Majka je dula vo výcviku: „Som pri pôrode, aj keby trval 25 hodín. O našej profesii stále nie je veľké povedomie“

  • Prečo sa Majka rozhodla absolvovať kurz duly
  • O „dulovstve“ s dulou vo výcviku
  • Slová profesora Záhumenského o dulách v nemocniciach
dula vo výcviku
  • Prečo sa Majka rozhodla absolvovať kurz duly
  • O „dulovstve“ s dulou vo výcviku
  • Slová profesora Záhumenského o dulách v nemocniciach

„Počas vysokoškolského štúdia psychológie som sa prvýkrát stretla s myšlienkou, že by som sa chcela v rámci svojej pomáhajúcej profesie sústrediť najmä na ženy. Hľadala som možnosti a spôsoby podpory ženy v rôznych etapách života, až som narazila na poslanie duly – ženy, ktorá pomáha a je oporou v takom dôležitom období života, ako sú práve tehotenstvo, pôrod a šestonedelie,“ povedala pre Startitup dula vo výcviku Mária Hudecová, ktorá je vyštudovaná psychologička, aj keď aktuálne pracuje v inej sfére. 

Stále sa však venuje tehotným ženám a mamičkám. „Každý jeden krát, keď som mohla byť pri pôrode a vidieť zrodenie nového života (a rodiny), bolo pre mňa silným zážitkom.“

Obzvlášť rada spomína na jeden z najvyčerpávajúcejších pôrodov, pri ktorom bola. Keď sa malá narodila, spoločne s klientkou a jej partnerom prepukli v eufórii so slzami v očiach do úsmevu. 

„Bola som na klientku nesmierne hrdá, už je to skoro rok, no stále mi z času na čas pošle fotku malej Terezky a mňa vždy poteší, že ma vnímajú ako súčasť ich príbehu,“ dodáva.

Majka nám porozprávala o povolaní duly, ale aj o tom, čo všetko musí žena absolvovať, aby sa mohla stať profesionálnou dulou. Zistili sme, ako vzniklo združenie dúl na Slovensku a spýtali sme sa odborníka na názor týkajúceho sa účasti dúl pri pôrode. 

V skratke o dulách na Slovensku

Duly na Slovensku zastrešuje profesijné občianske združenie Slovenské duly, ktoré je neziskovou organizáciou založenou v roku 2004.

Na samotnom začiatku existencie OZ Slovenské duly bola kľúčovou hybnou silou združenia osobnosť, dnes už zosnulá Mgr. Ľubka Lapšanská. Svedomito a trpezlivo 17 rokov popularizovala myšlienku špecifickej pomoci ženám v tehotenstve, pri pôrode a v šestonedelí ako v laickej, tak i odbornej zdravotníckej verejnosti.

Postupne kreovala systém vzdelávania a certifikácie dúl, nadväzovala spoluprácu so širokým okruhom lektoriek a lektorov, ktorí prinášajú budúcim adeptkám cenné vedomosti a praktické zručnosti potrebné pri výkone profesie.

„Nemôžem nespomenúť aj ďalšie v rade dôležitých kolegýň ako Mgr. Hanka Celušáková, PhD., Mgr. Irenka Dobrovoľná, Ing. et Bc. Aďka Kožíková, ktoré pôsobili a pôsobia v združení už viac ako desiatky rokov a bez ktorých by sme neboli rešpektovanou organizáciou ako v rámci Slovenska, tak i medzinárodne,“ dodáva dula vo výcviku Mária Hudecová. 

OZ Slovenské duly je členom medzinárodných organizácií ENCA (European Network of Childbirth Associations) a European Doulas.

V združení sa aktívne aj pasívne zúčastňujú odborných konferencií, kongresov či workshopov. Okrem organizovania základného kurzu pre duly pripravujú množstvo seminárov v rámci nadstavbového vzdelávania svojich členiek, ale aj iných spolupracujúcich profesií mimo združenia.

„Za veľmi dôležitý považujem aj systém supervízií, v rámci ktorého majú duly možnosť pod odborným psychologickým vedením reflektovať rôzne komplikované kazuistiky zo svojej praxe.“

dula vo výcviku
zdroj: osobný archív respondenta

Kto je dula a čo je jej náplňou práce

Dula je špeciálne vyškolená žena. Je oporou budúcej mamičky a zároveň rešpektuje jej predstavy a priania týkajúce sa pôrodu.

Dula pomáha žene pripraviť sa psychicky aj fyzicky na pôrod. Je nápomocná v období po pôrode a pri príprave na dojčenie. Dokáže ženu upokojiť a vo významnej miere znížiť jej obavy. „Ženy so mnou komunikujú aj zistenia po návšteve gynekológa, či je niečo v norme, či je to bežné a ako vedia s danými situáciami pracovať. Viem im však poradiť vždy do istej miery. Nie som zdravotník, a keď vidím, že je niečo neriešiteľné z mojej strany, určite ich odporúčam odborníkom.“

Dula sprevádza ženu (alebo pár) pri pôrode – poskytuje jej emočnú aj fyzickú oporu, pomáha jej nemedikamentóznymi úľavovými technikami, povzbudením upevňuje jej sebadôveru a mobilizuje jej vnútorné zdroje, masíruje, pomáha nájsť prirodzené prostriedky na uľahčenie pôrodu a aktívne vytvára pocit bezpečia.

„Zároveň, tak ako každá dula, aj ja sa snažím vytvárať pre rodičky príjemné prostredie, aby bol pre ňu pôrod jedinečným zážitkom. V mojom prípade ženám poskytujem dve sedenia pred pôrodom a 24/7 nepretržitú pohotovosť dva týždne pred pôrodom a dva po ňom. To znamená, že ak by mi klientka kedykoľvek zavolala, som tu pre ňu. Zároveň som nepretržite pri pôrode s klientkou, aj keby to malo trvať 25 hodín,“ tvrdí Majka.

Dodáva, že každá dula má podmienky sedení a ceny nastavené inak, záleží aj na jednotlivých kvalifikáciách duly. Aj preto je ideálne sa vždy s dulou stretnúť osobne a vykomunikovať si to hneď na začiatku. Ženy rodiace v prítomností dúl v štúdiách vykazovali menšie prežívanie bolesti a stresu.

V období šestonedelia je oporou čerstvým rodičom. Prítomnosť duly v popôrodnom období prispieva k celkovej psychickej pohode mamičky a znižuje riziko vzniku popôrodnej depresie.

Čo predchádza profesionálnej dule

Žena, ktorá sa túži stať dulou, musí v prvom rade absolvovať kurz pre duly. Je to ročný kurz, počas ktorého absolvuje prednášky a semináre so širokým spektrom odborníkov na rôzne témy. Ide o gynekológov, pôrodníkov, pôrodné asistentky, duly, laktačné poradkyne, psychologičky či neonatológa.

Zaradeniu do kurzu predchádza veľmi prísne výberové konanie. Preverujú sa osobnostné predpoklady uchádzačky. Po absolvovaní všetkých stretnutí z kurzu sa táto žena stáva dulou vo výcviku.

Aktívne sa potom zúčastňuje na práci v združení. Sprevádza klientky pri pôrodoch. Toto sprevádzanie je tiež písomne dokumentované zo strany zdravotníckeho personálu a zo strany sprevádzanej rodiacej ženy.

Kurzom cesta nekončí

Kurzom však cesta stať sa dulou nekončí, práve naopak, začína sa. Okrem samoštúdia odbornej literatúry dulu vo výcviku čaká certifikačná skúška, v rámci ktorej pred komisiou obhajuje záverečnú prácu a prezentuje nadobudnuté vedomosti a skúsenosti.

Záverečná práca je rozsiahla. Obsahuje rôzne oblasti, okrem iného kazuistiky, ale aj analytické spracovanie minimálne dvoch sprevádzaných pôrodov. Tie sú podmienkou k tomu, aby sa žena mohla stať certifikovanou dulou.

Združenie poskytuje v tejto fáze dulám vo výcviku konzultantky z radov skúsených certifikovaných dúl, ktoré plnia funkciu mentoriek. Duly združené v občianskom združení Slovenské duly sú pri výkone profesie povinné dodržiavať etický kódex. Okrem iného to znamená, že v žiadnom prípade nesprevádzajú pri neasistovaných domácich pôrodoch.

Bezpečnosť rodičky a dieťaťa pri pôrode považujú za prvoradú, a preto trvajú na zabezpečení zdravotnej starostlivosti kvalifikovaným zdravotníckym personálom.

„Dula nie je v žiadnom prípade zdravotník. Neposkytuje zákonmi garantovanú zdravotnú starostlivosť. Napriek tomu je pravda, že v poslednom období máme veľa záujemkýň o štúdium aj z radov pôrodných asistentiek a lekárok,“ pokračuje Mária v rozprávaní. 

Okrem kurzu a skúšok je veľmi dôležité, aby sa dula naďalej vzdelávala a pracovala aj na svojom osobnostnom raste. „Každý pôrod nás učí niečomu novému a posúva nás ďalej. Certifikované duly sa naďalej pravidelne vzdelávajú v rôznych oblastiach týkajúcich sa pôrodu a starostlivosti o ženu.“

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa HuMa (@dula_huma)

Ako si môže žena zaobstarať dulu

Ženy, ktoré sa rozhodnú, že chcú rodiť v prítomnosti duly, si môžu pozrieť zoznam dúl na oficiálnej stránke občianskeho združenia. „Každá z nás tam má fotku, napísané niečo o sebe a kontakt. Je dobré, aby žena dulu nekontaktovala na poslednú chvíľu, aby mala dula ešte priestor na sprevádzanie v danom termíne.“

Keďže je pôrod veľmi intímna a významná udalosť, je dôležitá osobná sympatia medzi dulou a budúcou mamičkou. Je dobré, aby sa osobne stretli ešte pred nadviazaním spolupráce. Žena sa môže stretnúť aj s viacerými dulami. Po takomto úvodnom osobnom stretnutí sa následne rozhodne, s ktorou by sa chcela podeliť o túto svoju cestu.

„Po skúsenosti s mojím pôrodom by som určite veľa vecí zmenila, robila inak. Podľa mňa je najideálnejšie duálne sprevádzanie, keď sú prítomní partner aj dula.“

Či je potreba dúl v nemocniciach 

Na otázku, či si myslí, že sú duly v nemocniciach pred pôrodom a po ňom prínosom pre pacientky, prípadne pre personál, nám odpovedal prednosta gynekologicko-pôrodníckej kliniky LF UK a Univerzitnej nemocnice Bratislava profesor Záhumenský.

„Platený profesionálny sprievod k pôrodu je podľa publikovaných štúdií užitočná služba, ktorá má pozitívny vplyv na priebeh pôrodu aj na jeho percepciu rodičkou. Ale ako pri všetkom, aj tu platí, že táto služba musí byť poskytovaná riadne a profesionálne.

Dula musí plniť priania rodičky a nie naopak, dula nesmie ovplyvňovať rozhodnutia rodičky napríklad o potrebe analgézie. V žiadnom prípade nesmie zasahovať do priebehu pôrodu a nesmie nijako komentovať komunikáciu zdravotníckeho personálu a rodičky.

Význam tejto služby je v tom, že rodička by v žiadnej fáze pôrodu nemala byť osamotená. Často sa stane, že zdravotný personál nemá kapacity na nepretržitú prítomnosť pri rodičke. Vtedy je žiaduce, ak má žena pri sebe sprievod. V ideálnom prípade partnera či partnerku, ale aj kamarátku alebo sestru či inú príbuznú.

Ak nikoho takého nenájde, vtedy je práve namieste platená služba sprievodu pri pôrode, ktorý sa nazýva dula. Mala by to byť žena, ktorá už sama prežila pôrod a ktorá poskytuje žene psychickú oporu a nemedicínske služby.“

Podľa slov Majky by sa malo o dulách viac rozprávať. „Myslím si, že duly sú pre tehotné či rodiace ženy alebo čerstvé matky nenahraditeľnou pomocou a na Slovensku o tejto profesii stále nie je veľké povedomie.“

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Najnovšie videá

Trendové videá