Madam Etiketa ostro o správaní a zjave slovenských politikov. „Hlavne pre tohto politika je to španielska dedina“ (ODBORNÍČKA)
- Akých najčastejších chýb sa dopúšťajú naši poslanci?
- Tmavý oblek s hnedými topánkami či rifle v parlamente – toto sú len niektoré z nich
- Akých najčastejších chýb sa dopúšťajú naši poslanci?
- Tmavý oblek s hnedými topánkami či rifle v parlamente – toto sú len niektoré z nich
Lucia Sandrin Breznayová, alias Madam Etiketa, zhodnotila pre Startitup správanie a zjav našich politikov.
Pôsobí síce v Paríži, no na Slovensko sa vracia rada. Prečítaj si, čo si myslí o správaní a obliekaní jednotlivých poslancov a poslankýň.
- Ktorý politik do NR SR najčastejšie nosí rifle a tričko
- Kto je z našich politikov módna ikona
- Kto má zo slovenských poslancov najbližšie k vzornému dodržiavaniu etikety
- Ako Madam Etiketa zhodnotila dress code Petra Pellegriniho
Aké najčastejšie chyby robia slovenskí politici v rámci etikety pri oficiálnych stretnutiach?
Pri tejto otázke by som sa zamerala hlavne na slovenských vládnych politikov, keďže sú tí, ktorí tejto krajine vládnu, vedú množstvo oficiálnych rokovaní so zahraničnými partnermi alebo cestujú na zahraničné oficiálne návštevy neporovnateľne častejšie než ich opoziční kolegovia.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Dress code, hlavne business attire, je pre mnohých španielska dedina! Dlhé nohavice, rozopnutý gombík a príliš dlhé rukávy na saku alebo krátke rukávy na košeli, zle uviazaná kravata, buď jej uzol, dĺžka, alebo pod uvoľneným uzlom kravaty rozopnutý gombík na golieri. Nie je ničím výnimočným, keď majú vládni politici oblečený tmavý oblek a k nemu obuté hnedé topánky.
Business attire určuje čierne topánky, a ak ide o tmavý oblek, tak sú čierne topánky povinnosťou. Ďalšou oblasťou, v ktorej má väčšina politikov medzery, je stolovanie. Nesprávne držanie príboru, lakte na stole, nahýnanie sa nad tanier, opieranie sa o stôl pri pití zo šálky alebo pohára a mnohé ďalšie.
Líšia sa naši politici pri dodržiavaní etikety od tých zahraničných?
Určite aj tu vo Francúzsku by som našla politikov, ktorí majú medzery v základných pravidlách etikety. Ale povedzme, že ten základný dress code, ktorý znie „tenue de ville“ dodržiavajú v podstate všetci.
A aj ich verbálny prejav sa pohybuje v medziach slušnosti. Myslím, že ak by sa tu nejaký politik o novinároch vyjadroval žargónom „svine“ alebo „prostitútky“, bol by to jeho politický koniec.
Ako by ste zhodnotili výber oblečenia slovenských politikov pri formálnych príležitostiach?
Perfektným príkladom je NR SR. Musím poznamenať, že je veľký rozdiel v predpísanom štýle oblečenia v NR SR spred dvadsiatich rokov a dnes. Počas premiérovania pána Dzurindu asi ani nebolo poslanca, ktorý by vošiel do pléna NR SR v rifliach, oblek bol nielen povinnosťou, ale aj elementárnou slušnosťou poslanca.
V dnešnej dobe NR SR modernizovala svoj dress code možno až príliš. Avšak žiadne tričko ani rifle (ako to je veľmi obľúbené u pána Matoviča) nepatria na pôdu Národnej rady Slovenskej republiky. Množstvo pánov poslancov dnes chodí do NR SR bez kravaty.
Po chodbách slovenského parlamentu sa prechádzajú v „smart casual“ dress code, ktorý je ideálny na nedeľný brunch, ale určite nie do parlamentu, kde sa ešte aj pán Janko Ľupták obliekal podľa predpísaného štýlu oblečenia, oblek – košeľa – kravata.
To isté platilo o dámach, aj keď ich bolo priam na hanbu málo, kostýmy, nohavicové alebo so sukňou, boli ich každodennou súčasťou. Myslím si, že na pôdu parlamentu nepatria príliš hlboké výstrihy ani príliš krátke sukne a kombinácii oboch naraz sa treba vyhýbať.
Tiež lodičky – 12-centimetrové topánky s platformou nie sú vo formálnom prostredí žiaduce, ideálne je mať maximálne 8-centimetrový podpätok a, samozrejme, bez platformy.
Sú veci, ako je napríklad dress code poslancov pri formálnych aktoch, ktoré by sa meniť nemali. Ak z nich začneme postupne ukrajovať, môže sa stať, že o 10 rokov sa budú zástupcovia ľudu po parlamente prechádzať nielen bez kravaty, ale aj v teplákoch, teniskách a so šiltovkou na hlave.
Dress code treba chápať ako pozdrav. Každý by sa mal pozdraviť osobe, ktorú pozná, a to isté by malo platiť aj o dress code. Každá situácia si vyžaduje určitý predpísaný spôsob obliekania, napr. stužková, prijímací pohovor do zamestnania, svadba, pohreb… A „poslancovanie“ by nemalo byť výnimkou.
Je niečo, čo by mali politici zlepšiť pri komunikácii s verejnosťou a médiami?
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Ktorý politik do Národnej rady Slovenskej republiky opakovane nosí rifle a tričko
- Sú ženy v politike prísnejšie hodnotené v oblasti dress code?
- Od koho by sa naši politici mohli módne inšpirovať
- Kto je z našich politikov módna ikona
- Kto zo slovenských politikov môže byť považovaný za vzor dodržiavania etikety
- Ako hodnotí úpravu bývalej prezidentky a súčasného prezidenta
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity