Majú klientov z Austrálie a Ameriky, teraz mieria na súťaž do Paríža. „Kerky“ Jakuba a Tomáša dobýjajú svet
- Za ich prácou cestujú klienti z celého sveta
- Na konferenciu museli byť pozvaní
- Kerky Jakuba a Tomáša idú po tisícoch
- Poradia aj začínajúcim tatérom
- Za ich prácou cestujú klienti z celého sveta
- Na konferenciu museli byť pozvaní
- Kerky Jakuba a Tomáša idú po tisícoch
- Poradia aj začínajúcim tatérom
Takmer každý tatér má svoj vlastný unikátny rukopis, vďaka ktorému môžeme jeho diela spoznať na diaľku. Tí najlepší z najlepších sa o pár dní stretnú v Paríži na najväčšej tatérskej konferencii.
Medzi vyše 500 najlepšími sa ukážu aj dvaja talentovaní Slováci z tetovacieho štúdia WolfTown Tattoo Collective, Jakub „Kubec“ Spanik a Tomáš Šaray. Unikátnosť ich diel, práca s farbou a precíznosť liniek nezaujala len organizátorov konferencie, vďaka týmto atribútom si slovenskí tatéri získali najmä priazeň ľudí po celom svete.
WolfTown Tattoo Collective je tetovacie štúdio v Bratislave, ktoré vzniklo ešte v roku 2012. Jedným z viacerých zakladateľov je aj Jakub Spanik. Ako sám povedal, z malého štúdia v pivnici sa postupne vyšplhali na strechu sveta. Dnes v štúdiu tvorí plno talentovaných a inšpiratívnych ľudí, ktorých práca je na svetovej úrovni. Spoločne s Jakubom sa na konferencii Tattoo Planetarium odprezentuje aj Tomáš Šaray, ďalší umelec z WolfTown Tattoo Collective.
Možnosť ukázať svoju tvorbu v Paríži je však exkluzívnou záležitosťou. Tatéri totiž musia byť na udalosť vybratí. Jakub s Tomášom pre Startitup prezradili, ako vyzerá zákulisie najväčšej tetovacej udalosti na svete, ako sa dostali medzi najlepších pozvaných, ale aj, čo by si mal urobiť, keď s tetovaním ešte len začínaš.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Prvé miesto za najunikátnejšiu kerku
Tvorba umelcov z WolfTown Tattoo Collective je na prvý pohľad unikátne farebná. Jakubova tvorba bola od začiatku inšpirovaná Albínom Brunovským a Alfonsom Muchom. Postupom času ho ovplyvnili japonské a čínske maľby, tetovania, charaktery a motívy. To pretrváva dodnes.
„Snažím sa vytvárať svoj vlastný svet, v ktorom mojim charakterom prisudzujem rôzne postavenie a role, a tým vytváram vlastný príbeh. Moje kerky by sme mohli nazvať neotraditional japanese tattoos,“ vyjadril sa Jakub.
U Tomáša je viditeľné aj experimentovanie s realistikou. On sám svoju tvorbu definuje ako farebnú realistiku s nádychom surrealizmu: „Mám rád, keď má tetovanie atmosféru, keď je snové a nejakým neobvyklým prvkom zaujímavé.“
Ich tetovania dobýjajú svet
Na stránke WolfTown Tattoo Collective sa môžu budúci klienti dočítať, že tatéri počas svojej kariéry už získali množstvo ocenení. Jakub vníma každú cenu, ktorú získal, za dôležitú. V čase, keď ju vyhral, bol totiž na súťaži, ktorá bola priamo úmerná jeho skúsenostiam a kvalite.
V danom momente je každá cena tá najviac, pretože je to ďalší míľnik v kariére. Najcennejšie sú však preňho Best of Show výhry, ktoré má dokonca štyri. Dvakrát z Tattoofest Krakow a dvakrát Zurich Tattoo Convenction. Jakub s Tomášom sa však zhodli, že najviac sú pyšní na ceny získané za tetovania, ktoré vznikli v spolupráci.
„Veľmi si cením aj ceny, ktoré máme za spolupráce, čiže dvaja alebo viacero tetovačov vytvára design pre jedného človeka. Takto máme ocenenia ako The most Unique Tattoo,“ povedal Jakub.
