Luxusný dom v Bernolákove je moderný a netradičný. Majitelia však nechceli, aby bil do očí, vyrástol preto unikát
- Výnimočným je tiež skutočnosťou, že si ho architekti navrhovali sami pre seba
- Býva už zvykom, že práve takéto sídla nemajú zábran, čo sa týka kreativity a podtrhnutia rukopisu, ktorý daný architekt nesie
- Výnimočným je tiež skutočnosťou, že si ho architekti navrhovali sami pre seba
- Býva už zvykom, že práve takéto sídla nemajú zábran, čo sa týka kreativity a podtrhnutia rukopisu, ktorý daný architekt nesie
Unikátny rodinný dom vznikol v priestoroch architektonickéjo dua Márius Žitňanský a Peter Gonda. Je unikátny tvarom, ktorý na druhú stranu zapadá do okolitého prostredia. Výnimočným je tiež skutočnosťou, že si ho architekti navrhovali sami pre seba. Býva už zvykom, že práve takéto sídla nemajú zábrany, čo sa týka kreativity a rukopisu, ktorý daný architekt nesie.
Luxusná vila v Bernolákove sa nesie v duchu jednoduchých línií, štýlovosti a asymetrických tvarov, ktoré sú použité nielen v exteriéri ale aj vnútri. Rodinný dom sa nachádza v záhradách starej vidieckej zástavby v a ako hovoria sami architekti, zaujímavý koncept tvaru vznikol ako reakcia na okolitú zástavbu.
Dom predstavuje prienik tvarov zástavby, ktorá ho obpklopuje. Badať na ňom črty klasických kubických radových domov, avšak reflektuje aj archetyp vidieckeho domu so sedlovou strechou. Je dodržaná špicatosť jedného rohu domu, ktorý sa tiahne do výšky a vytvára efekt tradičnej strechy.
„Obaja uvažovali o neštandardnom bývaní, ktoré bude síce súčasťou obce, no bude mať zároveň svoju intimitu a odstup od ruchu ulice. Dom využíva potenciál okolitých záhrad, dôležitý je výhľad do krajiny. V interiéri je dôraz kladený na funkčnú, materiálovú, aj výtvarnú stránku riešenia. Vzniklo tak vnútorné prostredie, ktoré vytvára priaznivé podmienky aj pre kreatívnu prácu, ktorej sa obaja investori venujú,“ popisuje štúdio svoj zámer na architektonickom portáli Archinfo.
Zapadá aj napriek unikátnemu tvaru
Dom obklopuje rodinná zástavba na husto zastavaných pozemkoch s rozmermi. Dodržané je striedanie dom-záhrada-dom, preto bolo pre architektov výzvou, aby stavba napriek svojej unikátnosti až tak „nevyčnievala z davu“.
Okolité objekty pochádzajú ešte zo začiatku a 80. rokov 20. storočia. Realizovaný objekt nadväzuje na vidiecky kontext svojským spôsobom. Priečny smer na pozemku je nezastavaný, architekti tým otvorili výhľad z domu do zelene, hlavne z vyšších horizontov.
„Dom sa nechce uzatvárať. Chce komunikovať s okolím. Eliminovanie plotov je na slovenské pomery netypické, nasledovaniahodné“, vysvetľujú ďalej architekti, podľa nich prispieva k budovaniu dobrých susedských vzťahov.
Dôraz kladený na maximálnu otvorenosť
Dispozične je dom delený na dennú časť na prízemí, kde sa nachádza prepojená obývacia izba, jedáleň, kuchyňa a samostatná garáž s technickou miestnosťou. Na poschodí sa nachádza nočná časť s pracovňou. Najväčší akcent je kladený na otvorenú schodiskovú galériu, tá dodáva celému dvojposchodiu vzdušnosť a značnú otvorenosť.
Tento prvok je vidieť aj vo zvyšku domu. Minimalizovali sa priečky, čím vzniklo otvorené voľné prízemie a aj poschodie, ktoré je tiež riešené ako otvorený priestor.
Každá miestnosť je prevedená v základnej bielej farbe, oživená je o drevené prvky. V interiéri je použitý sadrokartónový obklad stien a stropov s bielym matným náterom. Biela matná liata podlaha je miestami doplnená dubovým obkladom.
„Na vybraných pozíciách je akcentovaná o drevený detail v podobe vloženej podlahy, obkladu, podhľadu, prípadne aj dreveného umývadla a sprchového kúta. Dôležité interiérové prvky, napríklad sedenie a osvetlenie sú doplnené formou transparentných objektov z číreho polyakrylátu,“ píšu ďalej Žitňanský a Gonda.
Ústredným elementom celého interiéru je ikonické osvetlenie, na ktoré bol kladený veľký dôraz, na jeho dizajn, funkčnú i technickú stránku.
„Osvetlenie je plnohodnotným výrazovým prostriedkom, pričom prináša do domu kvalitné osvetlenie a emócie pomocou rôznych svetelných scén. Zaujímavosťou projektu osvetlenia je fakt, že je v celom rozsahu autorským riešením a všetky svetlá boli vyvíjané aj vyrábané na mieru,“ doplnili tvorcovia objektu.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroje: Márius Žitňanský a Peter Gonda, Archinfo