Luxusný Slovan: Prečo sa z pýchy Slovenska stal hotel duchov

  • Opustený hotel v centre Piešťan znamenal kedysi luxus, dnes je pre mesto hanbou
  • Po tridsaťročnom chátraní pripomína dom duchov, na urbex je ale príliš nebezpečný
  • Jeho stav sa už pravdepodobne nepodarí obnoviť, zbúrať ho ale tiež nie je možné
DSC_0559
  • Opustený hotel v centre Piešťan znamenal kedysi luxus, dnes je pre mesto hanbou
  • Po tridsaťročnom chátraní pripomína dom duchov, na urbex je ale príliš nebezpečný
  • Jeho stav sa už pravdepodobne nepodarí obnoviť, zbúrať ho ale tiež nie je možné

Svetoznáme kúpeľné mesto Piešťany už dlhé roky trápi otázka Hotela Slovan, ktorý už 30 rokov chátra a rozpadáva sa pred očami obyvateľov.

Keďže sa nachádza v centre Mestského parku, všimne si ho každý domáci či turista. Tak tomu bolo aj hneď po jeho otvorení, keďže táto grandiózna stavba bola svojho času najluxusnejšou v meste. Dnes ale  zaujme z iného dôvodu, a to pre jeho schátraný stav, ktorý by mohol byť inšpiráciou pre nejedného režiséra hororových filmov.

Na atraktivite mu nepridáva ani dlhý plot pomaľovaný grafitmi, ktorým je celý komplex obohnaný. Tento výjav by mohol vzbudiť túžbu po návšteve nejedného urban explorera, avšak pre jeho rozpadnuté nosné drevené konštrukcie sa doň ani tí neodvážia. 

zdroj: Katarína Chovančákova

Stavba je postavená v secesnom štýle, je plná arkierov a vežičiek, steny zdobia bohaté reliéfy. Hotel má tiež mnoho arkád, terás, lodžií, balkónov a okien. V súčasnosti sú rozbité a prekryté plachtou. Tá sa už na niektorých miestach uvoľnila a vietor spôsobuje, že veje z okien. Človeku netreba priveľkú fantáziu aby si mohol predstaviť, že za ňou niekto stojí a pozoruje návštevníkov parku.

Najskôr rana od komunistov, potom privatizérov

Niekdajší Hotel Rónai, neskôr premenovaný na Grand hotel Royal, otvoril svoje dvere hosťom v roku 1907. Vystavať ho dal budapeštiansky podnikateľ Adolf Rónai a ako hovorí dobová reklama, podľa webu AB Piešťany bol tou najvznešenejšou, najväčšou a najkrajšou budovou kúpeľného sadu so 120 posteľami a najelegantnejším zariadením. Izba v takomto v takomto luxuse stála zákazníka v roku 1912 približne 20 korún a za trojposteľovú si mohol zaplatiť až 36 korún. Hotel takto vedel ubytovať až 246 hostí.

 Komunistický prevrat znamenal pre hotel zoštátnenie. Slová ako Grand a Royal súdruhom pravdepodobne pripadali priveľmi buržoázne, tak hotel pomenovali jednoducho – Slovan.

V roku 1986 ho zavreli s úmyslom zrekonštruovať ho a pristavať k nemu budovu balneoterapie, keďže väčšina jeho hostí prišla do mesta kvôli kúpeľom, za ktorými ale museli prechádzať mostom až na Kúpeľný ostrov. V tom čase bol Slovan vyhlásený za kultúrnu pamiatku.

Podľa Kroniky mesta Piešťany sa rekonštrukcia mala uskutočniť v roku 1989. Pred jej začiatkom však prišla Nežná revolúcia, ktorá ale k hotelu až taká nežná nebola a uštedrila mu finálnu ranu.

Rekonštrukcia bola plánovaná aj za nového režimu, avšak privatizácia a s ňou spojené ťahanice spôsobili, že sa hotel dostal do veľmi zanedbaného stavu. Finálnym vlastníkom hotela sa stali Slovenské liečebné kúpele Piešťany (SLKP), ktoré dnes vlastnia Danubius Hotels Group. Pod ich správou sú tiež napríklad Mariánske lázne, ale aj v súčasnosti najluxusnejší hotel v Piešťanoch – Thermia, ktorá je prvým päťhviezdičkovým hotelom na Slovensku.

Ani zbúrať, ani opraviť

Kúpele Piešťany boli viackrát vyzvané Krajským pamiatkovým úradom v Trnave, aby hotel predali alebo začali s jeho rekonštrukciou. V súčasnosti je ale hotel v dezolátnom stave, čo by si vyžiadalo obrovskú investíciu a návratnosť by v najbližšom horizonte rokov nebola dostatočne vysoká. To, samozrejme, pre hotelového magnáta nie je veľmi lákavá vidina budúcnosti. Už dlhšie sa tak hovorí  o jeho predaji. Túto informáciu sme si chceli overiť aj u SLKP, avšak k danej otázke sa nám odmietli vyjadriť.

Slovan tak naďalej chátra a nikto nevie aká je jeho budúcnosť. Takýto pohľad na budovu v centre mesta vzbudzuje vášne u viacerých Piešťancov. Hlavne mladá generácia, ktorá ho už nezažila vo svojom rozkvete a nemá tak k nemu sentimentálny vzťah, sa zmierila s jeho koncom. Keďže je ale národnou pamiatkou, búracie práce nepripadajú do úvahy. Hotel sa tak dostal do patovej situácie a čaká sa tak na moment, kedy padne sám.

zdroj: Katarína Chovančáková

,,Hotel je veľké status quo. Človek, ktorý by ho aj kúpil, musí do neho investovať toľko, až je to nereálne. Zvonku ešte tak hrozne nevyzerá, lebo je relatívne zabezpečený, ale vnútri je to už veľmi zlé“ hovorí urbanistka a architektka Lívia Gažová z iniciatívy Piešťanský okruh.

,,Ľudia si uvedomujú, že Slovan je v súkromných rukách a nemôžu niekoho prinútiť, aby niečo robil so svojim majetkom. O dialóg s kúpeľami sa pokúšalo aj mesto, ale odpoveď je vždy nedostatok financií a tým to skončí.“ dodáva.

Vyvlastnenie je nereálne

To, že Slovan je veľkou témou a tŕňom v oku Piešťancov sa ukázalo aj počas komunálnych volieb v roku 2018. Kandidát na primátora Roman Chudý vo svojej kampani tvrdil, že chce podniknúť kroky na vyvlastnenie Slovana, čo by umožnilo jeho rekonštrukciu. To je síce pri zanedbaných národných pamiatkach možné, avšak doteraz sa to ešte nikomu nepodarilo.

V roku 2018 tiež hotel zachvátil požiar, čo neprežila veľká časť dreveného interiéru. Incident vtedy vyvolal otázky, či nemohlo ísť o úmyselný čin. Nebola by to totiž prvá nepohodlná pamiatka, ktorá by takto dopadla. Nakoniec sa však ukázalo, že išlo o neúmyselný požiar, ktorý vznikol kvôli prácam na streche hotela.

Nová nádej na zmenu

Na Slovan však domáci úplne nezanevreli a za jeho čiastočnú obnovu stále bojujú. Veľkým úspechom je plánovaná rekonštrukcia fontány pred hotelom. Tá je rovnako ako hotel obkolesená plotom, takže niektorí o jej existencii ani nemusia vedieť. Po iniciatíve dobrovoľníkov sa začali vyvíjať tlaky a neskôr aj rokovania o jej sprístupnení pre verejnosť.

,,Kúpele sa za prítomnosti mesta, pamiatkarov aj dobrovoľníkov zaviazali, že projekt bude hotový do dvoch až troch mesiacov. Cieľom kúpeľov je, aby všetko bolo do budúceho leta obnovené.“ povedal pre Startitup.sk architekt Matthias Arnould, ktorý je tiež členom Piešťanského okruhu a zúčastňoval sa rokovaní.

Dobrovoľníci sa tiež budú podieľať na znovuotvorení fontány, pretože na základe dohody s Krajským pamiatkovým úradom v Trnave sa môžu realizovať čistiace práce ako napríklad odstránenie náletové zelene, komunálneho či staveného odpadu. O zvyšok sa budú musieť postarať odborníci, keďže ide o kultúrnu pamiatku.

Pri fontáne ostali ešte balustrády a podstavce zo sôch z 19. storočia, ktoré kvôli bezpečnosti v roku 2012 premiestnili do parku pri hoteli Thermia. Po zrekonštruovaní fontány by sa na podstavcoch mali ocitnúť ich repliky.

Pohľad na Hotel Slovan z parku s fotntánou.
zdroj: Matthias Arnould

Teraz už iba ostáva čakať aký osud postihne samotný Hotel Slovan. Pred rokom sa však v Kúpeľoch Piešťany vymenilo vedenie a generálnym riaditeľom sa stal Andreas Schuster. V rozhovore pre Hospodárske noviny sa vyjadril, že si dal za úlohu prepojiť  mesto, kúpele, rezorty či lokálne podniky. To by bola viditeľná zmena oproti minulému vedeniu, ktoré sa primárne sústredilo iba na okolie Kúpeľného ostrova.

,,Podľa mňa by sa to malo zrekonštruovať a nehľadieť na návratnosť v krátkom čase. Myslím si, že ak by to kúpil niekto, kto má vzťah k Piešťanom tak to nie je až také nereálne opraviť. Totiž na to, aby si to prenajali nejakí občianski aktivisti a pustili sa do rekonštrukcie je to príliš veľký oriešok“ hovorí Lívia Gažová.

Zdroj: AB Piešťany, Hospodárske Noviny, Kronika mesta Piešťany, KPUT

Najnovšie videá

Trendové videá