Macron má v rukáve tajný plán, ako naštartovať mierové rokovania s Ruskom

  • Francúzsky prezident pokračuje s ústretovým prístupom
  • Na spoločnej politike krajín panuje nezhoda
  • K rokovaniam by malo dôjsť už do leta
macron, vojna
TASR/AP Photo/Thibault Camus TASR/ Roman Chop via AP
  • Francúzsky prezident pokračuje s ústretovým prístupom
  • Na spoločnej politike krajín panuje nezhoda
  • K rokovaniam by malo dôjsť už do leta

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa pokúša zvrátiť sériu neúspešných diplomatických iniciatív tým, že sa obrátil na Čínu s návrhom, ktorý podľa neho môže nakoniec viesť k rokovaniam medzi Ruskom a Ukrajinou, ako o tom informuje Bloomberg.

Podľa informácií mal Macron poveriť svojho poradcu pre zahraničnú politiku Emmanuela Bonneho, aby v spolupráci so svojím čínskym náprotivkom vytvorili rámec, ktorý by mohol slúžiť ako základ pre budúce rokovania.

„Ako zdôraznil prezident Si Ťin-pching, na vyriešenie krízy neexistujú žiadne zázračné pilulky,“ uviedol hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí. Podľa neho budú musieť tiež všetky strany „akumulovať vzájomnú dôveru, aby vytvorili podmienky na prímerie a mierové rozhovory“.

Server Independent uvádza, že sa francúzsky prezident usiluje, aby k rokovaniam medzi Ruskom a Ukrajinou došlo už do leta. Podľa denníka sa Macronovi počas jeho nedávnej návštevy v Číne nepodarilo presvedčiť prezidenta Si, aby sa konečne stretol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. 

AMX-10 RC a Emmanuel Macron
zdroj: SITA/AP, Yoan Valat, DVISHUB/U. S. Marines, Damarko Bones

Podľa momentálne dostupných informácií nie je vôbec jasné, či o snahách Macrona vie ukrajinský prezident, prípadne či mu „posvätil“ jeho myšlienky.

Bloombergu zástupca Macronovej kancelárie potvrdil, že jeho poradca rokoval s čínskou stranou, avšak sa odmietol vyjadriť k podrobnostiam, len uviedol, že spojenci Francúzska boli informovaní o ich každom kroku. Podľa denníka The Telegraph Macronova administratíva „diskutovala so  Zelenským o ďalších etapách plánovania mierovej konferencie“.

Biden na linke

Samotná čínska strana sa vyjadrila, že je podľa nich ťažké overiť pravosť a hlavne zdroj spomenutých informácií. Emmanuel Macron mal podľa blízkych zdrojov otvorene vyhlásiť, že má v úmysle presvedčiť Čínu, aby prevzala konštruktívnu úlohu vo vojne na Ukrajine, uvádza server.

Macronovi vo štvrtok zavolal aj americký prezident Joe Biden, pričom ako informuje TASR, diskutovali o jeho nedávnej návšteve Elyzejského paláca v Číne.

„V nadväznosti na rozhovor zo 4. apríla lídri diskutovali o nedávnej ceste prezidenta Macrona do Čínskej ľudovej republiky a o ich pokračujúcich snahách zameraných na zvyšovanie prosperity a posilňovanie bezpečnosti, spoločných hodnôt a medzinárodného poriadku založeného na pravidlách v indicko-tichomorskej oblasti,“ uviedol Biely dom.

Nezhoda na prístupe k Číne

Na politike s Čínou sa členské štáty Európskej únie nezhodujú, totiž čoraz agresívnejší prístup lídrov EÚ je v ostrom kontraste s Macronovým ústretovým prístupom k Pekingu.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v marcovom prejave v Bruseli ostro kritizovala rozhodnutie Číny nadviazať užšie vzťahy s Ruskom. Začiatkom apríla však bola spolu s Macronom na návšteve v Pekingu, ako na to upozorňuje The Brussels Times

Počas nej Leyenová uviedla, že prípadné dodávky zbraní Rusku z Číny by „výrazne poškodili“ vzťahy medzi Pekingom a Európskou úniou.

„Počítame s tým, že Čína nebude Rusku poskytovať nijaké vojenské vybavenie, a to priamo ani nepriamo, pretože všetci vieme, že vyzbrojovanie agresora by bolo v rozpore s medzinárodným právom a výrazne by to poškodilo vzájomné vzťahy,“ povedala von der Leyenová na tlačovej konferencii po stretnutiach s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom a premiérom Li Čchiangom, ako o tom informuje TASR.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Bloomberg, TASR, Independent, The Telegraph, The Brussels Times

Najnovšie videá

Trendové videá