Macron prekvapuje svet: Nevylúčil vyslanie vojakov na Ukrajinu, ak Rusko prelomí frontovú líniu
- Francúzsky prezident Emmaneul Macron zrejme opäť skúša strategickú nejednoznačnosť
- Nechcel vylúčiť, že by v prípade prelomenia frontu Rusmi mohla Európa poslať vojakov na Ukrajinu
- Francúzsky prezident Emmaneul Macron zrejme opäť skúša strategickú nejednoznačnosť
- Nechcel vylúčiť, že by v prípade prelomenia frontu Rusmi mohla Európa poslať vojakov na Ukrajinu
Francúzsky prezident Emmanuel Macron potvrdil, že by mohol zvážiť nasadenie vojenských síl na Ukrajinu v prípade, že by Rusko prekročilo frontovú líniu a Kyjev by požiadal o podporu. Túto možnosť nazval „legitímnou“ vo vyhlásení pre týždenník The Economist, ktoré bolo zverejnené vo štvrtok, informovala agentúra AFP.
„Nič nevylučujem, pretože čelíme niekomu, kto nič nevylučuje,“ odpovedal Macron na otázku, či stojí za svojimi vyhláseniami z minulosti. Novinári sa ho tiež pýtali, či by sa nemalo vylúčiť vyslanie západných vojsk na Ukrajinu.
Francúzsky prezident sa opäť vyjadroval nejednoznačne
Marcon v minulosti tvrdil, že v hre je možnosť, že Európa by mohla nasadiť svojich vojakov na Ukrajinu. Na starom kontinente tým vyvolal rozruch a viacerí európski predstavitelia sa od jeho slov dištancovali.
Podľa expertov ale francúzsky prezident mohol skúšať strategickú nejednoznačnosť, akú uplatňujú napríklad Spojené štáty v otázke obrany Taiwanu pred čínskou agresivitou. Cieľom tejto taktiky je zmiasť protivníka, aby nevedel, čo od súpera očakávať.
V podobnom duchu sa niesli aj jeho štvrtkové vyhlásenia. Macron uviedol, že „ak by sa Rusko rozhodlo zájsť ďalej, budeme si musieť všetci položiť otázku..“ O vyslaní vojsk na Ukrajinu. Nevylúčenie tohto kroku označil za „strategický budíček“ pre svojich partnerov.
Francúzsky prezident tiež Rusko označil za „destabilizujúcu mocnosť“ a povedal, že je priamym ohrozením bezpečnosti na Starom kontinente.
„Mám jasný strategický cieľ: Rusko nemôže na Ukrajine vyhrať… Ak Rusko zvíťazí na Ukrajine, v Európe nebude bezpečie,“ vyhlásil.
Macron verí, že ruské ciele nesiahajú len na Ukrajinu, ale ohrozené sú aj ďalšie krajiny, ako sú Pobaltské štáty, Rumunsko, Poľsko či Moldavsko. „Musíme sa pripraviť na vlastnú obranu,“ varoval.
Ako sme už v minulosti informovali, je nepravdepodobné, že by sa európski vojaci priamo zapájali do bojov, aj keby boli nasadení na Ukrajinu. Pravdepodobnejší je scenár, že by skôr plnili poradné úlohy.
Už teraz sa na území Ukrajiny nachádzajú špeciálne zložky. Napríklad denník The Guardian poukazuje na uniknutý tajný dokument, ktorý hovorí o príslušníkoch britských špeciálnych síl. Tých má byť na Ukrajine okolo 50. Ich úloha z dokumentov nie je zrejmá, no predpokladá sa, že sú práve na pozorovacej misii.
Ukrajina je v ťažkej situácii, očakáva začatie ruskej ofenzívy
Ukrajinci očakávajú v nasledujúcich týždňoch spustenie letnej ruskej ofenzívy. Skoršiemu spusteniu útočných operácií praje aj teplé počasie, ktoré vysušuje terén. Ruskej armáde sa darí na Ukrajincov tlačiť už teraz, pričom obsadzujú nové územia a prelamujú ukrajinské obranné línie.
Počas tohto roka Rusi dobyli územie veľké približne ako mesto Bratislava.
Ruské ministerstvo obrany vo štvrtok oznámilo, že jeho jednotky získali kontrolu nad dedinou Berdyči na východe Ukrajiny, uvádza TASR s odvolaním sa na agentúry AFP a Reuters.
Ruská armáda zintenzívnila útoky proti ukrajinským jednotkám v očakávaní príchodu väčšiny amerických zbraní určených pre Ukrajinu. Ukrajinské velenie však cez víkend oznámilo stiahnutie svojich jednotiek z Berdyči, ktorá sa nachádza severozápadne od mesta Avdijivka pod kontrolou Moskvy.
Hlavný veliteľ ukrajinskej armády, Olexandr Syrskyj, vysvetlil, že rozhodnutie stiahnuť sa z Berdyči a ďalších dedín bolo učinené s cieľom ochrániť životy a zdravie ukrajinských vojakov. Označil danú oblasť za najkomplikovanejšiu časť frontu a uznal, že Rusko dosiahlo „určité taktické úspechy“.
Ukrajinci sa obávajú, že Rusi spustia útok skôr, ako očakávali, a do frontových línií nestihne doraziť munícia z USA. Balíček pomoci v hodnote 60 miliárd dolárov schválili americkí zákonodarcovia až minulý mesiac. Pomoc bola blokovaná v republikánmi ovládanej Snemovni reprezentantov celé mesiace.
Problémom okrem munície ostávajú aj chýbajúce obranné línie, ktoré Ukrajina začala budovať na poslednú chvíľu, a nedostatok ľudských zdrojov. Tie by do armády mali pribudnúť vďaka zmenám v zákone o mobilizácii, ktorý znižuje vek mobilizovaných mužov, no nové sily budú potrebovať výcvik.
Zdroje: The Economist, TASR, archív Startitup