Mačky vedia viac, než sme si mysleli. Štúdia odhalila, akým spôsobom sledujú ľudí v ich okolí
- Mačky sú obľúbené domáce zvieratá
- Vedel si však, že sluch je ich dôležitým zmyslom?
- Podobnejšie to opisuje štúdia od Saho Takagi
- Mačky sú obľúbené domáce zvieratá
- Vedel si však, že sluch je ich dôležitým zmyslom?
- Podobnejšie to opisuje štúdia od Saho Takagi
Zamýšľal si sa niekedy nad tým, čo lieta v hlave tvojho domáceho miláčika? O myšlienkových pochodoch našich zvierat, a či vôbec nejaké majú, sa len horko-ťažko niečo dozvieme.
Mačky sú špecifické stvorenia, ktoré svojím správaním dokážu potrápiť nie jedného majiteľa. Zároveň sú aj obľúbeným domácim miláčikom, ktoré si zaobstaráva mnoho domácností.
Ako uvádza CNN, týmito zvieracími stvoreniami sa zaoberala aj Saho Takagi, doktorandka na Kjótskej univerzite v Japonsku. Jej nová štúdia zistila, že mačka na sledovanie pohybu svojho majiteľa nepoužíva len oči, ale aj uši.
Mačka ťa sleduje na základe zvukov
Takže zatiaľ čo prehľadávaš všetky zákutia svojho bytu, len aby si našiel obľúbený úkryt svojej mačky, ona ťa môže sledovať tiež. Dokonca aj vtedy, keď ťa nevidí. Stačí jej, že vydávaš zvuky.
Práve toto zistila nová štúdia z dielne spomínanej Saho Takagi. Ako uvádza CNN, doktorandka sa už dlhší čas zaujíma o sluchové schopnosti mačiek. Mačky majú podľa nej citlivé uši, ktoré môžu orientovať rôznymi smermi.
„Videla som mačku, ktorá mala jedno ucho naklonené dozadu, počúvajúc zvuk za sebou. Cítila som, že mačky musia podľa zvuku premýšľať o mnohých veciach,“ uviedla Takagi pre CNN.
Domáce prostredie a mačacia kaviareň
Tentoraz skúmala, či mačky mapujú polohu svojho majiteľa priestorovo práve pomocou zvukov. Štúdia bola uskutočnená v domácom prostredí a v mačacej kaviarni.
Takagi v oboch priestoroch sledovala, ako mačky reagovali na hlasy svojich majiteľov bez vizuálnych podnetov. V prostredí boli len reproduktory prehrávajúce nahrávku majiteľov, ktorí hovorili mená svojich mačiek.
Výskumníci sa zamerali na to, aby reproduktory boli umiestnené ďalej od seba, a hlavne mimo dohľadu mačiek. Ako uvádza People, chceli tým vidieť reakcie mačiek na zvuky, predovšetkým ak sú v zdaní, že hlas ich majiteľa sa teleportuje z jedného miesta na druhé.
Štúdia dospela k zaujímavému záveru
Mačky, ktoré zohrávali v štúdii dôležitú úlohu, boli podľa výskumníkov prekvapené a zmätené. To malo byť spôsobené tým, že celá situácia vyzerala, ako keby sa ich majitelia presúvali z jedného miesta na druhé.
Výsledky tejto štúdie demonštrujú dôkazy o sociálno-priestorovej kognícii u mačiek. To znamená, že tieto zvieratá si dokážu predstaviť, kde sa ostatní nachádzajú, a to aj prostredníctvom zvukových signálov.
„Všeobecne je známe, že sa mačky nezaujímajú o svojich majiteľov tak ako psy, ale ukázalo sa, že sa mentálne zaujímali o prítomnosť svojich majiteľov,“ povedala Takagi pre CNN.
Myseľ mačky môže byť zložitá
Tento zmysel podľa autorky štúdie ukazujú aj iné zvieratá, napríklad surikaty. Aj napriek tomu, že sa tieto zistenia môžu zdať bezpredmetné, vďaka ním sa o zvieracom myslení dozvedáme o čosi viac – tentokrát to, že je zložitejšie ako sme si mysleli.
Schopnosť rozlišovať polohu človeka či iného žijúce tvora na základe zvukov je obzvlášť dôležitá pre zvieratá, ktoré potrebujú loviť korisť za zlej viditeľnosti, uvádza Alarabiya News.
Aj napriek tomu, že mačky dnes lovia maximálne myši, stále sa zaraďujú medzi mačkovité šelmy. V ich podvedomí tak lovenie môže zohrávať dôležitú úlohu.
„Toto je schopnosť, ktorá je základom kreativity a predstavivosti. Myslíme si, že mačky majú hlbšiu myseľ, než sa predpokladá,“ skonštatovala Takagi pre CNN.
Puto k ľudom majú aj mačky
Ingrid Johnson, certifikovaná poradkyňa pre správanie mačiek z Fundamentally Feline, povedala, že mačky sa, podobne ako psy, môžu pripútať k svojim ľuďom – najmä keď sú staršie.
„Je teda pochopiteľné, že tento zmysel využívajú skôr na základe emočných potrieb, nie na lovenie,“ povedala Johnson.
Ako uvádza People, iné štúdie zistili, že mačky dokonca dokážu rozlišovať medzi hlasmi svojich majiteľov a cudzích ľudí, taktiež dokážu rozoznať aj emocionálne zvuky. To znamená, že mačka by mala vedieť rozoznať, akú máš náladu na základe toho, akým spôsobom s ňou komunikuješ.
„Mačky trávia väčšinu času spánkom a ľuďom to často vyhovuje,“ povedala Takagi. Na záver však dodala, že nie vždy to tak musí byť: „Možno premýšľajú o mnohých veciach.“
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: CNN, Alarabiya News, People