Makarová: Nezabudnime na Kaliňákov výrok, že korupcia na najvyšších miestach neexistuje
Autorka názoru je bývalá novinárka a pôsobí v Nadácii Zastavme korupciu.
„Na to, aby sa stíhala korupcia na najvyšších poschodiach, by ju museli tí najvyšší predstavitelia páchať.“ Touto pamätnou vetou začiatkom roka 2017 vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák vysvetlil, prečo polícia korupciu na najvyšších miestach nevyšetruje. Pretože podľa neho neexistuje.
Ubehlo päť rokov a samotný autor výroku je obvinený za účasť v zločineckej skupine a zneužívanie svojej funkcie. Ide o kauzu Súmrak.
Tento zvrat ale nenastal zo dňa na deň. Podozrenia o prešľapoch tu boli. No nikdy sa nedostali z úrovne „podozrení“ ďalej.
Odpoveď na to, ako to bolo možné, ponúka iná kauza: Očistec. Opisuje premyslený a organizovaný systém dosadzovania verných ľudí na kľúčové funkcie.
Kontrolné miesta v polícii, ale aj na ďalších úradoch, sa neobsadzovali odborníkmi, ani ľuďmi so záujmom o verejné blaho, ale bratrancami, susedmi a ďalšími, ktorým viac ako na naplnení poslania funkcie záležalo na vlastnom prospechu. Či kariére.
Obžaloby nepodával, no vkladal státisíce do banky
Veľmi dobre to ilustruje prípad bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.
Denník N dávnejšie opísal, ako si vo februári 2017 vložil vtedajší špeciálny prokurátor v banke na účet hotovosť 204-tisíc eur. Táto suma nezodpovedala ani jeho príjmom, ani neskorším majetkovým priznaniam. Banka ju aj zodpovedne nahlásila na finančnú spravodajskú jednotku polície, no nič sa nevyšetrilo.
Jednotke vtedy šéfoval Pavol Vorobjov, sused vtedajšieho policajného prezidenta Tibora Gašpara. Vorobjov je známy aj z kauzy lustrovania novinárov.
Vlani sa Vorobjov priznal, že na príkaz „zhora“ zamietol pod koberec aj Kováčikov vklad.
U rovnakého funkcionára, respektíve u jeho podriadených, končili roky všetky hlásenia od bánk či poisťovní o podozrivých finančných operáciách verejných funkcionárov.
Fakt, že sa veci najmä zametali pod koberec, potvrdzujú aj vtedajšie štatistiky finančných spravodajcov. Z tisícok hlásení sa hneď odložila, teda ďalej nijako neriešila, viac ako polovica.
Pričom treba doplniť, že banky neposielajú polícii podozrivé operácie nejako náhodne. Majú na to premyslený systém, ktorý zohľadňuje rôzne aspekty operácie, kým ju odporučí polícii nahlásiť.
A doplniť tiež treba, že Kováčika zatiaľ ešte neprávoplatne odsúdil vlani špecializovaný súd na 14 rokov a prepadnutie majetku za spoluprácu s mafiou a korupciu.
Kaliňák dodal poznámky k vlastnému odmietnutiu
Ešte akútnejším príkladom, ako sa (ne)vyšetrovali podozrenia okolo korupcie na najvyšších miestach, opisuje aj aktuálne obvinenie voči Kaliňákovi a Ficovi.
Okrem iného spomína, že vyšetrovanie, či vtedajší minister Kaliňák pri kúpe podielu vo firme od Ladislava Bašternáka neporušil zákon, bolo nielen pod drobnohľadom policajného vedenia. Ale vlastné poznámky k odmietnutiu stíhania mal písať hlavný aktér kauzy – exminister Kaliňák.
Aj pri rešpektovaní prezumpcie neviny, množiace sa výpovede kajúcnikov len potvrdzujú podozrenia, ktoré sa na verejnosť dostali už pred rokmi.
No idú ešte ďalej. Ich opis dôvodov aj precíznej organizácie všetkých zásahov do kontroly ponúkajú obraz o prehnitosti najvyšších miest korupciou. Tou, ktorú tam pred piatimi rokmi Kaliňák vôbec nevidel.
Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.
Zdroje: Aktuality.sk, Sme.sk, Denník N