Má pomôcť postaviť „armádu“ pre Západ. Taiwan na čele technologickej revolúcie má šancu konkurovať Číne v kľúčovej oblasti

  • Taiwan investuje do dronov, aby posilnil obranu a podporil globálne partnerstvá
  • S podporou vlády má šancu konkurovať Číne v tejto kľúčovej oblasti
asia-tenvojak, armáda, Taiwansions-07107-78c8568590db4063b5a8d512612e0bf7
Ilustračná foto SITA/AP Photo/Chiang Ying-ying
  • Taiwan investuje do dronov, aby posilnil obranu a podporil globálne partnerstvá
  • S podporou vlády má šancu konkurovať Číne v tejto kľúčovej oblasti

Na 15. poschodí mrakodrapu v business centre na juhozápade Taiwanu skupina odborníkov z firmy Tron Future vyvíja ďalšiu generáciu systémov na leteckú obranu.

Táto spoločnosť, založená v roku 2018, patrí k rýchlo rastúcemu klastru taiwanských firiem zameraných na výrobu dronov a systémov na ich detekciu. Ruská invázia na Ukrajinu v roku 2022 výrazne urýchlila ich rozvoj, informuje portál Politico.

Prelomová zmena v globálnej výrobe dronov

Čínske vývozné obmedzenia na komponenty pre drony, ktoré nadobudnú účinnosť budúci rok, sú ďalším krokom v technologickej vojne medzi Čínou a Spojenými štátmi.

Taiwan v reakcii zdvojnásobuje svoje úsilie stať sa kľúčovým globálnym hráčom vo výrobe dronov. „Vidíme obrovský potenciál a vláda nás v tom podporuje,“ hovorí Yu-Jiu Wang, zakladateľ a generálny riaditeľ Tron Future.

Taiwan je už dnes nenahraditeľným technologickým centrom – vyrába 95 % najpokročilejších mikročipov na svete. Miestna výroba dronov by mala pomôcť Spojeným štátom a ich spojencom znížiť závislosť od čínskych komponentov.

Podľa Roy Chun Leeho, veľvyslanca Taiwanu v Bruseli, je krajina ideálnym partnerom pre demokratické krajiny, ktoré hľadajú bezpečné a spoľahlivé dodávateľské reťazce: „Vojna na Ukrajine ukázala, aké dôležité je zabezpečiť, aby dodávateľské reťazce boli odolné a bezpečné.“

Ambiciózne plány vlády

V roku 2022 taiwanská vláda spustila iniciatívu Drone National Team, ktorá spája miestnych výrobcov za účelom zrýchlenia vývoja a nasadenia dronov pre komerčné aj vojenské účely. Cieľ je jasný – do roku 2028 vyrábať 15 000 dronov mesačne.

Minister technológie a vedy Wu Cheng-wen nedávno predstavil iniciatívu „Chips Team Taiwan“, ktorá podporí miestne firmy pri vývoji satelitov, dronov a robotiky. „Naše obranné potreby rastú, čo vytvára dopyt po lokálne vyrábaných produktoch,“ uviedol Wu a dodal, že tento projekt zníži závislosť na čínskych komponentoch.

Globálne partnerstvá a geopolitický význam

Taiwan aktívne rozširuje svoje obranné partnerstvá. V septembri 2023 americké ministerstvo obchodu zorganizovalo návštevu Taiwanu, kde sa stretli významní výrobcovia systémov na ochranu pred dronmi, vrátane firiem Northrop Grumman a Textron Systems. Cieľom bolo posilniť spoluprácu medzi USA a Taiwanom v oblasti vývoja dronov.

Podľa odborníka na Čínu Davida Gardáša má Taiwan jedinečnú pozíciu: „Taiwanská technologická expertíza, geopolitická dôležitosť a rastúce obranné partnerstvá môžu ostrov posunúť na čelo výroby kvalitných a bezpečných alternatív k čínskym systémom.“

Čína ako dominantný hráč a výzva pre Taiwan

Ako ďalej informuje agentúra Reuters, Čína aktuálne ovláda približne 80 % svetového trhu s dronmi a má monopol na kľúčové komponenty, ako sú malé lítium-iónové batérie. Ukrajina, ktorá je jedným z hlavných odberateľov čínskych dronov, využíva komponenty značky DJI na vojenské účely.

V reakcii na to Taiwan pracuje na budovaní sebestačného dodávateľského reťazca pre drony. „Taiwanské spoločnosti, ktoré sa tradične venovali výrobe elektroniky, sa teraz zameriavajú na vývoj dronov,“ poznamenal Yu-Jiu Wang z Tron Future. Vďaka pokročilým polovodičom má Taiwan výhodu aj v oblasti umelej inteligencie a ochrany proti rušeniu GPS signálu.

Citlivé obchodné vzťahy

Aj napriek úspechu má Taiwan svoje obmedzenia. Wang z Tron Future priznáva, že firma nemôže zverejniť detaily niektorých obchodných transakcií: „Naši klienti nechcú, aby sa o tom vedelo, pretože majú vzťahy s Čínou.“

Budúcnosť plná príležitostí

Taiwan má pred sebou obrovskú šancu. Geopolitická poloha, technologická vyspelosť a podpora vlády ho môžu premeniť na kľúčového hráča v oblasti dronov a obranných technológií. Ako zdôrazňuje Wang: „Spolupráca s USA a ďalšími spojencami otvára nové dvere pre taiwanský priemysel. Budúcnosť dronov je tu a my sme pripravení byť jej súčasťou.“

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Politico, Reuters

Najnovšie videá

Trendové videá