„Naozaj sme za tie roky pozbierali množstvo cien, niekoľkokrát som vyhral Best of Show, čo je najlepšie tetovanie z celej súťaže. Asi najviac si cením prvé miesto za kolaboráciu s Kubom a Adinou za Most Unique Tattoo z Krakova, a Best of Show z medzinárodnej súťaže v Brne,“ súhlasil Tomáš.
Diela Jakuba a Tomáša však na niektorých môžu pôsobiť, vďaka svojej veľkosti či farebnosti, extravagantne. Veľkosť tetovaní je pre ich diela príznačná, keďže na realizovanie svojich nápadov potrebujú veľký priestor.
„Zároveň tvrdím, že neexistuje veľké alebo malé tetovanie, ale tetovanie, ktoré má ideálnu veľkosť na konkrétne miesto. Napríklad taký chrbát je centrálne miesto, od ktorého sa celý príbeh začína, a teda chrbát sa tetuje ako celok. Nie ornament na kríže, poprípade anjelské krídla s nekonečnom na trapézy. Jednoducho ,go big or go home‘,“ tvrdí so smiechom Jakub.
Klienti z celého sveta míňajú tisíce
Tetovacie štúdio je miesto, kde sa stretávajú absolútne všetky sociálne vrstvy a subkultúry. Tetovať sa nechávajú veriaci, ateisti, študenti, právnici, doktori, podnikatelia, športovci. „Za všetkých som neskutočne rád a práve vďaka veľkým projektom sa z mojich klientov stávajú moji kamaráti,“ vyjadril sa Kubec.
Bránami ich štúdia prejde množstvo ľudí nielen zo Slovenska, ale z celého sveta. Tomáš tetoval klientov z Česka, Rakúska, Nemecka či Švédska. „Momentálne chodievam pracovať do New Yorku, kam za mnou chodia ľudia z celých Štátov, takže môžem v kľude povedať, že moje tetovania chodia po celom svete.“
Ceny za takéto tetovania sa pohybujú v tisícoch. Ako tvrdí Jakub s Tomášom, dôvodom je veľkosť projektu. Tetovanie je samo osebe dlhodobý proces. Podľa Tomáša si veľké projekty vyžadujú veľa času, peňazí a bolesti. Ak chce niekto veľké tetovanie, musí prísť na viac sedení.
„Myslím, že najviac sedení som mal so svojím dobrým kamarátom, kde máme spravené celé telo. Jedine ruky má čisté. Tam máme za sebou dokopy 40 sedení, každé v priemere 6-7 hodín čistého času tetovania,“ vyjadril sa Jakub.
Svetová konferencia v Paríži
Tattoo Planetarium, svojho času Mondial Du Tatuage, je bezpochyby najväčšou tattoo udalosťou v Európe aj na svete. Od 2. do 4. februára sa na konferencii predstaví vyše 500 tatérov, ktorí budú prezentovať svoje hotové, zahojené diela, ale aj tetovať ľudí priamo na mieste.
Súťažiť sa bude v niekoľkých kategóriách – v piatok to budú kategórie Best Small Tattoo, Best Medium Size Tattoo a Best of Day Friday. V sobotu zase Best Large Tattoo, Best Chest or Back Tattoo a Best of Day Saturday. Nedeľa bude venovaná kategóriám Best Bodysuit a Best of Show.
Posledná kategória je vyhradená najmä pre tetovania, ktorých vytvorenie trvá 2 až 3 dni. Rozhodovať o tom, ktoré tetovanie sú tie najlepšie, budú legendy tattoo komunity Mark Mahoney, Kari Barba, Junko Shimada, Filip Leu a Luke Atkinson.
Dnes je každoročným hosťom
Dostať sa na najprestížnejšiu tatérsku konferenciu však nie je vôbec jednoduché. Sám o tom vie aj Jakub, keď sa na konferenciu snažil prihlásiť prvýkrát ešte v roku 2019.
