Majiteľ obľúbenej burgrárne v Trenčíne: Chýba tu viac reštaurácií, ktoré prestanú brať stravný lístok ako platidlo
- Počul si už o Remy's Bistre v Trenčíne?
- Ide o pomerne nenápadnú prevádzku, ktorá sa na trenčianskej gastro mape drží už úctyhodných 11 rokov
- Nejde však o bistro, ktoré prežíva len z roka na rok
- Remy's si vďaka poctivému jedlu dokázalo získať lojálnych zákazníkov a to nie len zo Slovenska, ale aj zo zahraničia
- Počul si už o Remy's Bistre v Trenčíne?
- Ide o pomerne nenápadnú prevádzku, ktorá sa na trenčianskej gastro mape drží už úctyhodných 11 rokov
- Nejde však o bistro, ktoré prežíva len z roka na rok
- Remy's si vďaka poctivému jedlu dokázalo získať lojálnych zákazníkov a to nie len zo Slovenska, ale aj zo zahraničia
Na čele bistra Remy’s stojí Martin Čelechovský a Andrea Némethová, ktorí kedysi tvorili pár, no aj po rozchode sa rozhodli pokračovať v biznise spoločne. V rozhovore nám prezradili viac o tom, čo im dalo pri rozbehu gastro biznisu najviac zabrať, čo ich v biznise najviac motivuje, čo je tajomstvom úspešného bistra, ale aj to, čo dnes na trenčianskej gastro scéne naozaj chýba.
Kedy ste vstúpili na trh a ako vyzerali vaše začiatky?
Remy’s sme s Aďkou otvorili v októbri 2009. Bolo to obdobie, kedy sa slušné podniky sústreďovali najmä v centrách miest. Myšlienka bola jasná. Podnik pre mladých. Dobré pivo, super atmoška, nefajčiar. Nad kuchyňou sme vtedy ešte vôbec neuvažovali.
Bolo ťažké presadiť sa? Čo bolo vašim najdôležitejším kľúčom k úspechu?
Začiatky boli samozrejme ťažké, ale nikdy sme neplakali. Proste sme makali a starali sa o hostí, ktorí sa ku nám radi vracali. Najhoršie obdobie bolo prvých pár rokov. Možno dva, tri. Najdôležitejšie bolo vytvoriť okruh skutočne slušných zákazníkov. Bolo to veľmi dôležité, najmä v tom období. Denne som vyhadzoval rôznych asociálov, opilcov a podobne. Keď si na to teraz zaspomínam, bolo to „zaujímavé“.
Musím povedať, že o pár rokov to bolo super. Nebolo stola, kde by som si neprisadol a neprehodil zopár viet so zákazníkmi. Presne som vedel, kto a kedy príde. Bola tu super atmosféra. Radi na to obdobie spomíname. Definoval by som to ako naozaj dobrá, lokálna krčma – „ja hovorím krčma všetkému“. Nikdy sme premýšľali nad tým, ako sa presadiť. Chceli sme podnik, kde sa ľudia budú cítiť vítaní. Neriešili sme nič iné.
Koľko financií bolo potrebné investovať do rozbehu prevádzky?
Ak si dobre pamätám, bolo to okolo 10-tisíc eur. Samozrejme, väčšina peňazí sa stále investovala, ak teda nejaké boli.
Kedy ste začali vnímať, že to, čo robíte, má zmysel?
Myslím, že najväčší zmysel toho, čo robíme, som začal vnímať, keď som počúval prvé slová zákazníkov typu „robíte to dobre, vydržte“. To by mala byť pre každého podnikateľa najväčšia motivácia. Samozrejme, to stále hovorím o období, keď ešte nebola kuchyňa.
Čo vám dalo najviac zabrať pri rozbehu gastro biznisu v období bez masívneho vplyvu sociálnych sietí?
Najťažšie obdobie je vždy to, keď máte odpracovaných milión hodín a zárobok „žiadny“. Bolo to obdobie bez sociálnych sietí. Ľudia si museli rozprávať, čo je dobré a čo je zlé. Nárast zákazníkov bol samozrejme pomalší proces ako dnes. O to krajšie sú podľa mňa tie spomienky na otvorenie a tie začiatky.
Robí vám pri podnikaní veľké problémy byrokracia?
Samozrejme, ale to nie je téma, o ktorej chcem písať. Každý štát má nejaké svoje podmienky a nemá zmysel sa sťažovať.
Koľko jedál musíte denne predať, aby ste si povedali, že máte za sebou úspešný deň?
Kuchyňu sme pristavali a otvorili v auguste 2015. Otvorili sme ju s myšlienkou, aby si zákazníci, ktorí ku nám chodili na pivko, mohli dať kvalitnú klobásku, či dobrý burger. Riešili sme to skôr tak, že bude stačiť jeden až dvaja kuchári a čo-to pokryje aj bar. Začalo to teda pomaly. Niekoľko jedál denne. Dnes je to samozrejme iné. Sú dni, kedy vydáme cez dvesto jedál.
Ľudia v recenziách na váš podnik častokrát tvrdia, že Remy’s Bistro & Pub ponúka najlepší hamburger v Trenčíne. V čom tkvie jeho unikátnosť?
Nikdy som nepovedal, že ponúkame najlepší burger u nás v Trenčíne, ale určite som povedal, že radšej zavriem krčmu, ako keby sme nepiekli vlastné žemle, či nevyrabali z 90 % našu kuchyňu. Môžem povedať, že naša kuchyňa je otvorená a vyrába sa u nás skoro 24 hodín denne. Napríklad, prekár odchádza, keď chalani – kuchári prichádzajú do práce. Všetkým ľuďom v Remyse sme veľmi vďační, pretože u nás sa naozaj pre našich zákazníkov maká.
Taktiež spolupracujeme s remeselným mäsiarom, ktorý nám zabezpečuje špičkové mäso a výrobky. Napríklad poctivú slaninku, či klobásky údené na dreve. Spolumajiteľka Aďka zase veľmi rada pečie zákazníkov rôzne chutné koláče.
Ako vnímate gastro scénu v Trenčíne? Je niečo, čo tu naozaj chýba?
Myslím, že v Trenčíne je málo reštaurácií, kde môžem vybehnúť na super večeru. Určite by som prijal viac miest. Nie veľa reštaurácií, ktoré ľudia v Trenčíne vnímajú ako miesto na dobrú večeru s priateľmi, či rodinou. Určite tu chýba viac reštaurácií, ktoré prestanú brať stravný lístok ako platidlo.
Aké sú vaše plány do budúcna?
Plány určite máme, ale nechcem o nich rozprávať. Jeden ale prezradím. Remy’s bude vždy to miesto, v ktorom sa o svojich zákazníkov postaráme najlepšie ako vieme!
Čo by ste poradili všetkým mladým ľuďom, ktorí by radi prerazili v gastro biznise?
Myslím, že je dobrá doba na to, že ľudia sú konečne ochotní za kvalitné služby a jedlo utratiť slušné peniaze. Veľký gastroturizmus, sociálne siete… To všetko podľa mňa môže veľmi pomôcť novým gastronómom.
Samozrejme, tú prácu to za nich neurobí. Určite treba mať v hlave koncept a nemeniť ho, keď už sa rozhodnú pre nejaký a pracovať na ňom. Treba vydržať. Gastro je určite vo veľa prípadoch beh na dlhú trať.