Maďarsko môže túžiť po Slovensku, hovorí Putin. Odpovedal, či by na nás s Orbánom zaútočil
- Putin o Slovensku rozprával v kontroverznom rozhovore s Tuckerom Carlsonom
- Spomínal aj maďarské túžby po ukrajinskej Zakarpatskej oblasti
- Putin o Slovensku rozprával v kontroverznom rozhovore s Tuckerom Carlsonom
- Spomínal aj maďarské túžby po ukrajinskej Zakarpatskej oblasti
Šéf Kremľa Vladimir Putin v najkontroverznejšom – a aj jedinom – rozhovore so západným „novinárom“ od začiatku jeho invázie uviedol, že na územia Ukrajiny si možno nerobí zálusk len on. Mohli by sa oň podľa neho pokúsiť aj Maďari, konkrétne v prípade Zakarpatskej oblasti.
Ruský prezident poskytol interview americkému konšpirátorovi Tuckerovi Carlsonovi, ktorého minulý rok vyhodili z kontroverznej televízie Fox News. Jeho príbeh sme podrobnejšie opísali v tomto článku. O čom sa ale vlastne títo dvaja páni bavili?
Ruská hlava štátu počas dvojhodinového posedenia uznala, že sa jej nepodarilo dosiahnuť všetky ciele na Ukrajine. Svoju krajinu vykresľovala ako obeť sprisahania Západu, no zároveň tvrdila, že nemá záujem rozširovať vojnu do ďalších európskych krajín.
A spomenulo sa aj Slovensko. Konkrétne sa Američan Putina pýtal na možné túžby maďarského premiéra Viktora Orbána získať aj časti juhu našej krajiny. Ako pripomína GBN, náš bývalý minister hospodárstva Karel Hirman ešte pred dvomi rokmi varoval, že Putin a Orbán zdieľajú spoločný strategický cieľ. Obaja podľa neho túžia eliminovať svoje územné straty z 20. storočia.
Šéf Kremľa reagoval aj na otázku, či si myslí, že by si jednotlivé krajiny mali nárokovať svoje územia z roku 1654, čo by znamenalo, že by si Maďarsko robilo zálusk na Slovensko.
„Neviem, či by sa mali pokúšať vrátiť hranice z roku 1654. Ale vzhľadom na Stalinov režim, ktorý podľa mnohých porušil ľudské práva i práva viacerých štátov, by sa dalo povedať, že si tieto územia môžu nárokovať, aj ak na to nemajú právo. Je to minimálne pochopiteľné,“ rečnil ruský prezident.
Maďarské túžby očami ruského lídra
Exšéf rezortu zahraničia a bývalý slovenský veľvyslanec v Maďarsku Rastislav Káčer v minulosti dokonca hovoril aj o údajných rozhovoroch medzi Budapešťou a Moskvou.
Putin ale pred Carlsonom tieto tvrdenia poprel. Tvrdí, že o niečom takom sa s Orbánom nerozprával a nesľúbil mu ani časť Ukrajiny. Maďari žijúci mimo svojej krajiny po tom však túžia, myslí si ruský prezident, ktorý podobné reči používal aj pri snahe ospravedlniť útok na ukrajinský Donbas, kde žilo početné ruské obyvateľstvo.
„Nikdy, nikdy som mu to nepovedal, ani raz. Ale v skutočnosti viem určite, že Maďari, ktorí tam žijú, sa chcú vrátiť do svojej historickej krajiny,“ rečnil Putin pred konšpirátorom z USA. Šéf Kremľa spravidla neodpovedal na otázky ani západným korešpondentom v Moskve, nie to ešte aby sa stretol priamo s americkým moderátorom.
Ako ale upozorňuje The Telegraph, v tomto prípade nemožno hovoriť o odvážnom Tuckerovi Carlsonovi. Naopak, reč je o človeku, ktorý Kremľu príde ako jediný prijateľný západniar.
Okrem snov o Zakarpatskej oblasti sa však vláda v Budapešti zrejme nedokáže preniesť ani cez Trianonskú zmluvu. Vďaka nej po prvej svetovej vojne sa z historického Uhorska ukrojili územia dnešného Slovenska, Chorvátska, časti Slovinska, či rusínske oblasti, Burgenland a Sedmohradsko. Vznikli vtedy nové štáty, konkrétne Juhoslávia a Československo, značne sa zväčšili hranice Rumunska či Rakúska.
