Majiteľ Azovstaľu zvažuje predaj svojej superjachty. Má ju väčšiu ako Putin

  • Achmetov sa chystá na predaj nedokončenej jachty Luminance
  • Rinat Achmetov je ukrajinský miliardár v minulosti spájaný aj s organizovaným zločinom
Rinat Akhmentov
Rinat Achmetov Shakhtar
  • Achmetov sa chystá na predaj nedokončenej jachty Luminance
  • Rinat Achmetov je ukrajinský miliardár v minulosti spájaný aj s organizovaným zločinom

Rinat Achmetov, majiteľ oceliarne Azovstaľ v Mariupole, ktorá bola zničená ruským ostreľovaním, čelí povstaniu. Najbohatší človek na Ukrajine, ktorého majetok sa podľa Businessinsider odhaduje na 7,3 miliardy dolárov, momentálne zvažuje predaj svojej nedokončenej superjachty. Týmto spôsobom sa tak ukrajinský oligarcha snaží dištancovať od Ruska. 

Ako uviedol The New York Times, Achmetov na dodanie jachty, ktorú stavia výrobca luxusných lodí v Nemecku, ešte stále čaká. Spoločnosť, ktorá stavia loď Luminance, postavila aj 140-metrovú loď Šeherezáda, ktorá je spájaná s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Luminance by mala byť ešte o 16 metrov dlhšia ako Šeherezáda, a tak sa jej hodnota odhaduje na viac ako 700 miliónov dolárov. 

Achmetove závody v Mariupole a Avdijivke poškodené ruskými útokmi 

Najväčším podielom Achmetovho majetku je ťažobná a oceliarska spoločnosť Metinvest Group. Jej závody nachádzajúce sa v Mariupole a Avdijivke boli poškodené ruskými útokmi. Ako uviedol Forbes, Achmetov a jeho holdingová spoločnosť SCM sa rozhodli podať žalobu na Rusko za škody spôsobené inváziou. 

Rovnako aj jeho energetická spoločnosť DTEK, dodávajúca približne 30 percent ukrajinskej elektrickej energie, bola poškodená ostreľovaním. Achmetov sa aj napriek vojenskému konfliktu stále zdržiava na Ukrajine.

„Som na Ukrajine a nechystám sa opustiť krajinu. Mám rovnaké pocity ako všetci Ukrajinci. Úprimne čakám na víťazstvo Ukrajiny v tejto vojne,“ vyjadril sa pre Forbes.

Metallurgy
zdroj: Pixabay/AP kepinator

Čo robí Rinata Achmetova najbohatším človekom Ukrajiny

Najbohatší muž Ukrajiny je vlastníkom spoločnosti System Capital Management, ktorá je najväčším priemyselným konglomerátom v krajine. Vlastní tiež energetickú spoločnosť DTEK a podľa Bloombergu kontroluje 71,2-percentný podiel v úzko prepojenej spoločnosti Metinvest. Metinvest patrí k najväčším výrobcom ocele v krajine. 

Medzi aktíva spoločnosti SCM patrí aj telekomunikačná spoločnosť Ukrtelecom, ako aj ukrajinské komerčné nehnuteľnosti. Achmetov tiež kontroluje súkromnú železničnú spoločnosť Lemtrans. Medzi ďalšie investície, ktoré stoja za zmienku, patrí Vega Telecom a First Ukrainian International Bank. 

Rinat Achmetov a jeho pochybné začiatky spájané s organizovaným zločinom

Rinat Achmetov sa narodil v roku 1966 v Doneckej oblasti na Ukrajine. V roku 1990 začal podnikať s uhlím a v nasledujúcich desaťročiach sa mu podarilo skonsolidovať vlastníctvo najvýznamnejších uhoľných a oceliarskych spoločností v krajine.

Achmetov pochádzal z robotníckej rodiny a jeho detstvo bolo jednoduché. Rinatova matka bola predavačka a jeho otec baníkom. Má aj staršieho brata, ktorý pokračoval v otcových šľapajach, avšak kvôli zdravotným komplikáciám musel s prácou baníka skončiť.

Ako sa zmienil portál Success Story, Rinatova raná kariéra je veľmi pochybná a kontroverzná. Nie je totižto úplne jasné, ako získal svoje finančné prostriedky a majetok v rokoch 1985 – 1995 po páde komunizmu na Ukrajine. Hovorí sa, že veľkú časť svojho majetku získal vďaka silným väzbám na organizovaný zločin.

yacht
zdroj: DR DUU/AP DR DUU

Začiatky jeho podnikania spájajú s Achatom Braginom, ktorý bol kedysi obvinený z napojenia na organizovaný zločin. Bragin, ktorý to, samozrejme, poprel, však v októbri 1995 tragicky zahynul spolu s ďalšími piatimi osobami pri výbuchu na štadióne futbalového klubu.

Bragin bol v tom čase prezidentom tohto klubu Šachtar Doneck a Achmetov, ako jeho viceprezident, ho vo funkcii nahradil.

Rinat však všetky spojenia s organizovaným zločinom poprel a tvrdil, že svoje bohatstvo získal riskantnými investíciami po rozpade Sovietskeho zväzu. V roku 2000 sa mu podarilo založiť System Capital Management Group, v ktorej je dodnes jediným vlastníkom.

Skupinu SCM sa mu podarilo rozšíriť do bezkonkurenčnej miery a v súčasnosti má aktíva vo viac ako 100 podnikoch. 

Ako ovplyvnila ruská invázia Achmetovov majetok

Ešte pred mesiacom sa Achmetov vyjadril pred portál The Economic Times, že jeho podniky nikdy nebudú fungovať pod ruskou okupáciou. Ukrajina v súčasnosti stratila prístup k 30 % až 40 % svojej výrobnej kapacity hutníckeho priemyslu v obliehanom meste Mariupol. 

Rinat tiež uviedol, že Ukrajina, ktorá patrí k najväčším európskym dodávateľom železnej rudy, musela znížiť svoju produkciu o viac ako polovicu.

Jeho spoločnosť Metinvest, ktorá vlastní dve rozsiahle oceliarne, uviedla po začatí vojny oba do špeciálneho režimu, aby zariadenia ochránila a zabránila tak priemyselným haváriám. 

Dnes je všetko inak a v čase, keď ruské bomby ničili jeho oceliareň v Mariupole, sa miliardár stal najväčším podporovateľom vojnového úsilia v krajine. Práve jeho oceliareň sa stala miestom posledného odporu obrancov mesta. 

Stále však nie je celkom jasné, ako chce Achmetov predať loď, ktorá je ešte vo výstavbe, alebo odstúpiť od zmluvy. Osoba, ktorá pracuje na projekte, sa pre The New York Times vyjadrila, že najlepší čas na jej predaj by mohol byť až vtedy, keď bude loď dokončená a pripravená na odovzdanie. Podľa odhadov by superjachta mala byť hotová niekedy v budúcom roku. 

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: Businessinsider, Forbes, Bloomberg, Sucessstory, The Economic Times, The New York Times

Najnovšie videá

Trendové videá