Mačky nás skutočne naschvál ignorujú. Aj keď vedia, že sa s nimi rozprávame

  • Mačka sa zameriava na hlas, ktorý pozná
  • Dokáže rozoznať, kedy hovoríš priamo k nej
Ilustračná foto
Ilustračná foto Unsplash/Juan Gomez Unsplash/Mel Elias
  • Mačka sa zameriava na hlas, ktorý pozná
  • Dokáže rozoznať, kedy hovoríš priamo k nej

Milovníci mačiek majú často pocit, že mačka ich napriek tomu, že sa s ňou rozprávajú, nevníma, pretože ich nepočuje či nechce počuť, alebo jednoducho ignoruje ich prítomnosť a hlas.

V štúdii, ktorá bola publikovaná v časopise Animal Cognition details, výskumníci naznačujú, že mačky veľmi dobre vedia, kedy sa s nimi rozpráva ich majiteľ, no často sa samy rozhodnú, že to budú ignorovať, čím tento názor „mačkárov“ výskum len podporuje, uvádza portál Futurism.

Šestnásť párov ľudí, ktorí majú mačky, žili v jednom zo štúdiových apartmánov a vedci mačkám prehrávali nahrávky tej dvojice, ktorej mačka patrí. Následne po tejto nahrávke pustili mačkám tú istú nahrávku, s tým, že register hlasu ich majiteľa neznel prirodzenou rečou, ale takou, ako sa dospelí rozprávajú s deťmi. Po tomto pustili mačkám nahrávky iných ľudí, ktorí s mačkami nikdy nehovorili, na čo mačky nezareagovali vôbec.

Ak si sa opakovane snažil akokoľvek zaujať svoju mačku a ona ťa napriek všetkému ignorovala, zrejme to bolo preto, že to tak chcela. Mačky totižto dokážu rozlišovať medzi tónmi hlasu tie, ktoré používajú ľudia na komunikáciu s nimi a dokonca aj tie, kedy len ľudia konverzujú vzájomne medzi sebou. Jednoducho, ak ťa mačka ignoruje napriek tomu, že sa s ňou rozprávaš, ona si to veľmi dobre uvedomuje.

Keď majiteľ k mačke rozprával ako k dieťaťu, mačky si síce uvedomovali, že hovorí k nim, no len pokrútili ušami a viac sa o tento typ „komunikácie“ nezaujímali, vyplýva zo štúdie z parížskej univerzity Nanterre.

Z výskumu teda vyplynulo, že pokiaľ komunikuješ s mačkou, veľmi dobre si to uvedomuje, ale to neznamená, že ju to aj zaujíma.

Na mačky treba žmúriť

Iný výskum naznačuje, že ak chceme mať s mačkou lepšiu komunikáciu, treba sa viac usmievať „po mačkovsky“, teda prižmúriť oči a pomaly žmurkať, uvádza portál Science Alert. 

Výskum potvrdzuje fakt, že pomalým žmurkaním sa mačky začnú viac približovať aj k ľuďom, ktorí im nie sú známi.

„Ako niekto, kto študoval správanie zvierat a zároveň je majiteľom mačiek, je skvelé ukázať, že mačky a ľudia dokážu komunikovať týmto spôsobom,“ povedala psychologička Karen McCombová z University vo Veľkej Británii. 

Majitelia mačiek zrejme vedia, že mačky majú často výraz tváre s mierne zavretými očami, ktoré sprevádza pomalé žmurkanie. Portál uvádza, že je to veľmi podobné, ako keď sa zúžia oči človeka pri usmievaní sa. Mačkám a kocúrom sa to deje vtedy, keď sú spokojní, čo vyjadruje druh mačacieho úsmevu.

Ľudia tak môžu „kopírovať“ tento výraz od mačiek, čím im naznačia, že sú priateľskí a otvorenejší.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Futurism, Science Alert

Najnovšie videá

Trendové videá