Mali patriť medzi najlepšie tanky sveta, no na Ukrajine totálne pohoreli. Vojna odhalila pravdu o T-90

  • Tanky T-90 sú zrejme najlepšie, aké Rusi majú
  • Na tie západné to však nestačí
  • T-90 vychádza zo zastaraného konceptu
T -90A
Ilustračná fotografia T-90A Wkimedia/Vitaly V. Kuzmin
  • Tanky T-90 sú zrejme najlepšie, aké Rusi majú
  • Na tie západné to však nestačí
  • T-90 vychádza zo zastaraného konceptu

Ruské tanky T-90 majú 30 rokov, no aj tak sú snom každého ruského tankistu. Oproti ostatným 50 až 70-ročným tankom predstavujú najlepšie vozidlá tohto typu, ktoré Rusko v súčasnosti má. Vozidlá sa doteraz považujú za jedny z najlepších modelov tankov na svete.

Vojna na Ukrajine však ukázala, že tieto tanky sú pomerne zastarané, zraniteľné a v mnohých ohľadoch nemôžu konkurovať západným.

Najzraniteľnejšou verziou je prirodzene prvá verzia T-90, ktorá sa len málo líši od svojho predchodcu tanku T-72. Komputer Swiat uvádza, že ide o lacnejšiu, i keď vylepšenú verziu tanku T-72B. Na Ukrajinu sa zrejme táto verzia ani nedostala, ale až jej vylepšená verzia, napríklad T-90A, ktorá sa líši oproti pôvodnej zváranou vežou a termovíziou. 

Tank T-90 sa začal vyrábať v roku 1992, oproti T-72B dostal nový vylepšený systém riadenia paľby Irtysh a vylepšený motor. Zo začiatku sa tanky vyrábali s označením T-72BM, neskôr sa premenovali na T-90.

Tank sa vyhol prvej čečenskej vojne, ktorá dala ruským vozidlám zabrať, a tie neraz vyhoreli. Práve vyhnutie sa vojne uchránilo ich povesť v časoch, keď boli ruské médiá ešte do veľkej miery slobodné.

„Ako ľahko tušíte, nový názov sa ujal najmä z imidžových dôvodov. Sami uznáte, že umiestnenie názvov T-72 a T-90 vedľa seba naznačuje výrazný kvalitatívny skok v druhom menovanom celku. V praxi, ako sme spomínali vyššie, išlo o takmer identické stroje,“ vysvetlil Komputer Swiat.

Vylepšené pancierovanie nezabránilo stratám 

Tank už v čase, keď sa spustila sériová výroba, technologicky zaostával za svojimi západnými konkurentmi, ako bol Leopard 2A4, britský Challenger 2 americký M1A2 Abrams.

Zastaranosť tanku si uvedomoval aj Kremeľ, ktorý chcel nahradiť flotilu tankom novej generácie „Armata“ T-14. Z toho dôvodu sa zastavila výroba tankov T-90, neskôr sa znova rozbehla vďaka zákazke z Indie a problémom s T-14.

Momentálne T-90 znova prúdi k ruským vojakom v modernizovanej verzii T-90M „Proryv-3“, o ktorom tvrdia Rusi, že sa vyrovná moderným západným tankom.

Disponuje novým systémom riadenia paľby „Kalina“, nabíjacím automatom a novým kanónom 2A46M-5. Reaktívne pancierovanie Kontakt-5 je nahradené reaktívnymi výbušnými modulmi ochranného systému Relikt. Tank disponuje aj silnejším motorom a nechýba ani termovízia či navigácia.

T-90M Proryv-3 „vyzerá pôsobivo, ale ruské tanky vždy vyzerajú dobre, kým sa skutočne nepoužijú v boji“, uviedol pre Newsweek expert na vojenskú techniku ​​a obranu Michael Peck.

T-90M na prehliadke v Moskve
zdroj: Wikimedia/Тухачевский

Ani vylepšená ochrana T-72 Proryv-3 nezabránila zničeniu tankov, ktorých Ukrajina vlastnila len pár stoviek. Podľa analytikov z portálu Oryx, ktorí monitorujú straty oboch strán bojujúcich na Ukrajine, Rusko stratilo 55 modernizovaných tankov. Ďalších 34 stratilo vo verzii T-90A, ďalej prišli o 1 veliteľský tank T-90AK a 7 tankov exportnej verzie T-90S.

Tank má stále oveľa slabší pancier ako americký Abrams, a to aj pri použití reaktívneho panciera typu Relikt, ktorý nie je príliš účinný proti modernej západnej protitankovej kinetickej munícii.

Rozobratý tank Ukrajincov neohúril, oproti Leopardovi má veľa slabín 

Ukrajinci rozobrali jeden tank, ktorý sa im podarilo zajať takmer nepoškodený. To, čo uvideli, sa v mnohom nelíšilo od klasického T-72, uvádza Gagadget.

To platí aj o ochrane posádky, keďže tank je konštruovaný na základe svojho predchodcu. Zasiahnutie len jednou protitankovou strelou spôsobí výbuch munície, ktorý „odstrelí“ vežu do vzduchu a zabije celú posádku tanku.

Ukrajinci navyše zistili, že „vylepšený“ motor pochádza z tanku-34, teda ešte z vozidla používaného počas druhej svetovej vojny.

T-90M
zdroj: Wikimedia/Vitaly V. Kuzmin. Zničený T-90 M na Ukrajine

Zázračnú technológiu neposkytuje ani systém riadenia paľby Kalina, ktorá pozostáva zo západných čipov a je veľmi náchylná na poškodenie pri náraze. Tu treba dodať, že nevieme, v akom stave sú tanky, ktoré teraz vychádzajú z výrobnej linky, pretože Kremľu chýbajú západné čipy, na ktoré sú uvalené sankcie.

V tanku trpí aj komunikačný systém, ktorý vplyvom vlhkosti často „zhrdzavie“.

T-90M sa tiež vyznačuje pomalším pohybom, než aký dosahujú západné tanky ako Leopard 2A6, ktorý dokáže vyvinúť rýchlosť 68 kilometrov za hodinu. Ruský tank oproti tomu dokáže vyvinúť rýchlosť 60 kilometrov za hodinu.

Nemecký tank prekoná T-90M aj v rýchlosti a presnosti streľby a taktiež vo vzdialenosti, ktorá je potrebná na zasiahnutie cieľa. Leopard dokáže strieľať penetrátory s kinetickou energiou, ako je DM63 APFSDS, ktoré dokážu účinne zasiahnuť nepriateľské tanky na vzdialenosť až 4 000 metrov, uvádza Army Recognition.

Leopard 2A6 má navyše vyššiu rýchlosť pohybu veže ako T-90M, čo mu umožňuje rýchlejšie vyhľadať a zasahovať ciele. Práve táto schopnosť môže byť v boji kľúčová.

Zdroje: Komputer Swiat, Newsweek, Gagadget, Army Recognition

Najnovšie videá

Trendové videá