Majster špión, diplomat aj Prigožinov syn. Moc nad wagnerovcami sa snaží prebrať strach naháňajúce trio
- Po Prigožinovej smrti ostala Wagnerova skupina de facto bez velenia
- Pozíciu môže prebrať viacero kandidátov
- Putinovi sú zrejme lojálni
- Po Prigožinovej smrti ostala Wagnerova skupina de facto bez velenia
- Pozíciu môže prebrať viacero kandidátov
- Putinovi sú zrejme lojálni
Dvadsaťpäťročný Pavel Prigožin, syn zakladateľa žoldnierskej Wagnerovej skupiny Jevgenija Prigožina, robí kroky na prevzatie jej velenia, informovala americká expertná skupina Inštitút pre štúdium vojny (ISW). Správu priniesol v pondelok portál britskej televízie Sky News.
Prigožinov syn rokuje s ruskou Národnou gardou (Rosgvardija) o znovuzapojení wagnerovcov do bojov na Ukrajine za záujmy Moskvy, uviedol ISW. Odvolal sa na kanál na platforme Telegram spriaznený s wagnerovcami.
Týmto krokom by sa vytvoril alternatívny vodca k súčasnému veliteľovi wagnerovcov Andrejovi Troševovi, ktorý pracuje pre ruské ministerstvo obrany.
Trošev sa minulý týždeň zúčastnil na porade v Kremli spolu s námestníkom ruského ministra obrany Junus-Bekom Jevkurovom a Putin ho tak verejne uznal za svojho blízkeho spolupracovníka.
Skupinu zatiaľ vedie známy veterán
Andreja Troševova, známeho aj pod svojou bojovou prezývkou „Sedoj“, pritom na vedúcu pozíciu Wagnerovej skupiny navrhol samotný Putin. Ako informuje agentúra Reuters, dostupné informácie o Troševovi pochádzajú predovšetkým z európskych sankčných dokumentov a taktiež z wagnerovských kanálov na platforme Telegram.
Podľa týchto zdrojov je Trošev veteránom sovietsko-afganskej vojny, druhej čečenskej vojny a ruskej vojenskej intervencie v sýrskej občianskej vojne. Je považovaný za jedného z najskúsenejších a najšikovnejších veliteľov wagnerovcov.
Trošev sa narodil v Leningrade, dnešnom Petrohrade, 5. apríla 1962. Počas sovietsko-afganskej vojny slúžil v sovietskej armáde a po nej v ruskej armáde v druhej čečenskej vojne. Po druhej čečenskej vojne sa pripojil k SOBR, rýchlej reakčnej jednotke špeciálnych síl ruského ministerstva vnútra, ktorej aj velil.
V roku 2014 sa Trošev pripojil k Wagnerovej skupine, v hierarchii ktorej sa taktiež vyšplhal rýchlo na vrchol. Bol zapojený do niektorých z najznámejších operácií, vrátane dobytia Palmýry v Sýrii v roku 2016.
Trošev je kontroverznou postavou. Bol obvinený z účasti na porušovaní ľudských práv v Sýrii. Mnohí bojovníci z radov wagnerovcov ho však rešpektujú za jeho vojenské skúsenosti a zručnosti.
Pod kontrolou Putina
Agentúra Reuters uviedla, že cieľom bolo v prípade obidvoch potencionálnych lídrov ukázať, že po neúspešnej vzbure wagnerovcov pod vedením Jevgenija Prigožina teraz žoldniersku formáciu kontroluje ruský štát.
Kroky Pavla Prigožina naznačujú, že „niektorí wagnerovskí bojovníci majú záujem sústrediť sa okolo vodcu, ktorý je alternatívou ku Kremľu a k Troševovi pracujúcemu pod ministerstvom obrany“, uviedol ISW.
„Ministerstvo obrany bude poskytovať výzbroj a zásoby pre veľkú, reorganizovanú silu pod vedením Rosgvardie, pretože tá nemá vlastnú logistickú infraštruktúru, aby to mohla robiť,“ dodal ISW v správe. Rosgvardija je priamo podriadená prezidentskému úradu.
ISW citoval svoj zdroj vo Wagnerovej skupine, podľa ktorého Pavel Prigožin a Národná garda vedú rokovania aj o tom, že skupina si zachová svoj názov, symboly, ideológiu, veliteľov a riadenie.
Afriku ovláda ktosi iný
Trio potencionálnych veliteľov Wagnerovej skupiny zakončuje Andrej Averjanov, generál z vojenskej spravodajskej služby GRU často označovaný aj za „majstra špióna“. Ako však informoval portál France 24, Averjanov sa špecificky sústreďuje na operácie wagnerovcov v Afrike.
Po boku Averjanova taktiež vystupuje už spomenutý námestník ruského ministra obrany Junus-Bek Jevkurov. Jevkurov je vyznamenaný generál s povesťou mierotvorcu a vyjednávača. Averjanov je známy najmä kvôli vedeniu neslávne známej jednotky 29155 GRU, ktorá sa špecializuje na tajné operácie, ako sú sabotáže a atentáty.
Doplňujúce schopnosti dua z nich robia ideálnych kandidátov na prevzatie funkcie zosnulého Prigožina. Jevkurov dokáže podľa France 24 poskytnúť diplomatickú jemnosť a rokovať s miestnymi lídrami, zatiaľ čo Averjanov môže poskytnúť bezpečnostnú a logistickú podporu.
Kremeľ prechádza od poloutajených operácií a vzťahov vykonávaných Wagnerom k otvorenejším vzťahom s existujúcimi africkými režimami. Moskva sa však stále bude spoliehať na Wagnerov decentralizovaný model a jeho schopnosť vykonávať určité akcie, na ktorých môže oficiálne odmietnuť účasť. Jevkurov a Averjanov sú dôležitou súčasťou prvej etapy reorganizácie ruských operácií v Afrike.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, Reuters, France 24