Majster manipulácie, ktorý stvoril Donalda Trumpa: „Kto bol pri ňom, bol v prítomnosti zla“

  • Do svetiel reflektorov sa dostal veľmi skoro
  • Svoju s*xuálnu orientáciu popieral do konca života
Roy cohn a donald trump
Za svoj obrovský úspech vďačí staronový americký prezident Donald Trump do veľkej miery Royovi Cohnovi. Wikimedia/Bernard Gotfryd; TASR/AP Photo/Charlie Neibergall
  • Do svetiel reflektorov sa dostal veľmi skoro
  • Svoju s*xuálnu orientáciu popieral do konca života

Najočakávanejšiu politickú udalosť tohto roka máme za sebou a samotný výsledok síce asi nebol prekvapením, ale podstatne menej očakávaným je rozdiel, ktorým staronový prezident Donald Trump porazil svoju demokratickú oponentku Kamalu Harrisovú. Nie je náhoda, že film The Apprentice: Príbeh Trumpa v kinách vyšiel len pár dní pred americkými prezidentskými voľbami, ktoré sa konali 5. novembra.

A práve v ňom hral Jeremy Strong, ktorého si diváci obľúbili najmä Kendalla Roye zo seriálu Succession. Tento 45-ročný americký herec nehral samotného Trumpa, ale Roya Cohna, významného právnika, ktorý patrí k najbizarnejším a najkontroverznejším postavám druhej polovice 20. storočia v americkej histórii. Aj preto sme si pre teba pripravili jeho profil.

Do žiary reflektorov sa dostal už v mladosti

Portál Advocate uvádza, že Roy Marcus Cohn sa narodil v roku 1927 ako jediné dieťa bohatého páru z New Yorku. Jeho matka, Dora Marcusová, pochádzala zo židovskej bankárskej rodiny a jeho otec Albert Cohn bol sudcom. Albert Cohn bol síce zapojený do Demokratickej strany, ale jeho jediný syn Roy sa preslávil svojou prácou pre republikánskeho senátora Josepha McCarthyho.

Historický portál History vysvetľuje, že Cohn vstúpil do centra pozornosti skoro. Vo veku 23 rokov bol prokurátorom v ostro sledovanom procese s Ethel a Juliusom Rosenbergovými, ktorí boli v roku 1951 odsúdení za špionáž v mene Sovietskeho zväzu a o dva roky neskôr popravení na elektrickom kresle. Vďaka tomu získal pozornosť dvoch horlivých antikomunistov: dlhoročného riaditeľa FBI J. Edgara Hoovera a najmä republikánskeho senátora Josepha McCarthyho.

Cohn sa stal hlavným poradcom McCarthyho, ako aj hlavným architektom toho, čo dnes nazývame „McCarthyizmus“ , teda vypočúvanie a prečistenie federálnych zamestnancov na základe McCarthyho nepodloženého tvrdenia, že vláda bola plná komunistov. Okrem toho, Cohn a McCarthy tiež viedli menej verejnú kampaň Lavender Scare namierenú proti federálnym zamestnancom podozrivým z toho, že sú gayovia. 

Nie je známe, koľko zamestnancov bolo na základe Lavender Scare na konci 40. a začiatkom 60. rokov prepustených, ale pravdepodobne išlo o tisíce. Rovnako ako komunisti, McCarthy považoval homos*xuálov za bezpečnostné riziká kvôli ich údajnej duševnej nestabilite. 

Tento prístup je exemplárny príklad pokrytectva, pretože napriek tomu, že Cohn až do konca života popieral svoju homos*xuálnu orientáciu, na večierkoch ho častokrát sprevádzali jeho milenci.

„On a McCarthy tiež šli po gayoch vo vláde. On sám bol skrytým homos*xuálom, no on a McCarthy sa sprisahali, aby zničili životy mnohých homos*xuálov, pretože ich obviňovali z nelojálnosti. A toto pokrytectvo a táto filozofia víťazstva za každú cenu, ktorú, dodám, odovzdal svojmu skvelému študentovi Donaldovi Trumpovi, spôsobili, že ľudia považovali Roya Cohna za zlého človeka,“ cituje Matthewa Tyrnauera, režiséra dokumentu Where’s My Roy Cohn z roku 2019, britský The Independent.

Majster manipulácie, ktorý stvoril Trumpa

BBC opisuje, že v New Yorku počas 70. a 80. rokov minulého storočia trávil párty v drogovom nočnom klube Studio 54 a mal vplyv ako priateľ slávnych a mocných, vrátane takých zvučných mien ako Andy Warhol či Ronald a Nancy Reagan. Ako právnik zastupoval klientov od mafiánskych bossov až po Trumpa. Bol tiež dobre známy svojím zvykom jesť z tanierov iných ľudí bez pozvania, dokonca aj v tých najluxusnejších reštauráciách. 

Jeho spojenectvo s Trumpom sa začalo začiatkom 70. rokov pri príležitosti toho, že americká vláda zažalovala Trumpa a jeho otca za diskrimináciu čiernych nájomníkov v bytoch, ktoré spravovali. Cohn nechal Trumpa zažalovať ministerstvo spravodlivosti. Prípad bol vyriešený v prospech budúceho amerického prezidenta a začal sa proces súdneho sporu, ktorý pomohol definovať Trumpovu kariéru v obchode a neskôr v politike.

Advocate podotýka, že Cohn a Donald Trump pokračovali v úzkom osobnom a profesionálnom vzťahu až do Cohnovej smrti. Už čoskoro po ich prvom stretnutí Cohn označil Trumpa za sľubného mladého muža a povedal: „Toto dieťa raz bude vlastniť New York.“ 

Tento renomovaný právnik pomáhal Trumpovi v mnohých jeho realitných podnikoch a pri jeho predmanželskej zmluve s prvou manželkou Ivanou Zelničkovou.

Cohn si celý život upevňoval svoju povesť homofóba a dokonca pracoval proti právam LGBTQ+, ako je nariadenie o občianskych právach v New Yorku, a často používal nadávky proti homos*xuálom. Popritom zostal hybnou silou v newyorskej spoločnosti, čelil obvineniam z rôznych zločinov, no vždy bol oslobodený a často neplatil dane a iné účty. Okrem toho, že poprel svoju orientáciu, poprel aj, že má AIDS, pričom až do svojej smrti trval na tom, že jeho chorobou je rakovina pečene. 

O tom, že s najväčšou pravdepodobnosťou išlo o mimoriadne negatívnu postavu, svedčia aj niektoré komentáre na adresu Cohna. „Ak ste boli v jeho prítomnosti, boli ste v prítomnosti zla,“ zaznelo v už spomínanom dokumente Where’s My Roy Cohn. Ken Auletta, bývalý redaktor časopisu Esquire, pár dekád po napísaní profilu o Cohnovi o ňom povedal, že „išlo o najhoršiu osobu, o ktorej kedy napísal profil“.

History píše, že Cohnovi diagnostikovali AIDS v roku 1984. Hoci Ronald Reagan sa mal počas epidémie AIDS k činom len veľmi pomaly, Cohnovi pomohol zabezpečiť experimentálnu liečbu po stanovení jeho diagnózy. Krátko pred svojou smrťou v roku 1986 bol Cohn prepustený z právnickej asociácie za „nečestnosť, podvod, klamstvo a zavádzanie“.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: BBC, History, The Independent, Advocate

Najnovšie videá

Trendové videá