Maďarsko zavádza „expresné víza“ pre Rusov a Bielorusov. Orbánova politika vyvoláva obavy
- Znepokojujúci list napísal šéfovi Európskej rady samotný predseda EPP Weber
- Orbán sa príklonom k Moskve zahráva s Bruselom už po niekoľkýkrát
- Znepokojujúci list napísal šéfovi Európskej rady samotný predseda EPP Weber
- Orbán sa príklonom k Moskve zahráva s Bruselom už po niekoľkýkrát
Nie je žiadnym tajomstvom, že maďarský premiér Viktor Orbán je stále, a to napriek nemalej snahe nášho premiéra Roberta Fica, jednoznačne najbližším spojencom ruského prezidenta Vladimira Putina v rámci Európskej únie. Na tejto skutočnosti sa nič nezmenilo ani po začatí vojny na Ukrajine, ani po 1. júli tohto roka, keď náš južný sused prevzal polročné predsedníctvo v rámci Rady EÚ.
Práve naopak, ako píše Financial Times, Budapešť tento mesiac zverejnila podrobnosti o novom zrýchlenom vízovom systéme pre občanov ôsmich krajín vrátane Ruska a Bieloruska, vďaka ktorému budú môcť vstúpiť do Maďarska bez bezpečnostných kontrol či podobných obmedzení.
Hlavné mesto Maďarska uviedlo, že mnohí z prichádzajúcich Rusov a Bielorusov sa budú podieľať na stavbe jadrovej elektrárne s ruskou technológiou.
Opatrenie prišlo po roku od amerických sankcií
Portál The Straits Times podotýka, že maďarský imigračný program je aj programom takzvanej „národnej karty“. Držiteľ takéhoto preukazu môže v Maďarsku pracovať bez bezpečnostnej previerky a môže do krajiny priviesť svoju rodinu. Jeho platnosť je dva roky, avšak existuje možnosť jeho predĺženia. Oficiálne držiteľ karty nie je hosťujúcim pracovníkom, a preto sa neobjavuje ani v štatistikách a rôznych národných kvótach.
Rozhodnutie Maďarska o vízach prišlo rok po tom, čo Spojené štáty uvalili sankcie na troch najvyšších predstaviteľov Medzinárodnej investičnej banky (IIB), ruskej banky v Budapešti: dvoch Rusov a jedného Maďara.
Zamestnanci banky mali plnú diplomatickú imunitu a mohli voľne cestovať po EÚ. Pod tlakom USA Maďarsko vystúpilo z IIB, avšak vládni predstavitelia vyjadrili frustráciu z toho, že to pre nich bol povinný krok.
Vrcholní európski politici sú znepokojení
Na najnovšiu iniciatívu Orbánovej vlády v týchto dňoch reagujú aj európski politici. Portál TVP World informuje o tom, že Manfred Weber, predseda Európskej ľudovej strany, ktorá je najsilnejšou frakciu Európskeho parlamentu, napísal list predsedovi Európskej rady Charlesovi Michelovi, v ktorom vyjadril znepokojenie nad „sporným“ novým maďarským zrýchleným vízovým systémom pre Rusov.
Weber okrem iného uviedol, že by to mohlo „vytvoriť vážne medzery pre špionážne aktivity a potenciálne umožniť veľkému počtu Rusov vstúpiť do Maďarska s minimálnym dohľadom, čo predstavuje vážne riziko pre národnú bezpečnosť“. Krok Budapešti by tiež mohol pomôcť Rusom cestovať po európskej bezhraničnej schengenskej zóne a obísť „obmedzenia požadované právom EÚ“, dodal. Panujú tiež obavy o to, že by sa do EÚ mohli dostať ruskí špióni, ktorí by na území členských štátov mohli páchať teroristické útoky.
O zaslaní oficiálneho listu vyjadrujúceho značné znepokojenie nad vývojom situácie v Maďarsku podala správu aj česká europoslankyňa a neúspešná kandidátka na prezidenta Danuše Nerudová.
„Predseda našej frakcie EPP Manfred Weber poslal list európskym lídrom, aby začali riešiť zmeny vo vízovom systéme Maďarska. Obávame sa, že tieto zmeny môžu ohroziť našu bezpečnosť, pretože uľahčia vstup ruským špiónom na maďarské, resp. česke územie. Okrem uplatňovania článku 7 sa musí Komisia aj štáty zamyslieť nad inými opatreniami ochrany vnútorných hraníc, ktoré im umožňuje Schengenský kódex v prípade hrozby bezprostredného nebezpečenstva. Ja osobne odmietam, aby sme mali druhé Vrbětice alebo niečo horšie pre nezodpovedné správanie maďarskej vlády,“ napísala na sociálnej sieti X.
Dlhodobý nepriateľ Bruselu
Nemecký portál RND pripomína, že maďarský premiér Viktor Orbán už dlhodobo hrá na nervy celej Európskej únii svojou proruskou politikou, avšak zďaleka nie je len ňou.
Posledným z „výstrelkov“ 61-ročného Orbána bola návšteva Putina v Moskve začiatkom tohto mesiaca, ktorá nasledovala tesne po jeho zastávke v Kyjeve, kde mal údajne sprostredkovávať prímerie medzi Ruskom a Ukrajinou.
Zdroje: Financial Times, The Straits Times, TVP World, RND