Mal nešťastne padnúť zo schodov. Zomrel bývalý rektor Moskovského leteckého inštitútu
- Deň plný udalostí z Ruskej federácie priniesol ďalšie správy
- O život prišiel Anatolij Geraščenko, mal nešťastne padnúť
- Deň plný udalostí z Ruskej federácie priniesol ďalšie správy
- O život prišiel Anatolij Geraščenko, mal nešťastne padnúť
Podľa ruských médií dnes zomrel bývalý rektor Moskovského leteckého inštitútu (MAI) vo veku 73 rokov.
„Bývalý rektor MAI zomrel medzi múrmi svojho domovského inštitútu po páde zo schodov,“ uvádzajú.
„Dnes ráno spadol 73-ročný Anatolij Geraščenko z výšky a niekoľko podlaží padal po schodoch. Vedec utrpel zranenia nezlučiteľné s jeho životom. Zdravotníci, ktorí prišli na miesto, nemohli profesora zachrániť. Anatolij Geraščenko nedávno zastával pozíciu poradcu rektora,“ uviedol ruský spravodajský kanál Enews112. Cituje ho portál Euro Weekly News.
Tieto správy sa objavujú po dnešnom vyhlásení Vladimira Putina o spustení čiastočnej mobilizácie. To vyvolalo vlnu pobúrenia. Mnohí Rusi sa snažia opustiť krajinu a ďalší vyšli do ulíc a protestujú.
Smrť vraj preskúmajú
Ako uvádza The Daily Beast, v ústave údajne vzniká komisia, ktorá má preskúmať okolnosti jeho prapodivnej smrti.
Geraščenko nedávno pôsobil ako poradca súčasného šéfa MAI. V inštitúte, ktorý má úzke väzby s ruským ministerstvom obrany, strávil celú svoju kariéru. Získal niekoľko ocenení od ruskej vlády, vrátane medaily „Za zásluhy vlasti“.
Správy o jeho smrti sa prevalili necelé dva týždne po tom, čo pri zvláštnom páde z pohybujúceho sa člna zomrel Ivan Pečorin, výkonný predstaviteľ poverený dohliadaním na rozvoj ruského Ďalekého východu. Toto úmrtie vyšlo na povrch len niekoľko dní po Pečorinovej účasti na ekonomickom fóre s Putinom.
Geraščenko a Pečorin sa stali aktuálne poslednými zo série zvláštnych úmrtí medzi úradníkmi a vedúcimi pracovníkmi v ruskom energetickom a technologickom priemysle.
Záhadné úmrtia
Začiatkom septembra sa medzi záhadné úmrtia medzi vysoko postavenými Rusmi pridal aj viceprezident ropného giganta Lukoil. Dôvodom smrti Ravila Maganova mal byť podobne ako pri Geraščenkovi pád z výšky. Maganov mal však vypadnúť z okna nemocnice, informovali sme.
Pozornosť obzvlášť zožala aj smrť známeho Putinovho kritika. Telo lotyšského podnikateľa, otca a manžela Dana Rapoporta našli v USA vo Washingtone. Mal dokonca sám vyskočiť z okna, informovali sme.
Lotyšského podnikateľa a Putinovho tvrdého kritika v roku 1980 prvýkrát vyhnali zo Sovietskeho zväzu. Utiekol do USA, no po rozpade ZSSR sa vrátil späť do Ruska. Avšak v roku 2012 opäť utekal. Tentoraz to bolo práve kvôli otvorenej kritike na Putinovu osobu. Od začiatku vojny na Ukrajine kritikou taktiež nešetril.
Ďalším v tejto skupine ľudí sa stal napríklad Jurij Voronov, šéf logistickej spoločnosti, ktorá mala lukratívne zmluvy s plynárenským koncernom Gazprom. Od začiatku tohto roku šlo o piate záhadné úmrtie z radov vysokopostavených ruských manažérov spojených s Gazpromom. Jeho telo so strelným poranením hlavy sa našlo 4. júla
V júni boli z Ruska hlásené dve záhadné úmrtia. Išlo o námestníka generálneho riaditeľa ruskej sociálnej siete Vkontakte Vladimira Gabrieljana a riaditeľa obstarávania tejto siete Sergeja Merzľakova. Obaja mali zahynúť počas výpravy do arktickej oblasti.
Rodinné samovraždy
Pripomenieme si aj úmrtia bývalého viceprezidenta Vladislava Avajeva ktorého našli 18. apríla v jeho byte a manažéra obrovskej ruskej plynárenskej spoločnosti Novatek Sergeja Protoseňu iba o deň neskôr – 19. apríla.
V prípade oboch podnikateľov našli spolu s nimi aj telá ich rodín. Pri Avajevovi to boli jeho 13- a 26-ročná dcéra a 47-ročná manželka. Detektívi, ktorí na prípade pracovali, uviedli, že Avajev zabil svoju rodinu a sám si následne vzal život.
Protoseňu našli spolu s jeho 18-ročnou dcérou a 53-ročnou manželkou. Tie boli údajne ubodané na smrť. Obesený Protoseňa mal vedľa seba zakrvavený nôž a sekeru, čo má poukazovať na podobný scenár ako pri Avajevovi.
Ďalšími záhadne uhynutými Rusmi sú Vasilj Melnikov, vlastník veľkej farmaceutickej spoločnosti Medstom a manažér Gazpromu Leonid Šulman.
Zdroje: Euro Weekly News, The Daily Beast, archív SIU