„Odpísali mi, že je to pekné, že chcem prísť, ale je tam 150 ľudí na čakačke, a že ma musí approvnuť organizátor akcie TinTin. Ale odpísali, že sa im páči moja robota a ozvú sa, keby sa niečo uvoľnilo. A tak sa aj stalo, predbehol som 150 ľudí a išiel som na to. Za 23 hodín v priebehu dvoch dní som spravil chrbát aj s hlavou. Odvtedy som každoročne pozývaný.“
Tomáš sa tento rok do Francúzska dostal prvýkrát, na základe prihlášky a svojich prác.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Obaja tatéri budú tento rok prezentovať svoje už zahojené práce. Zamakajú si však priamo na konferencii pri tetovaní nového dizajnu. Každé tetovanie sa môže zaradiť len do jednej kategórie. Jakub sa minulý rok v kategórii Best of Show umiestnil v top 10.
„Tento rok budem súťažiť v Best of Day druhý deň s čerstvou kerkou, a prvýkrát budem vystavovať môjho super klienta a veľmi dobrého kamaráta Luksa v kategórii Best Bodysuit.“ Táto konferencia je jedinou, kde je táto kategória osamostatnená, a odprezentujú sa tam najväčšie projekty tých najlepších.
„Na súťaži budem mať svojich ľudí so zahojenými kerkami, ktorých budem prihlasovať, ale budem tam dorábať celú nohu, na ktorej som už začal robiť u nás v štúdiu. Bude to celá noha od členku až hore na stehno, na tému evolúcia,“ vyjadril sa Tomáš o svojom diele.
Súťažia spoločne aj proti sebe. Porota si všíma detaily
Jakub a Tomáš na konferencii odprezentujú aj spoločný projekt, ktorým je body art, tetovanie na chrbte. Celkovo tak budú súťažiť spoločne, ale aj proti sebe, každý s vlastným tetovaním. Rivalita medzi kolegami však nie je. Pred akciami sa totiž navzájom podporujú, radia si a spoločne dolaďujú dizajny tak, aby všetko odprezentovali, Jakubovými slovami, na 130 percent.
Príprava na takéto akcie spočíva vo výbere správneho modela, vyladení dizajnu, príprave marketingových materiálov, bannerov a samozrejme, všetkých vecí potrebných na tetovanie.
Výhra však nie je taká, ako by si človek predstavoval. Na takýchto súťažiach totiž nejde o zlatý pohár či peniaze. „Veľkou poctou je už len zúčastniť sa, a keby niečo zoberieme, je to epické. Ocenenia sú vždy 3 v každej kategórii. Tetovacie akcie sú priateľské stretnutia, kde veľmi ťažko hodnotiť kerky. Najmä na takej veľkej akcii, ako je táto. Toľko kvalitných tetovaní, kde si už viac menej porota všíma super detaily, a v neposlednom rade je to o individualite porotcu, čo preferuje. Čiže výhra a ocenenie je najmä o rešpekte a prestíži,“ zhodli sa Jakub s Tomášom.
Mladým chýba pokora, originalita je základ
Úspech tetovania rastie a k radom tatérov sa stále pridávajú noví. Podľa Jakuba je tetovanie veľmi dlhá cesta, do ktorej musí človek investovať nekonečné hodiny prípravy, kreslenia, vnímania vecí a učenia sa.
„A keď už máš pocit, že to niekde smeruje, tak každý rok pridaj tak 30 percent a pôjde to. Najdôležitejšie je nasledovať seba a svoje predstavy. Nechať sa inšpirovať len natoľko, aby si mal rukopis a originalitu. Vtedy začínaš byť na správnej ceste,“ odkazuje Kubec.
To, že najdôležitejšia je pri tejto práci originalita, si myslí aj Tomáš. Ten sa osobne vždy snaží pomôcť začínajúcim tatérom, za hlavné však považuje pracovať na vlastných dizajnoch, nekopírovať obrázky z internetu, ale skúšať dávať do každého tetovania nejaký svoj rozpoznateľný „touch“.
Potrebná je tiež pokora: „Hlavne si vážiť svojich zákazníkov, pretože bez nich by sme nemohli pracovať. V dnešnej dobe vidím u niektorých tatérov, ktorí pracujú dva, tri roky, nedostatok pokory a prehrotené ego.“
Zdroje: Tattoo Planetarium , Instagram/tattooplanetarium, Instagram/wolftowntattoo, WolfTown Tattoo Collective