Maďarsko vyhlásilo stav vojnovej hrozby. Svoje priateľstvo s Ruskom ale udržiava aj naďalej
- Orbán sa vojny bojí
- Dobré vzťahy s Putinom si chce udržať aj naďalej
- Sankcie na ropu nepodporí
- Orbán sa vojny bojí
- Dobré vzťahy s Putinom si chce udržať aj naďalej
- Sankcie na ropu nepodporí
Maďarská vláda v súlade s ústavou vyhlásila s platnosťou od utorňajšej polnoci stav vojnovej hrozby. Oznámil to premiér Viktor Orbán vo videozázname zverejnenom v utorok večer na Facebooku, informuje spravodajca TASR v Budapešti.
Orbán tak reaguje na neutíchajúcu vojnu na Ukrajine. Napriek svojmu rozhodnutiu to však vyzerá, že si chce aj naďalej udržať Putina ako svojho dobrého partnera.
Reakcia na situáciu na Ukrajine
„Vláda využijúc právo zakotvené v ústave vyhlasuje od dnešnej polnoci stav vojnovej hrozby,“ povedal premiér, ktorý zdôraznil, že kabinet, ktorý v utorok zložil v parlamente sľub, začal okamžite pracovať, pretože v susednej krajine zúri vojna. „Je to vojna, ktorej koniec ešte nikto nevidí,“ zdôraznil.
„Táto vojna znamená priebežnú hrozbu pre Maďarsko, ohrozuje fyzickú bezpečnosť, ale je aj hrozbou bezpečnosti dodávky energií pre hospodárstvo i rodiny, ako aj pre ich materiálnu bezpečnosť. Vidíme, že bruselské sankcie vedú k obrovskému ekonomickému rozvratu a k drastickému zvyšovaniu cien,“ povedal Orbán.
Vláda v takejto situácii potrebuje manévrovací priestor a okamžitú akcieschopnosť, zdôvodnil premiér toto mimoriadne opatrenie. Orbán dodal, že podobne, ako to bolo aj v prípade stavu núdze počas koronavírusovej pandémie, stav vojnovej hrozby umožňuje kabinetu okamžite reagovať a všetkými možnými prostriedkami „chrániť Maďarsko a maďarské rodiny“.
Poslanci parlamentu v utorok schválili vládny návrh ústavy, ktorý sa týka vojnového konfliktu a humanitárnej katastrofy. Návrh desiatej novely základného zákona Maďarska schválilo 136 poslancov, 36 bolo proti a nikto sa nezdržal hlasovania.
Vláda ňou dopĺňa ustanovenia týkajúce sa stavu núdze o prípady humanitárnej katastrofy a vojnového konfliktu v susednej krajine.
Dobré vzťahy
Maďarský premiér je od vypuknutia vojny jednou z najkontroverznejších hláv štátu z celej EÚ. Svojou rétorikou si za každú cenu chcel udržať dobré vzťahy aj s Európskou úniou, ktorej je Maďarsko súčasťou, ale aj so svojím blízky priateľom Putinom.
Ruským útokom na Ukrajinu si Putin získal kritiku mnohých svetových lídrov. Európska únia sa rozhodla zaujať svoje stanovisko a uvalila na Putina a Rusko niekoľko balíkov sankcií. Aj na tom sa však museli všetky členské krajiny jednotne zhodnúť.
Spomínaný Orbán, ktorý sa k sankciám pre Rusko nestaval práve priaznivo, však nakoniec podľahol tlaku väčšiny a hlasu svojho národa.
Odmieta sankcie
Napriek všetkému návrh na sankcie podporil, a tie nakoniec boli uvalené aj s podporou Orbánovho Maďarska. Odmietol však podporiť Ukrajinu zbrojením a zakázal použiť na prepravu dodávok munície a zbraní pre Ukrajinu maďarské územie.
V súvislosti zo sankciami sa EÚ rozhodla budúci týždeň diskutovať o ďalšom balíku sankcií. Situácia na Ukrajine stále nie je vyriešená a vyzerá to tak, že Putin neprestane, kým nedosiahne víťazstvo, i keď je otázne, čo pre Rusko víťazstvo predstavuje. Súčasťou nového balíku sankcií, o ktorom EÚ plánuje rozhodovať, by malo byť aj odpojenie sa od akýchkoľvek dodávok ruskej ropy.
Odpojenie od ruských dodávok nerastných surovín však opäť nepodporuje Maďarsko. Podľa denníku Pravda Orbán síce uznáva, že situáciu treba brať v úvahu, nemala by však ovplyvniť obchodovanie s najväčším dodávateľom ropy.
Portál SITA informuje, že maďarský premiér písal list predsedovi Európskej rady Charlesovi Michelovi. V ňom Orbán žiada, aby sa o týchto sankciách nediskutovalo. Svoju žiadosť opiera o tvrdenie, že sa podľa neho nenájde vhodné riešenie na problém s chýbajúcimi dodávkami.
Tvrdí, že sa ako maďarský minister nenachádza v pozícii, aby o tomto dokázal rozhodnúť, pretože nie sú vyriešené všetky potrebné otázky.
Zdroje: TASR, Pravda, SITA