„Lyman je úplne vyčistený,“ uviedol Zelenskyj. Za podporu v NATO poďakoval aj Zuzane Čaputovej
- Zelenskyj v piatok 30. septembra oznámil podanie žiadosti o vstup Ukrajiny do NATO
- Prezidenti členských štátov NATO podporujú suverenitu Ukrajiny
- Zelenskyj v piatok 30. septembra oznámil podanie žiadosti o vstup Ukrajiny do NATO
- Prezidenti členských štátov NATO podporujú suverenitu Ukrajiny
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v nedeľu večer poďakoval deviatim krajinám strednej a východnej Európy za podporu Ukrajiny v jej úsilí stať sa členskou krajinou NATO. TASR o tom informuje na základe Zelenského vyjadrenia na sociálnej sieti.
„Som vďačný našim susedom – krajinám strednej a východnej Európy – za podporu členstva Ukrajiny v NATO a odsúdenie pokusu Ruska o anexiu Ukrajinských území,“ napísal Zelenskyj a v príspevku na Twitteri označil prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, prezidenta ČR Miloša Zemana i hlavy štátov Estónska, Lotyšska, Litvy, Severného Macedónsky, Čiernej Hory, Poľska a Rumunska.
Prezident Zelenskyj v piatok 30. septembra oznámil podanie žiadosti o vstup Ukrajiny do NATO, a to v rámci zrýchlenej procedúry.
Ruský prezident Vladimir Putin predtým v piatok podpísal zmluvy o pričlenení Doneckej a Luhanskej oblasti a častí Chersonskej a Záporožskej oblasti k Rusku. Urobil tak na základe referend, ktoré sa v týchto oblastiach uskutočnili. Medzinárodne však tento krok ruského prezidenta nebol uznaný.
Prezidenti stredoeurópskych a východoeurópskych členských štátov NATO podporujú suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny. Neuznávajú a nikdy neuznajú snahy Ruskej federácie o anexiu akejkoľvek časti ukrajinského územia. Uviedli to v spoločnom vyhlásení, ktoré TASR v nedeľu poskytol hovorca prezidentky SR Zuzany Čaputovej Martin Strižinec.
„Podporujeme Ukrajinu v jej obrane proti ruskej invázii, žiadame, aby sa Rusko okamžite stiahlo zo všetkých okupovaných teritórií a vyzývame všetkých Spojencov na podstatné zvýšenie vojenskej pomoci Ukrajine,“ podotkli v spoločnom vyhlásení. Zdôraznili, že všetci, ktorí páchajú zločiny agresie, musia byť vzatí na zodpovednosť a čeliť spravodlivosti.
Ako ďalej uviedli, pevne stoja za rozhodnutím zo summitu Severoatlantickej aliancie v Bukurešti v roku 2008 týkajúceho sa budúceho členstva Ukrajiny v Aliancii.
Pod spoločné vyhlásenie sa podpísali prezidenti Slovenskej republiky, Českej republiky, Estónska, Lotyšska, Litvy, Severného Macedónska, Čiernej Hory, Poľska a Rumunska.
Lyman je oslobodený
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu v krátkom videu oznámil, že mesto Lyman v Doneckej oblasti bolo úplne „vyčistené“ od ruských okupantov. Informuje o tom agentúra AFP.
„Od 12.30 (11.30 h SELČ) je Lyman úplne vyčistený. Ďakujem našej armáde, našim vojakom“ uviedol Zelenskyj v desaťsekundovom videu zverejnenom na sociálnej sieti.
Ruské ministerstvo obrany v sobotu na svojom dennom brífingu oznámilo, že stiahlo svojich vojakov zo strategicky dôležitého mesta Lyman na „výhodnejšie pozície“, keďže im hrozilo obkľúčenie. Ministerstvo však nespresnilo, kde sa tieto pozície nachádzajú.
Ukrajinská armáda krátko predtým vyhlásila, že v blízkosti Lymanu „obkľúčila“ niekoľko tisíc ruských vojakov. Pre ruskú armádu je strata Lymanu ďalším veľkým neúspechom, keďže toto mesto slúžilo ako logistický a dopravný uzol, kde sa koordinovali ruské vojenské operácie na severe regiónu.
Odhaduje sa, že v Lymane bolo obkľúčených viac ako 5 000 ruských vojakov. Podľa ruských vojenských blogerov prebiehalo sťahovanie ruských jednotiek rovnako chaoticky ako predtým v meste Balaklija — bolo zle koordinované a sťažené nedostatkom delostreleckej podpory.
Ruské velenie nedokázalo vyslať potrebné posily a namiesto toho uskutočnilo raketové útoky na okolie Mykolajiva.
Zdroj: TASR