Má 15, no už valcuje svet. Bola vyhlásená za Dieťa roka a týmto vedeckým objavom tromfla aj skúsených vedcov

  • Len 15-ročná tínedžerka z Colorada Gitanjali Rao získala prestížne ocenenie časopisu Time Kid of the Year (Dieťa roka)
  • Rao sa preslávila vynálezom mobilného zariadenia na testovanie olova v pitnej vode. Teraz bojuje proti šikane
  • Ocenenie získala pre schopnosť aplikovať vedecké nápady na problémy skutočného sveta a jej túžbu motivovať ďalšie deti
Time 3
reprofoto/Twitter/Time
  • Len 15-ročná tínedžerka z Colorada Gitanjali Rao získala prestížne ocenenie časopisu Time Kid of the Year (Dieťa roka)
  • Rao sa preslávila vynálezom mobilného zariadenia na testovanie olova v pitnej vode. Teraz bojuje proti šikane
  • Ocenenie získala pre schopnosť aplikovať vedecké nápady na problémy skutočného sveta a jej túžbu motivovať ďalšie deti

Len 15-ročná tínedžerka z Colorada Gitanjali Rao získala prestížne ocenenie časopisu Time Kid of the Year (Dieťa roka) za rok 2020. Rao sa preslávila vynálezom mobilného zariadenia na testovanie olova v pitnej vode.

Časopis udelil toto ocenenie vo štvrtok, a to pre schopnosť Rao aplikovať vedecké nápady na problémy skutočného sveta, a jej túžbu motivovať ďalšie deti, aby sa zapájali do riešení problémov vo svojom okolí.

Mäso bez krutosti a zabíjania je realitou. V tejto krajine sa už začalo predávať

Samotná vedkyňa uviedla, že dúfa, že môže inšpirovať ostatných, aby vymýšľali nápady, ako „vyriešiť problémy sveta“.

Gitanjali bola vybraná z 5 000 nominovaných detí z USA vo veku 8 až 16 rokov, ktoré komisia na čele s komikom a televíznym moderátorom Trevorom Noahamom zúžila na päť finalistov. Ona a ďalší štyria finalisti budú poctení televíznym špeciálom budúci piatok.

Lásku k vede objavila už ako 10-ročná 

Mladá vedkyňa sa v rozhovore s herečkou a aktivistkou Angelinou Jolie pre Time opísala ako veľmi zvedavá osoba, ktorá sa rada učí nové veci.  

Gitanjali Rao objavila svoju lásku k vede už ako 10-ročná. „Bola som v druhej alebo tretej triede, keď som začala som premýšľať o tom, ako môžeme pomocou vedy a techniky vytvárať spoločenské zmeny. Mala som asi 10 rokov, keď som rodičom povedala, že chcem preskúmať technológiu senzorov uhlíkových nanorúrok vo výskumnom laboratóriu kvality vody v Denveri,“ povedala mladá vedkyňa v rozhovore s herečkou.

zdroj: reprofoto/Twitter/Time

Ako siedmačka vyvinula zariadenie schopné detekovať olovo vo vode

Práve jej práca v tomto odbore ju preslávila. Prvé ocenenia získala v roku 2017 v reakcii na vodnú krízu vo Flintu v štáte Michigan, kde boli vodné zdroje znečistené olovom.

Gitanjali Rao vytvorila zariadenie s názvom Tehys, ktoré pomocou senzorov uhlíkových nanorúrok detekovalo olovo vo vode. „Sledovala som Flint v Michigane asi dva roky,“ povedal vtedy siedmačka pre ABC News. „Bola som zhrozená počtom ľudí postihnutých kontamináciou olovom vo vode.“

Rodáčka z The Lone Tree v Colorade bola vzápätí vyhlásená za americkú najlepšiu mladú vedkyňu, a to už ako siedmačka. Ďalej pokračovala v spolupráci s vedcami vo vodárenskom priemysle, aby sa pokúsila dostať zariadenie na trh.

Najnovšie bojuje proti šikane 

Nedávno Rao vyvinula telefónny a webový nástroj s názvom Kindly, ktorý pomocou technológie umelej inteligencie zisťuje možné skoré príznaky kyberšikany.

„Zadáte slovo alebo frázu, a umelá inteligencia je schopná rozoznať, či ide o šikanu. Ak áno, dáva vám možnosť text upraviť ,“ hovorí Rao v rozhovore s Jolie.

„Cieľom nie je trestať. Ako tínedžer viem, že tínedžeri majú tendenciu občas reagovať prudko. Namiesto toho vám dáva príležitosť prehodnotiť, čo hovoríte, aby ste vedeli, čo robiť nabudúce.“

zdroj: reprofoto/Time

Mladým vedcom chýbajú vzory

„Nevyzerám ako tvoj typický vedec. Všetko, čo vidím v televízii, je starší, zvyčajne biely človek, ktorý je vedec,“ povedala v rozhovore.

„Môj cieľ sa skutočne posunul nielen na vytváranie vlastných zariadení na riešenie svetových problémov, ale aj na inšpirovanie ostatných, aby robili to isté. Pretože z vlastnej skúsenosti viem, že nie je ľahké, keď nevidíte nikoho ako vy. Takže naozaj by som chcela povedať túto vec: Keď to dokážem ja, zvládneš to aj ty.“

Time udelil ocenenie v spolupráci s detským televíznym kanálom Nickelodeon a tvrdí, že ocenenie Kid of the Year je spôsob, ako vyzdvihnúť mladých ľudí, ktorí majú pozitívny vplyv na komunity, a využívajú svoje inovácie na pomoc pri riešení problémov. Každý z finalistov získa finančnú odmenu od spoločnosti Viacom, majiteľa Nickelodeonu.

O týždeň si Time vyberie víťaza v kategórii Osobnosť roka, ktorú minulý rok vyhrala klimatická aktivistka Greta Thunbergová. Tá bola prvým človekom mladším ako 25 rokov, ktorý získal toto ocenenie.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Time, ABC News

Najnovšie videá

Trendové videá