Makajú nonstop a za mizernú odmenu, nevidia svetlo na konci tunela. Lekárom praskajú nervy a hrozia, že sa zbalia a odídu
- Zdravotníkom schválili nariadenie pracovnej povinnosti a presúvanie po nemocniciach aj bez núdzového stavu
- Je to hanba, hovorí lekár. Iný odkazuje, že ak sa má scenár zopakovať kvôli mentalite národa aj o rok, balí sa a ide preč
- Zdravotníkom schválili nariadenie pracovnej povinnosti a presúvanie po nemocniciach aj bez núdzového stavu
- Je to hanba, hovorí lekár. Iný odkazuje, že ak sa má scenár zopakovať kvôli mentalite národa aj o rok, balí sa a ide preč
„Slovenským zdravotníkom schválili nariadenie pracovnej povinnosti a aj ich presúvanie po nemocniciach celej republiky, a to bez núdzového stavu,“ píše lekár Peter Visolajský vo svojom príspevku na sociálnej sieti.
Slovenskí zdravotníci sa búria, nové nariadenie, ktoré podpísala už aj prezidentka Zuzana Čaputová, v komentároch prirovnávajú k nevoľníctvu.
Visolajský konštatuje, že parlament nemal dostatok odvahy sprísniť protipandemické opatrenia. V nemocniciach sú tak lekári opäť odkázaní na to, aby sa rozhodovali, koho dajú na umelú ventiláciu a komu, naopak, „podajú len lieky, aby dodýchal bez bolesti“.
Slovensko by si malo brať príklad od susedov
V komentároch sa okrem pobúrených kolegov našli aj občania, ktorých sa rázne vyjadrenie dotklo. Lekárovi odkazujú, že musí robiť maximum pre záchranu života a to nie tak, že bude ešte viac rozdúchavať vášne medzi ľuďmi: „Ak máte 8 ventilátorov a 10 pacientov na ventiláciu, čo urobíte?“ pýta sa jednoducho v odpovedi na komentár Visolajský.
Ako príklad lekár uvádza Rakúšanov, ktorí majú v súčasnosti prázdnejšie nemocnice ako my, no zároveň tam platia prísnejšie pravidlá. Tie zaviedli v snahe „zabrániť kolapsu zdravotnej starostlivosti“.
V noci z nedele na pondelok u našich susedov začal platiť lockdown, ktorý platí iba pre nezaočkovaných. Rakúšania, ktorí nie sú zaočkovaní alebo neprekonali COVID-19, aktuálne môžu opustiť svoje domovy iba z nevyhnutných dôvodov. Môžu si ísť nakúpiť jedlo alebo ísť k lekárovi. Rovnako majú dovolené ísť sa dať zaočkovať.
Rakúsko má plne zaočkovaných proti COVID-19 65 % obyvateľov krajiny, Slovensko 42,5 %. Visolajský konštatuje, že neprijatím tvrdších opatrení slovenský parlament ukázal, že nemá odvahu zachrániť viac životov.
Sťažujú situáciu lekárom, ktorí ostali
K faktu, že slovenským zdravotníkom schválili nariadenie pracovnej povinnosti a aj ich presúvanie po nemocniciach celej republiky, a to aj bez núdzového stavu hovorí, že to je veľmi smutný unikát v celej Európskej únii: „Je to hanba.“
„Naši poslanci boli takto ‚odvážni’ a schválili pracovnú povinnosť bez núdzového stavu pre lekárky matky, lekárov otcov, zdravotné sestry. Pre lekárov, ktorí neodišli od svojich pacientov,“ píše Visolajský.
Lekár píše, že slovenskí lekári vždy stáli pri svojich pacientoch, a tak je tomu aj teraz, keď je situácia náročná: „V nemocniciach zachraňujeme to, čo naši politici pokazili a neriešili. Bez dovoleniek, bez voľných víkendov, bez našich rodín. Bez podpory nášho ministerstva.“
Konštatuje, že ich prácu im sťažujú chyby tých istých politikov, ktorí im v piatok dali pracovnú povinnosť.
„Pritom títo poslanci ani minister zdravotníctva neurobili pre slovenských zdravotníkov za celý rok NIČ. NIČ. Len prázdne gestá a prázdne reči o hrdinoch v nemocniciach a sanitkách.“
„Tí lekári a sestry, čo tu ešte po tom všetkom ostali, dostali od vlády hanebnú odmenu. Je to veľká hanba!“ píše v príspevku Peter Visolajský.
Iný lekár v komentároch pod postom súhlasí: „Môžem vám ja povedať, že ak sa kvôli mentalite tohto národa má toto zopakovať zase za rok, tak si zbalím ‚ranec bucher’ a pôjdem do sveta.“
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: Facebook/Peter Visolajský, SIU