Malebnej slovenskej obci hrozí zatopenie a zánik. Vláda oživuje projekt elektrárne, obyvatelia sú proti

  • Vláda v júni podporila zámer novej vodnej elektrárne na Ipli
  • Ak by sa realizoval pôvodný projekt, bolo by potrebné zaplaviť obec v okrese Poltár
Na snímke pohľad na obec a vodná elektráreň.
Ilustračné foto TASR/Milan Kapusta, TASR/Lenka Krošláková
  • Vláda v júni podporila zámer novej vodnej elektrárne na Ipli
  • Ak by sa realizoval pôvodný projekt, bolo by potrebné zaplaviť obec v okrese Poltár

Vláda nedávno znovu otvorila tému výstavby vodnej elektrárne na hornom toku rieky Ipeľ v severnej časti okresu Poltár. Tento návrh vyvolal obavy medzi obyvateľmi obce Ďubákovo, ktorá by bola priamo ovplyvnená. Ako informuje portál Správy RTVS, pôvodný plán z minulosti totiž predpokladal zaplavenie tejto obce.

Ďubákovo, kde žije približne 75 ľudí, sa nachádza v krásnom prírodnom prostredí. Počas socializmu plánovali postaviť vodnú elektráreň pri rieke Ipeľ. Jedna z nádrží mala byť priamo v obci, čo by spôsobilo jej zatopenie. Ak by sa tento pôvodný projekt znovu zvažoval, miestni obyvatelia by s ním nesúhlasili.

Projekt prečerpávajúcej elektrárne bol vládou nedávno opäť uvedený do pozornosti, hoci ho predchádzajúce vlády zastavili.

„Ipeľ sa vyhodí zo zákazu prípravy. Zároveň máme prísť s finančným aj projektovým plánom realizácie projektu. Začneme rokovania aj o tom, kto by to vedel realizovať. Aké konzorcium by tam vedelo vzniknúť,“ avizoval minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS).

Podrobný projekt výstavby musí byť hotový do konca roka

Niektorí ľudia majú o rozhodnutí vlády pochybnosti. „Nedá sa žiadnym spôsobom hodnotiť efektivita a dosahy tohto vodného diela. Nás teda zaujíma, aké to bude veľké, ako by malo pracovať, ako by malo byť v tej krajine osadené,“ uviedla Martina Paulíková zo Svetového fondu na ochranu prírody.

Zatiaľ nevieme, či ministerstvá životného prostredia a hospodárstva zvolia pôvodný plán alebo iné riešenie. Projekt má za cieľ zabezpečiť dostatočnú produkciu elektrickej energie.

„Štát, ktorý nemá stabilnú prenosovú sústavu alebo kvalitný zdroj elektrickej energie, nevie do budúcna držať krok s najmodernejšími štátmi. Celý priemysel sa výrazným spôsobom elektrifikuje,“ informoval minister Taraba.

Do konca roka by mali ministerstvá hospodárstva a životného prostredia pripraviť podrobný projekt výstavby elektrárne na hornom toku Ipľa.

„Ministerka hospodárstva Denisa Saková (Smer-SD) má do konca roka predložiť na rokovanie vlády návrh organizačného a finančného zabezpečenia výstavby vodnej elektrárne,“ uvádza sa v schválenom uznesení.

Nedostatok elektriny nehrozí

Letná spotreba elektriny na Slovensku nerobí starosti odberateľom ani v horúcich dňoch. Najväčší dodávatelia energií na trhu garantujú stabilné a bezpečné dodávky, pričom letná spotreba je stále nižšia než v zimných mesiacoch.

„Spotreba elektrickej energie na klimatizovanie domov a budov síce stúpa počas leta, ale v porovnaní so zimou, kedy sa vykuruje, to nie je také výrazné,“ uviedla pre agentúru SITA Katarína Šulíková, hovorkyňa Východoslovenskej energetiky (VSE).

Muž v reflexnej bunde pracuje s elektrinou.
zdroj: Freepik/@pvproductions

Hoci dodávatelia energií priamo neovládajú fyzickú dodávku elektriny ani stabilitu siete, prispievajú k stabilite správnymi predikciami a nákupom elektriny na rôzne obdobia. Musia presne odhadnúť spotrebu svojich zákazníkov a zabezpečiť dostatok elektriny pre každú hodinu.

„ZSE Energia využíva veľké množstvo dát a analytických metód na presné odhady spotreby počas zimy aj leta, keď fungujú klimatizačné zariadenia a fotovoltické elektrárne. Vďaka presným predikciám minimalizujeme odchýlky v našej bilančnej skupine a znižujeme potrebu zásahov operátorov trhu,“ vysvetlila Tatiana Birošová z korporátnej komunikácie ZSE Energia. Dodala, že spoločnosť nemá problém zabezpečiť dostatok elektriny na veľkoobchodných trhoch.

Stredoslovenská energetika (SSE) nakupuje elektrinu a plyn pre svojich zákazníkov vopred, čo zabezpečuje stabilné dodávky a pevné ceny, povedala hovorkyňa Michaela Krivá. Výnimkou sú zákazníci so spotovým produktom, kde sa cena mení denne podľa aktuálnych trhových cien.

„Neočakávame žiadne nepredvídané situácie, ktoré by sme nepredikovali pri nákupe energií. Máme dostatok veľkoobchodných partnerov, takže môžeme garantovať stabilnú dodávku aj pri zvýšenom dopyte,“ uzavrela Krivá.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: STVR, vodotika.sk, TASR, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá