und Anwesen mit tiefbraunem Schatten: „Min Lütten“ in Wenningstedt, erbaut im Jahr 1937 als Sommerresidenz von Hermann #Göring (* 1893, † 1946), Nazi seit frühester Zeit, im NS-Staat damals insbesondere Reichsminister der Luftfahrt und Oberbefehlshaber der Luftwaffe.#Sylt pic.twitter.com/ATHpmSqsiB
— Nicolas Basse 🖊️🏹 (@Stift_und_Bogen) March 29, 2024
Sídlo obuvníckej dynastie
Po vojne plážový dom viackrát zmenil majiteľa. V roku 1958 ho kúpila rodina obuvníka Birkenstocka za 60-tisíc mariek. „Naša stará mama aj mama to tu milovali,“ povedal neskôr filmár Philipp Birkenstock s tým, že on a jeho súrodenci tu trávili prázdniny takmer 40 rokov, píše Bild.
Dediči obuvníckej dynastie rodu Birkenstockovcov sa v roku 2019 rozhodli dom predať. Za 12 miliónov eur. V posledných rokoch prešiel rozsiahlou rekonštrukciou, historické artefakty ako pôvodné parkety či krb boli zreštaurované.
Dom je pamiatkovo chránený a má veľký kultúrny a historický význam, píše Sotheby’s.
Hlavné sídlo
Nacistický minister propagandy vlastnil aj spomínaný dom Carinhall. Göring ho pomenoval po svojej prvej manželke Carin Göringovej, rodenej von Kantzow, ktorá zomrela v roku 1931. Palác slúžil ako Göringovo hlavné sídlo aj miesto, kde prijímal zahraničné delegácie, politikov a vysokých predstaviteľov nacistického režimu.
Keď sa v apríli 1945 blížila Červená armáda, Göring nariadil Carinhall vyhodiť do vzduchu, aby zabránil jeho pádu do sovietskych rúk. Dnes z neho ostali len zrúcaniny v lese severne od Berlína.
Hermann Göring bol po Hitlerovi druhý najvyššie postavený muž nacistickej ríše. Za svoje zločiny bol v norimberskom procese odsúdený na trest smrti. Skôr než však došlo k vykonaniu rozsudku, spáchal Göring 15. októbra 1946 samovraždu prehltnutím kapsule kyanidu draselného.
Jeho manželka Emmy bola po kapitulácii Nemecka v máji 1945 spolu so svojou dcérou Eddou zatknutá americkými jednotkami. Následne bola postavená pred denacifikačný tribunál, ktorý ju klasifikoval ako „veľkého obohateného prívrženca nacizmu“ (Hauptschuldige).
V roku 1948 ju odsúdili na jeden rok väzenia, konfiškáciu polovice majetku a zákaz vystupovania na verejnosti. Po prepustení žila v relatívnej chudobe a anonymite, prevažne na juhu Nemecka.
Čítajte viac z kategórie: Zo sveta
Zdroj: Bild