Majú 374 °C a môžu slúžiť ako obnoviteľný zdroj energie. Výskumníci ho objavili priamo pod našimi nohami
- Prelomový objav výskumníkov z Cornell a Clean Air Task Force
- Obnoviteľný zdroj je realitou
- Prelomový objav výskumníkov z Cornell a Clean Air Task Force
- Obnoviteľný zdroj je realitou
Vedci prišli s prelomovým objavom v čase, keď svet hľadá riešenie na klimatickú krízu. Výskumníci objavili zdroj geotermálnej energie, ktorý sa skrýva pod našimi nohami. Typické geotermálne elektrárne často využívajú teplo zo zemského povrchu, informuje o tom portál Interesting Engineering.
Nové zistenia však poukazujú na silnejší zdroj energie. Výskumníci z Cornell a Clean Air Task Force informujú, že superhorúce horniny, ktoré majú približne 374 °C, môžu slúžiť ako potenciálny obnoviteľný zdroj energie.
Superhorúce horniny pod zemským povrchom
Geotermálna energia má veľký potenciál poskytnúť dostatok obnoviteľnej energie. V správe sa uvádza, že pokročilé technológie by mohli pomôcť sprístupniť túto energiu do geotermálnych systémov kdekoľvek na svete. „Geotermálna energia môže ponúknuť nevyčerpateľný, vždy dostupný zdroj čistej energie,“ informujú.
Potenciál superhorúcich hornín spočíva hlavne v ich teplote. Táto teplota by premieňala vodu na paru, čím by sa poháňali turbíny, ktoré vyrábajú elektrinu alebo produkujú vodík, informuje o tom aj portál Fontech.
„Vďaka inováciám by energia superhorúcich hornín mohla mať potenciál poskytovať dlhodobú, škálovateľnú, obnoviteľnú energiu základného zaťaženia na mnohých ďalších miestach po celom svete, v rozsahu a nákladoch ekvivalentných fosílnym palivám,“ píšu výskumníci v správe.
V roku 2022 sa uskutočnili prvé pokusy, keď vedci z Cornell University vyvŕtali do zeme 3,21 km hlboký vrt. Na využitie tejto energie však potrebujú vrt, ktorý bude aspoň 9,6 kilometra hlboký.
„Bezpečný prístup k týmto zdrojom energie si bude vyžadovať starostlivé umiestnenie a pochopenie kľúčových podpovrchových prvkov, ako sú skalné štruktúry, miesta zlomov a zlomových línií, tok tepla a zdroje tepla,“ informujú vedci, na ktorých sa odkazuje portál Cornell Chronicle.
Odborný asistent Seth Saltiel povedal: „Na rozdiel od iných obnoviteľných zdrojov energie, ktoré sa dajú ľahko škálovať, vysoko špecifické požiadavky na lokalitu pri geotermálnej výrobe energie prinášajú riziká, ktoré boli doteraz významnou prekážkou komerčného rozvoja. Identifikáciou najmodernejších technológií a možností výskumu a vývoja na zlepšenie a overenie metód charakterizácie dúfame, že pomôžeme prekonať tieto prekážky a urýchlime komercializáciu tejto technológie.“
Využitie moderných technológií
Quaise Energy sa zameriava na pokročilé technológie pre prienik do veľkých hĺbok zemskej kôry. Výskumy z dielne Cornellu a Clean Air Task Force ukazujú, že v extrémnych teplotách sa horniny dokážu správať neobvykle a vytvárajú sieť prepojených trhlín.
Tieto trhliny hrajú kľúčovú úlohu, pretože umožňujú efektívny pohyb vody cez horninové vrstvy. Pohyb vody je zásadný pre dosiahnutie superkritických podmienok, ktoré sú mimoriadne efektívne pri výrobe energie, píše o tom aj Fontech.
Niektoré existujúce výskumy naznačujú, že 2 percentá geotermálnej energie v okruhu 3 až 10 km od zemského povrchu by mohli poskytnúť 2 000-krát viac energie, než spotrebujú celé Spojené štáty dnes.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Interesting Engineering, Cornell Chronicle, Fontech