Majitelia psov by sa mali mať na pozore. Za tento banálny priestupok im hrozí vysoká pokuta či väzenie
- Ak tvoj pes pohryzie človeka, môžeš byť za čin zodpovedný
- Pokuty bývajú mastné
- Ak tvoj pes pohryzie človeka, môžeš byť za čin zodpovedný
- Pokuty bývajú mastné
Tvoj štvornohý kamarát je síce súčasťou tvojej rodiny, no neznamená to, že by zodpovedal sám za seba. Za svojho miláčika máš určité povinnosti, ktoré by si rozhodne nemal zanedbať. Jednou z nich je vedomosť o tom, ako sa zachovať, keď tvoj pes niekoho uhryzne. Ak nebudeš konať správne, môžeš dostať mastnú pokutu.
V mnohých krajinách, vrátane Slovenska, existujú právne predpisy, ktoré upravujú správanie psích majiteľov a starajú sa o to, aby sa všetci cítili bezpečne. Jedným z nich je zákon č. 282/2002 Z. z., ktorý diktuje podmienky držania psov. Nájdeš v ňom stanovenia o tom, ako evidovať psy, aké sú povinnosti majiteľov, spôsob vedenia psov, no aj menej príjemné náležitosti.
Tento zákon totiž upravuje aj prípady pohryzenia psom, pri ktorom je napadnutá osoba alebo iné zviera.
Útok musíš správne nahlásiť
Podľa zákona je majiteľ psa zodpovedný, ak neohlási, že jeho pes pohrýzol človeka. Rovnako sa dopustí priestupku aj osoba, ktorá psa vedie a nezabráni jeho útoku na človeka alebo zviera, alebo nezabráni inému spôsobu ohrozovania. Zodpovednosť nesieš aj vtedy, ak incident nenahlásiš obci.
Za tieto priestupky ti môžu obec, obecná polícia alebo orgán Policajného zboru uložiť pokutu až do výšky 165 eur. Ako uvádza advokátska kancelária Ficek & Partners na svojom webe, povinnosti každého majiteľa psa sú jednoznačné.
„Držiteľ psa a ten, kto psa vedie, je povinný oznámiť svoje meno, priezvisko a adresu trvalého pobytu osobe, ktorú pes pohrýzol; ten, kto psa vedie, je povinný oznámiť osobe, ktorú pes pohrýzol, aj meno, priezvisko a adresu trvalého pobytu držiteľa psa. Súčasne je povinný skutočnosť, že pes pohrýzol človeka bez toho, aby bol sám napadnutý alebo vyprovokovaný, ak sa nepoužil v nutnej obrane alebo v krajnej núdzi, oznámiť obci, kde je pes evidovaný.“
Za psa si ručíš ty sám
Podľa súčasných predpisov je každý majiteľ psa povinný zabezpečiť, aby jeho zviera nespôsobilo žiadne škody na zdraví, majetku, prírode či životnom prostredí. Toto vyplýva zo všeobecnej preventívnej povinnosti, ktorá je stanovená v § 415 Občianskeho zákonníka.
Pod tieto povinnosti spadá aj zodpovedné vodenie psa. Problém nastáva najmä v situáciách, keď pes vybehne z nezabezpečeného priestoru a nie je priamo vedený osobou. V takýchto prípadoch môžeš ako majiteľ čeliť vážnym následkom.
„Zodpovedná osoba zodpovedá za škodu, ktorá vznikla v súvislosti s veterinárnym ošetrením, poškodením šatstva, ujmou na zdraví osoby, vrátane odškodnenia za bolesť a sťažené spoločenské uplatnenie. Nie je vylúčená ani náhrada straty na zárobku, ktorá môže nastať v priamej súvislosti s udalosťou,“ informuje Biskupič & CO.
Hrozí ti až väzenie
Úhradou škody po útoku svojho psa tiež nezabrániš dotyčnému, aby podal trestné oznámenie, pretože je to jeho právom. Bohužiaľ, dohodou na úhradu škody sa nezbavíš zodpovednosti za prípadné spáchanie trestného činu, ktoré v tomto prípade môže spadať do kategórie trestný čin ublíženia na zdraví, podľa § 157 resp. 158 Trestného zákona.
„Kto inému z nedbanlivosti spôsobí ťažkú ujmu na zdraví, potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až dva roky,“ uvádza zákon. Dávaj si preto poriadny pozor na to, či je tvoj pes pod kontrolou.
Čo robiť, keď ťa uhryzne pes
Mestská polícia v Žiline na svojom webe informuje, ako sa zachovať, keď ťa uhryzne pes. Ak by sa ti to stalo, nepanikár a využi nasledujúce rady.
- Ranu čo najskôr vydezinfikuj a oplachuj vodou niekoľko minút.
- Previaž ranu sterilným obväzom.
- Vyhľadaj lekára, najlepšie ešte v ten istý deň.
- Ihneď po útoku zisti totožnosť majiteľa psa a vyžiadaj si jeho očkovací preukaz a kontakt.
- Za škodu spôsobenú psom zodpovedá jeho držiteľ alebo osoba, ktorá psa vedie.
- Ak majiteľ psa odmieta spolupracovať, kontaktuj mestskú políciu na tel. č. 159 alebo 0415621166.
- Ak majiteľ psa nie je na mieste a nie je možné ho zistiť, požiadaj mestskú políciu o odchyt psa na veterinárne vyšetrenie.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Ficek & Partners, Redakcia Startitup, Biskupič & CO.., MPZA