Pokusy o zrušenie platnosti tejto zmluvy v 20. a 30. rokoch minulého storočia doviedli Maďarsko až priamo do účasti v druhej svetovej vojne, kde stálo no strane nacistického Nemecka. Adolf Hitler bol pritom jediným európskym štátnikom, ktorý im skutočne sľuboval tieto územia naspäť.
Ruský prezident o Maďarsku na Ukrajine
Putin opakoval svoje bežné naratívy a konštatoval, že Ukrajina je umelý štát. Rečnil o tom, ako rozsah krajiny určoval sovietsky diktátor Josif Stalin, analyzuje TASR.
„Po druhej svetovej vojne Ukrajina získala okrem území, ktoré pred vojnou patrili Poľsku, aj časti Maďarska a Rumunska. Takže Maďarsku a Rumunsku boli niektoré ich územia odobraté, dané sovietskej Ukrajine a stále zostávajú súčasťou Ukrajiny. V tomto zmysle máme dôvod tvrdiť, že Ukrajina je umelým štátom, ktorý bol formovaný podľa Stalinovej vôle,“ rečnil Vladimir Putin v rozhovore.
Maďarsko by teda podľa neho mohlo túžiť po opätovnom zisku ukrajinskej Zakarpatskej oblasti. Ani o tom sa však s Orbánom nezhováral, tvrdí.
„S vedomím toho, aký nezákonný bol stalinský režim, sa takéto nároky môžu vynoriť, aj keď to zákon neumožňuje. Viem však, že Maďari žijúci v Zakarpatskej oblasti sa prirodzene chcú vrátiť do svojej vlasti,“ dodal šéf Kremľa.
Putinova historka z južnej Ukrajiny
Putin sa pri historickom okienku z pohľadu jeho vlastného chápania učebníc dejepisu poriadne rozbehol. Podelil sa o svoju vlastnú skúsenosť, ako ho nesmierne prekvapil výskyt Maďarov v mestečku Beregovo južne od Mukačeva (neďaleko Košíc či Níreďházy).
Vraj do tejto časti Ukrajiny zavítal niekedy v 80. rokoch a zistil, že tamojšie názvy obcí neboli písané len v ruštine, ale aj v nejakom inom jazyku, „ktorému som nerozumel“. Ide o maďarčinu – rovnako, ako to býva v prípade mnohých juhoslovenských miest a obcí.
„Sedeli tam muži v čiernych oblekoch cylindroch. Spýtal som sa ich, či sú nejakými zabávačmi, no odvetili, že sú Maďari. Pýtal som sa ich, čo tu robia. ‚Čo tým myslíte? Toto je naša zem, žijeme tu,‘ odvetili mi,“ opisoval Putin. Koncept rôznych národností v jednej krajine je pritom viac než bežným aj v Rusku.
Putinov pohľad na NATO
Putin v rozhovore potvrdil, že Rusko bude bojovať za svoje záujmy, ale nemá záujem rozširovať vojnu do ďalších európskych krajín, ako sú Poľsko a Lotyšsko. „Prečo by sme to robili? Jednoducho nemáme záujem,“ vyhlásil.
Na otázku, či si vie predstaviť scenár, v ktorom by poslal ruských vojakov do Poľska – člena aliancie NATO, Putin odpovedal: „Len v jednom prípade: ak Poľsko zaútočí na Rusko“.
Prezidentské voľby v USA
Ruský prezident sa zdržal podpory niektorého z kandidátov v tohtoročných prezidentských voľbách v USA. Povedal však, že si nepamätá, kedy naposledy hovoril s prezidentom Joeom Bidenom. S Donaldom Trumpom mal dobrý vzťah, spomínal. Najvyššiu pochvalu ale uštedril bývalému prezidentovi Georgeovi W. Bushovi.
„S Bushom som mal veľmi dobrý vzťah. Viem, že v Spojených štátoch ho vykresľovali ako nejakého vidieckeho chlapca, ktorý veľa veciam nerozumie. Uisťujem vás, že to tak nebolo,“ citoval Putina Newsweek.
Na Carlsonovu otázku, či by sa vzťahy s Ruskom zlepšili s novou administratívou po Bidenovi, Putin povedal, že „to nie je o lídrovi“ krajiny, ale skôr o rozhodnutiach „vládnucich elít“.
Zdroje: GBN, The Telegraph, TASR, BBC, Newsweek