Makyta je Made In Slovakia a svetová extratrieda, šije šaty za tisíce eur pre luxusné značky

  • Makyta začala svoju výrobu 2. apríla 1939
  • Výrobky podniku si obliekali ženy v Sovietskom zväze, v Anglicku, Fínsku, Dánsku, Nórsku, Kanade či v Spojených štátoch amerických
pjimage (35)
makyta.sk
  • Makyta začala svoju výrobu 2. apríla 1939
  • Výrobky podniku si obliekali ženy v Sovietskom zväze, v Anglicku, Fínsku, Dánsku, Nórsku, Kanade či v Spojených štátoch amerických

Francúzi mali Chanel, Taliani Armani a my Makytu. Prvá odevná spoločnosť na Slovensku začala svoju výrobu 2. apríla 1939 v Žiline. Na výrobe sa podieľalo 150 zamestnancov.

Ako píše Denník N, o dva roky neskôr firma zamestnávala 300 ľudí a sieť deviatich predajní. A od roku 1944 spustila závod v Púchove. Podnik zvládol aj ťažké vojnové časy.

Podnik založil Arnošt Rolný a ako uvádza Nový Čas, vo fabrike si vychovával aj šikovných a mladých krajčírov. Makyta mala aj konkurenciu, ktorou bola firma na výrobu odevov, ktorú vlastnil Jan Nehera z Prostějova.

zdroj: makyta.sk

Makyta šila pánske a dámske odevy, obleky, klasické oblečenia. Avšak počas druhej svetovej vojny sa dobre rozbehnutý podnik musel prispôsobiť dobe a vyrábať uniformy. V neľahkých predvojnových časoch sa firma dostala pod tlak nacistického Nemecka, ako píše Makyta. Arnošt Rolný si svoj podnik dlho neužil, keďže v roku 1948 fabriku znárodnili komunisti.

V nasledujúcich rokoch došlo k reorganizácií podniku. Najskôr ho začlenili do závodu Slovena a o dva roky pod n. p. Odeva. V roku 1949 došlo ale k ďalšiemu odčleneniu a napokon mohol v Púchove vzniknúť samostatný podnik Makyta, odevné závody, s pobočnými prevádzkami v Žiline a Sučanoch.

 V roku 1958 sa začlenil do podniku aj bývalý závod v Bytči a v roku 1960 novopostavená fabrika v Námestove. Výroba sa orientovala na dámske a dievčenské odevy. Začali tak konečne zaplavovať celý československý trh. 

Textilný a odevný priemysel bol na vrchole produktivity v období rokov 1993 – 1997. Vtedy zamestnával viac ako 70 000 zamestnancov vo všetkých regiónoch Slovenska,“ prezradila spoločnosť Makyta pre diva.sk.  „Toto odvetvie bolo vždy významným exportérom, pretože zabezpečovalo prílev devíz pre jednotlivé spoločnosti a Slovenskú republiku. Rozvíjali sa všetky výrobné odvetvia od textilnej, pletiarenskej a konfekčnej výroby a vo veľkých spoločnostiach bol zabezpečený vývoj, dizajn, výroba i samostatný odbyt výrobkov.“

Ďalej spoločnosť dodala, že podnik sa už od svojho vzniku podieľal na spriemyselňovaní Slovenska a predovšetkým ponúkol stovky pracovných miest. Firma odolala globalizácií, prežila socializmus.

Do celého sveta

Do konca 80. rokov pracovalo v podniku približne 5 500 ľudí. Za rok sa im podarilo vyrobiť viac ako 3,5 milióna kusov odevov, z toho na export išlo 46% produkcie. Výrobky podniku si obliekali ženy v Sovietskom zväze, v Anglicku, Fínsku, Dánsku, Nórsku, Kanade či v Spojených štátoch amerických.

V roku 1994 sa  pretransformovala na akciovú spoločnosť a začala písať svoju novodobú históriu. Ako prišiel rok 2000, začali sa viac objavovať čínske obchody a výrobky, ktoré zaplavili slovenský trh. Ako povedal pre Nový Čas riaditeľ Makyta, závody nedokázali Číne konkurovať.

Aby sa teda udržali na trhu a dokázali fungovať, otvorili svoje brány luxusným módnym domom, ako napríklad francúzskemu Balmain či Yves Saint Laurent, alebo anglickému Burberry, pre ktoré šijú tie najdrahšie kúsky. Nevieš si to predstaviť? Makyta nepredstavuje len kabáty či plášte, ktoré môžeš vidieť na starých plagátoch.

https://www.startitup.sk/je-bez-nabytku-s-vyhladom-na-velku-fatru-a-stoji-200-000-eur-strecha-unikatneho-domu-kopiruje-dve-pohoria/

Sú to najmä slávne francúzske značky, ktoré si vyžadujú špičkovú prácu, a u nás ju našli. Ocenili dlhú históriu, precíznosť a európsku morálku. Okrem toho, u nás sa im nemôže stať, že ich modely niekto okopíruje, čo sa často deje iným zvučným značkám, ktoré sa ulakomili a šijú na Ďalekom východe,“ povedal generálny riaditeľ Vidoman.

Dnes až 93 % produkcie Makyty tvoria predovšetkým módne kúsky pre slávne módne domy. Mnohé drahé kúsky na Fashion weeku šili práve v púchovskom závode. Zvyšných 7 % produkcie tvorí vlastná kolekcia a ďalšie textilné výrobky, ktoré zostávajú na Slovensku.

Nosia ich prvé dámy prezidentov

Pre slávne módne domy však nevyrábajú celé kolekcie, ale jednotlivé kusy. Napríklad šaty, sukne pre jednu značku, pre ďalšiu šaty a blúzky, alebo pre inú len nohavice.

Celý tento kolobeh funguje tak, že do Púchova dorazia látky a nákresy, ktoré  si potom už  zoberú na starosť tunajšie krajčírky. Ako uvádza Šarm, šili dokonca šaty pre Vivienne Westwood.

https://www.instagram.com/p/B_7fTx4JGZu/

Za deň stihnú vyrobiť napríklad sto červených šiat pre značku Prada, nasledujúci deň sú podrobené kontrole a potom zásielka s visačkou vyrobené na Slovensku putuje do zahraničia.

Keď som na dovolenke a vidím v zahraničí v obchodoch naše výrobky, je to také pohladenie na duši, že toto sme šili my. Teda iba dokiaľ si nepozriem predajnú cenu, potom som nahnevaný, že ako málo nám za to zaplatili,“ pripomenul generálny riaditeľ v rozhovore.

Dodáva, že ich modely pozná na prvý pohľad. „Prvé dámy prezidentov sú často oblečené v modeloch od nás. Napríklad pani Macronová. Sú to drahé, náročné strihy, o ktorých s istotou viem, že sa šijú iba u nás.“

zdroj: TASR

Článok bol pôvodne vydaný 16. júla 2020.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: novycas.sk, sarm.pluska.sk, dennikn.sk, makyta.sk, diva.sk

Najnovšie videá

Trendové videá