Malá chyba vo vodičskom preukaze ťa môže stáť až 60 eur. Skontroluj si zadnú stranu
- Špeciálne kolónky na zadnej strane vodičského preukazu informujú o zdravotnom stave
- Podľa nich by si sa mal vždy riadiť
- Špeciálne kolónky na zadnej strane vodičského preukazu informujú o zdravotnom stave
- Podľa nich by si sa mal vždy riadiť
Vodičský preukaz a doklady totožnosti majú úradom poskytnúť čo najviac podstatných informácií o tebe. Možno si netušil, že aj vodičský preukaz obsahuje špeciálne kolónky, ktoré hovoria o zdravotnom stave.
Tieto kolónky by mali byť správne vyplnené a mal by si ich brať do úvahy. Najmä riadok 12 obsahuje rôzne číselné kódy. Medzi týmito kódmi nájdeš napríklad údaj, či musíš šoférovať s okuliarmi alebo môžeš aj bez nich.
Predpísané pomôcky pri šoférovaní
Kódy v stĺpci 12 na zadnej strane vodičského preukazu sme už v minulosti rozobrali. Dnes sa pozrieme na potrebu nosenia okuliarov alebo kontaktných šošoviek, ak máš tento kód v preukaze. Príloha č. 9 k vyhláške č. 9/2009 Z. z. určuje nutnosť nosenia korekčných pomôcok kódom začínajúcim číslicou 01.
Patrí sem:
01. Korekcia a/alebo ochrana zraku
- 01.01. Okuliare
- 01.02. Kontaktná šošovka (šošovky)
- 01.05. Ochrana očí
- 01.06. Okuliare alebo kontaktné šošovky
- 01.07. Špecifická optická pomôcka
Ak tvoj vodičský preukaz obsahuje jeden z týchto kódov na zadnej strane, musíš pri šoférovaní nosiť predpísané pomôcky. Lekár tieto informácie zapíše pri prehliadke pred získaním vodičáku, a ty ich musíš následne dodržiavať.
Bez kartičky ani na krok
Portály sosovky-kontaktne.sk a Pravda upozorňujú, že za nedodržanie týchto podmienok môžeš dostať pokutu až 60 eur.
Dávaj si pozor, pretože pokutu môžeš dostať aj vtedy, keď máš v preukaze kód 01.01 a nosíš kontaktné šošovky, ktoré zodpovedajú kódu 01.02. Hoci to nie je bežné, policajt môže žiadať kartičku nositeľa kontaktných šošoviek alebo iné potvrdenie.
Kartičku ti vydá optometrista alebo lekár pri vyšetrení, alebo môže stačiť rýchly pohľad do očí, kde sú kontaktné šošovky viditeľné.
Ďalšie kódy na zadnej strane vodičáku
Od roku 2009 platí zákon, podľa ktorého musia lekár a psychológ nahlasovať zmeny v zdravotnej spôsobilosti, ktoré môžu ovplyvniť šoférovanie. Tieto zmeny musia oznámiť Policajnému zboru do 5 pracovných dní.
Medzi diagnostické faktory, ktoré môžu brániť šoférovaniu, patria rôzne zdravotné problémy. Patria sem ochorenia zraku a sluchu, poruchy pohyblivosti, srdcovo-cievne ochorenia, choroby nervovej sústavy, ochorenia obličiek, diabetes mellitus, závislosť od alkoholu a iných návykových látok, ako aj psychické poruchy.
Treba však zdôrazniť, že nie každá zdravotná komplikácia bráni v šoférovaní.
Kódy 600.09 a 600.10 nesúvisia s informáciami na vodičskom preukaze, ale s psychickou spôsobilosťou na prepravu zásielok, manipuláciu s nebezpečnými materiálmi alebo prácu v taxislužbe.
Na vodičskom preukaze sa musia uvádzať kódy označujúce zdravotné obmedzenia a špecifikácie vozidla, ktoré vodič používa.
Ďalšie kódy a ich významy:
02. Sluchová pomôcka/komunikačná pomôcka
03. Protéza/ortéza končatín
- 03.01. Protéza/ortéza hornej končatiny
- 03.02. Protéza/ortéza dolnej končatiny
Vodičský preukaz celkom zadarmo
Slováci majú šancu získať vodičský preukaz zadarmo. Minulý rok štát túto možnosť ponúkal mnohým zamestnancom v rámci projektu Nestrať prácu – vzdelávaj sa. Tentokrát sa skupina ľudí, ktorí majú na príspevok nárok, výrazne zužuje. Stále však ide o významnú pomoc.
Ako sme ťa už informovali, ministerstvo práce spustilo projekt „Vzdelávanie mladých dospelých“ a v rámci neho preplatí ľuďom, ktorí vyrástli v detských domovoch, 100 percent nákladov na zisk vodičského preukazu. Právo majú na „vodičák“ typu B aj C.
Týka sa to tiež osôb v opatere centier pre rodiny a deti. Štát im prepláca aj nákup učebnice a dokonca každý, kto vyhovuje podmienkam, dostane aj 95 centov za každú hodinu. Celkovo môže získať až 190 eur. Ide o peniaze, ktoré môžu napríklad poslúžiť na dopravu do autoškoly a dostanú ich paušálne. Netreba si pritom o to podať žiadnu žiadosť.
Štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny tiež Branislav Ondruš podotýka, že cieľom projektu je pomôcť mladým dospelým osamostatniť sa a podporiť ich pri uplatnení sa na trhu práce.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: slov-lex.sk, sosovky-kontaktne.sk, Pravda