„Malá Viedeň“ na Slovensku: Metropola východu plánuje stovky nájomných bytov, najmä pre mladé rodiny

  • Metropola východu urobila veľký krok pre budúcnosť. V meste pribudne 60 nájomných bytov
  • Primátor Košíc Jaroslav Polaček plánuje do konca budúceho roku vyprojektovať minimálne 200 bytov
  • Dobrým príkladom nájomného bývania je napríklad Viedeň
najomne byvanie
kosice.sk
  • Metropola východu urobila veľký krok pre budúcnosť. V meste pribudne 60 nájomných bytov
  • Primátor Košíc Jaroslav Polaček plánuje do konca budúceho roku vyprojektovať minimálne 200 bytov
  • Dobrým príkladom nájomného bývania je napríklad Viedeň

Dostupnosť bývania v Košiciach na tom určite nie je najlepšie, čo je do veľkej miery dôsledkom vysokých cien nehnuteľností. Ľudia vo všeobecnosti na východe nezarábajú toľko, aby si mohli kúpiť vlastné bývanie a ešte k tomu aj dôstojne žiť. Riešením pre mladé rodiny môže byť práve nájomné bývanie.

Minulý rok sme informovali, že nájomné bývanie je významným pilierom v každom meste, a to aj v Bratislave. Iba približne 1 % zo všetkých bytov v hlavnom meste sú mestské nájomné byty. 

zdroj: kosice.sk

Pre porovnanie, v Brne je to 15 %, vo Viedni až 30 %, a ďalších 30 % sú byty s regulovaným nájmom vo vlastníctve neziskových spoločností. Priemer v rámci celej Európskej únie je približne 10 %.

Minulý rok sa Bratislava rozhýbala a na Muchovom námestí v bratislavskej Petržalke tak bude 103 mestských nájomných bytov. 

Bratislava sa posunie o krok vpred. Vallo ukázal vizuál stoviek nových nájomných bytov

Lokalita vhodná na urbanizáciu

No nielen v Bratislave, ale aj v Košiciach sa dali veci do pohybu. Projekčná kancelária OON Design zvíťazila spomedzi 39 zúčastnených autorských kolektívov v urbanisticko-architektonickej súťaži na návrh nájomných bytov na Jesenského ulici.

Päťčlenná porota sa pri svojom hodnotení zamerala na komplexnú kvalitu architektonicko-urbanistického riešenia, ekonomickú realizovateľnosť a udržateľnosť projektu. Autorov víťazného návrhu ocenila za jeho citlivé zasadenie do prostredia, riešenie občianskeho priestoru, ktoré zabezpečí vysokú kvalitu bývania v celom objekte.

TAKTO BUDÚ VYZERAŤ NÁJOMNÉ BYTY NA JESENSKÉHO 👍👏 Víťazný návrh vypracovali Košičania 🤗 čo ma veľmi teší, lebo uspeli v…

Uverejnil používateľ Jaro Polaček Streda 24. marca 2021

Vyhlásenie tejto súťaže nás oslovilo a nadchlo o to viac, že sídlime v Košiciach a ako autorský tím sme zadanú lokalitu dlhodobo vnímali ako územie vhodné na urbanizáciu,“ povedal konateľ víťaznej spoločnosti Vladimír Ruščin.

Podľa košického primátora Jaroslava Polačeka je rozvoj nájomného bývania jednou z priorít mesta. Úlohou mesta však nie je len samotná výstavba bytov, ale aj zabezpečenie dostupnejšieho bývania pre mladé rodiny, seniorov alebo zdravotne znevýhodnených.

„Chceme ukázať, že nájomné bývanie môže byť kvalitné a atraktívne. Obrovský záujem architektov a projektantov o túto súťaž nás príjemne prekvapil a je pre nás jednoznačne signálom, aby sme v podobných aktivitách pokračovali aj v budúcnosti.“

zdroj: kosice.sk

Bývanie pre mladé rodiny

V lokalite na Jesenského ulici, kde je v súčasnosti autodielňa a zberný dvor, sa predbežne plánuje postaviť 60 bytov. Bytovku by mali tvoriť 1,5-izbové byty s rozlohou 35 až 45 štvorcových metrov. Okrem nich tam plánujú postaviť aj dvojizbové byty s rozlohou 45 až 55 štvorcových metrov.

„Do konca budúceho roku chceme mať vyprojektovaných minimálne 200 bytov, pre ktoré v spolupráci so štátom hľadáme aj pozemky. Chceli by sme v tejto oblasti ponúknuť pomoc čo najväčšiemu počtu rodín.“ Polaček dodáva, že chce ukázať, že nájomné bývanie môže byť kvalitné a atraktívne.

zdroj: kosice.sk

V závere marca sa začne priame rokovacie konanie s víťazom súťaže, ktorý na základe svojho architektonického návrhu spracuje celkový projekt. Zámerom mesta je poskytnúť dostupné bývanie pre ľudí, ktorí splnia stanovené podmienky. Môže ísť napríklad o tzv. štartovacie bývanie pre mladé rodiny.

„Snahou je, aby sa s ich výstavbou začalo čo najskôr, no bude to závisieť od viacerých faktorov,“ doplnil člen súťažnej poroty a poverený vedúci Útvaru hlavného architekta mesta Košice Martin Jerguš.

Jaroslav Polaček vraví, že od svojho pôsobenia vo funkcii mesto vynovilo bytový dom na Sládkovičovej, kde vzniklo 54 bytov, do ktorých sa postupne nasťahovali noví nájomníci. Popritom sa v spolupráci s BPMK začalo s rekonštrukciou 70 doteraz nevyužívaných bytov v domoch so zmiešaným vlastníctvom. V závere uplynulého roka bolo vyžrebovaných prvých 10 rodín, ktoré už bývajú v desiatich bytoch, ktoré mesto zrekonštruovalo za 200 000 eur.

zdroj: kosice.sk

Zoberme si príklad z Viedne 

Dobrým príkladom nájomného bývania je napríklad Viedeň. Tá už dlhodobo obsadzuje popredné priečky v svetovom hodnotení najlepšieho mesta pre život. Viedeň vlastní približne 220 000 bytov, čo tvorí štvrtinu jej celkového bytového fondu. Podľa Bratislavského samosprávneho kraja Viedeň kontroluje aj ďalších 200 000 bytov, ktoré sú dotované štátom a zriaďované neziskovými združeniami medzi mestom a developermi. Takmer každý druhý Viedenčan žije v takomto kontrolovanom podnájme.

Základy nájomného bývania v Rakúsku začali vznikať počas industrializácie v 19.storočí. Najväčší a najznámejší mestský bytový komplex vo Viedni je Karl Marx-Hof, ktorý bol postavený v 20. rokoch 20. storočia. Preslávil sa aj tým, že bol využitý ako pevnosť proti militantným fašistom tesne pred začatím druhej svetovej vojny.

Výstavba nájomných bytov je aj v programovom vyhlásení vlády. Pretlačila ho tam strana Sme rodina Borisa Kollára. V lete minulého roka nabral tento plán reálne kontúry, no žiadne stavanie vo veľkom sa ešte nezačalo. Iniciatívy sa teda chopili samosprávy.

Čítajte viac z kategórie: Architektúra

Zdroje: bratislavskykraj.sk, kosice.sk

Najnovšie videá

Trendové videá