Majetok Bukocelu putuje do konkurzu. Návrh podali zamestnanci, mzdy nedostali od septembra

  • Niekdajšia pýcha Vranova sa ocitla v konkurze
  • Za návrhom na konkurzné konanie stoja odborári
Bukóza Holding
TASR/Milan Kapusta
  • Niekdajšia pýcha Vranova sa ocitla v konkurze
  • Za návrhom na konkurzné konanie stoja odborári

Košický mestský súd vyhlásil konkurz na majetok východoslovenskej spoločnosti Bukocel. Rozhodnutie zverejnil Obchodný vestník v utorok 14. januára.

Za návrhom na konkurzné konanie stoja odborári. Tí prostredníctvom základnej organizácie Odborového zväzu Drevo, lesy, voda pri Bukoceli podali podnet voči firme sídliacej v Hencovciach pri Vranove nad Topľou.

Nevyplatili zamestnancov od septembra

Zamestnanci spoločností holdingu Bukóza podali návrh na vyhlásenie konkurzu v decembri, a to z dôvodu straty dôvery v pokračovanie podniku. Pracovníci nedostali vyplatené mzdy už od septembra a vyše 400 podalo výpoveď. Okresný súd Prešov začiatkom januára začal konkurzné konanie voči dlžníkovi Bukóza Holding.

Investičná skupina RIQ Investments, vlastnená českým podnikateľom Romanom Staňkom, oznámila vstup do skupiny Bukóza Holding začiatkom júla.

K reštartu spoločnosti mala prispieť podpora Eximbanky a ústretový prístup Ministerstva životného prostredia SR, voči ktorému mala firma záväzok vo výške 20 miliónov eur. Nový majiteľ prevzal firmu s dlhom 130 miliónov eur. V júli zamestnanci dostali ponuky, aby sa opäť vrátili do práce a obnovili výrobu.

Ešte v novembri tvrdili, že stabilizácia podniku bude trvať až tri roky a bude potrebná aj pomoc štátu. Dcérska spoločnosť BUKÓZA Export-Import, ktorá je od októbra tiež v konkurze, mala kľúčovú úlohu v holdingu. Zabezpečovala obchodné aktivity, nákup surovín a predaj produktov vrátane papierenskej buničiny a hygienických výrobkov značiek Flowers a Inka.

Bukóza sa z problémov nedostala

Finančné problémy spoločnosti potvrdzujú aj čísla. Ako sme informovali ešte minulý rok, BUKÓZA Export-Import sa prepadla do straty 480-tisíc eur, pričom jej tržby klesli o polovicu na 89 miliónov eur. Firma dlhuje Sociálnej poisťovni 105-tisíc eur a zdravotným poisťovniam približne 45-tisíc eur.

Situácia sa dramaticky zhoršila aj v oblasti zamestnanosti. V spoločnosti Bukocel Energetika prišlo o prácu 90 zo 100 zamestnancov. Hoci dostali odstupné, augustové mzdy im vyplatili až v októbri, a to neúplné.

Situáciou sa vo veľkom začala vláda zaoberať v decembri, keď zamestnanci podali návrh na vyhlásenie konkurzu. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš k veci zvolal aj tlačovú konferenciu. 

„Jedna firma je už v konkurze pre to, lebo na ňu podal návrh na konkurz obchodný partner, a potom tam máme ešte jednu spoločnosť, v ktorej sú síce zamestnanci, ale je ich tak málo, že nedokážu podať návrh na vyhlásenie konkurzu. A tu zaberie štát a Sociálna poisťovňa (SP) a pripojí sa k tým ďalším podaniam návrhov na konkurz. Sociálna poisťovňa ešte s ďalším veriteľom podá návrh na konkurz aj na poslednú spoločnosť holdingu Bukóza Vranov nad Topľou,“ uviedol minister Tomáš v decembri.

Prepustení zamestnanci mali dostať kompenzáciu z garančného fondu Sociálnej poisťovne. Podľa jej generálneho riaditeľa Michala Tarišku majú zamestnanci nárok na náhradu mzdy za tri mesiace do výšky 4 290 eur a dvojmesačné odstupné.

Celková suma by mala dosiahnuť približne dva milióny eur. Pre vyplatenie prostriedkov sú však potrebné potvrdenia o príjme od súčasného českého majiteľa Romana Staněka.

Nahradí ich nový zamestnávateľ

Nádej na nové pracovné príležitosti v regióne prináša holandská spoločnosť na výrobu tepelných čerpadiel. Tá plánuje vytvoriť celkovo 750 pracovných miest, z toho 150-200 už v budúcom roku.

Vláda tento projekt podporila finančným stimulom vo výške takmer 20 miliónov eur. Momentálne je vo Vranove nad Topľou k dispozícii 270 voľných pracovných miest, prevažne pre vodičov kamiónov.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: TASR, Redakcia Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá